امروز: یکشنبه 02 مهر 1402 برابر با 25 سبتامبر 2023

کردستان - ناظم دباغ: نامزدی طالبانی برای تصدی ریاست جمهوری به‌ یک ضرورت تاریخی برای عراق و منطقه‌ تبدیل شده‌ است

نماینده اتحادیه میهنی کوردستان در تهران نامزدی طالبانی برای تصدی ریاست جمهوری عراق فدرال ضرورتی تاریخی برای عراق و منطقه عنوان کرد.


  به گزارش خبرگزاری مهر، "ناظم دباغ" درباره نتایج دومین انتخابات پارلمانی این کشور اظهار داشت: نتایج و آرا به دست آمده در انتخابات خوب بود تنها مشکلاتی که وجود داشت تعداد زیاد نامزدها بود.

 وی خاطرنشان کرد: دومین مشکل این بود که در قانون انتخابات مشکل وجود داشت که ما بعدا متوجه شدیم به عنوان مثال ایاد علاوی رئیس فهرست العراقیه با بیش از دو میلیون و 400 هزار رای توانست 91 کرسی از مجموع 325 کرسی پارلمان را از آن خود کند. اما اگر به آرای کوردها بنگریم با بیش از دو میلیون و 750 هزار رای توانست 57 کرسی را کسب کند.

 دباغ با بیان این مطلب افزود: به لحاظ قانونی نامزدی در اقلیم کوردستان برای ورود به پارلمان نیاز به 46 هزار رای داشت حال آنکه مناطقی همچون نینوا، الانبار و بغداد با نسبت 25 هزار رای می توانستند وارد پارلمان شوند لذا این امر باعث شد کرسی‌های کوردها در پارلمان کم شود و این تجربه‌ای است که در انتخابات بعدی نباید تکرار شود.

 نماینده اتحادیه میهنی کوردستان در ادامه گفت: ولی ما در کل نتایج انتخابات را پذیرفتیم زیرا یک پروسه دموکراتیک و موفق بود.

 وی اظهار داشت: اقلیم کوردستان با بیش از 71 درصد تنها منطقه‌ای است که بیشترین مشارکت را در انتخابات پارلمانی داشته است. بعضی از مناطق به ویژه مرکز و جنوب عراق نیز میزان مشارکت بسیار کمتر از انتخابات قبلی بود و به بیش از 36 یا 37 درصد نمی‌رسید.

 دباغ همچنین گفت که اهل تسنن عراق این بار بیشتر از گذشته در انتخابات مشارکت داشتند.

 وی در مورد آرا کرکوک تصریح کرد: کوردها بیشترین آرا را در  کرکوک به دست آوردند اما به لحاظ تقسیم کرسی نسبت 6 به 6 است یعنی ائتلاف کوردستان و فهرست العراقیه هر دو 6 کرسی به دست آوردند زیرا 67 هزار رای ما به نفع العراقیه مصادره شد چرا که برخی احزاب کورد مثل جماعت اسلامی کوردستان(کومه‌ل)، اتحاد اسلامی کوردستان(یکگرتو) و جنبش گوران(تغییر) نتوانستند کرسی به دست آورند چون آرائشان کم بود و بنابراین رای کم را به گروه قوی تر می‌دهند در غیر اینصورت ما می‌توانستیم 7 کرسی کسب کنیم.

 از سوی دیگر در بعضی مناطق و روستاهای کرکوک که عرب نشین هستند میزان مشارکت در انتخابات 104 درصد بود و این امر غیر ممکن است لذا ما به کمیساریای عالی انتخابات شکایت کردیم و منتظر رسیدگی هستیم.

 دباغ در مورد برخی زمزمه‌ها مبنی بر اینکه رئیس جمهور عراق باید عرب سنی باشد زیرا عراق یک کشور عربی است، گفت: این زمزمه‌ها اکنون نیز وجود دارد و علاوه بر بعضی شخصیت‌های عراقی برخی کشورهای عربی از جمله اردن نیز آن را مطرح می‌کنند که این امر ناشی از تعصبات عربی است.

 وی با بیان این مطلب افزود: طبق قانون اساسی عراق متشکل از عرب، کورد، ترکمن، آشوری و غیره است و هر کسی که در عراق متولد شده باشد و پدر و مادر وی عراقی باشد می‌تواند برای یکی از 3 پست حاکمیتی عراق (رئیس پارلمان، نخست وزیر و رئیس جمهور) نامزد شود.

 از سوی دیگر ما اگر به دنبال عراقی متحد هستیم نباید چنین افکاری را ترویج دهیم و دیگر اینکه به خاطر رفع مشکلات و محرومیت‌های گذشته عراق یکی از پست‌های حاکمیتی مذکور باید به کوردها واگذار شود.

 دباغ اظهار داشت: ضرورت حفظ وحدت عراق و توافقات و ائتلاف‌های آن باعث شده است که کسی مثل جلال طالبانی برای ریاست جمهوری نامزد شود و تا این لحظه اکثر گروه‌های عراقی از جمله عشایر نیز از ریاست جمهوری طالبانی حمایت می‌کنند.

 وی افزود: علاوه براین کشورهای متعددی همچون ایران، ترکیه، آمریکا، انگلیس و فرانسه از ریاست جمهوری طالبانی حمایت می کنند زیرا تجربه 4 سال گذشته ثابت کرد که طالبانی ضامن حفظ وحدت عراق بوده و وی قدرتمندترین سیاستمدار عراقی است و به نظر من نامزدی طالبانی برای ریاست جمهوری به یک ضرورت تاریخی برای عراق و منطقه تبدیل شده است.

 دباغ در ادامه گفت: غیر از تعصبات عربی برخی فقط می‌خواهند جلال طالبانی نامزد ریاست جمهوری نباشد و علاوه براین برخی‌ها تا این لحظه به حقوق کورد و غیر کورد احترام نگذاشته و نمی‌گذارند مثل بعثی‌های سابق یا اشخاصی همچون "اسامه النجیفی" و به عقیده من آنهایی که بعثی هستند نه موافق کوردها هستند نه‌ شیعه‌.

 اما در عین حال در مورد ریاست جمهوری این توافق بین بسیاری از گروه‌های عراقی از جمله گروه‌های سنی (به جز شخصیت‌های معدودی) وجود دارد که جلال طالبانی رئیس جمهور شود و کوردها طی نشستی با مسعود بارزانی متفق القولطالبانی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری اعلام کردند.

http://www.peyamner.eu/details.aspx?l=3&id=176264 

کد خبر: 197

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی