امروز: یکشنبه 02 مهر 1402 برابر با 25 سبتامبر 2023

رخدادهای هر ساله در نوار مرزی ایران و عراق

متاسفانه هر سال در فصل بهار این مشکلات را شاهدیم که مناطق مرزی میان ایران و عراق بمباران می شود. علت این مساله برخی فعالیت های مسلحانه گروهک هایی است که در نواز مرزی میان دو کشور وجود دارند.

با این حال حکومت اقلیم کردستان عراق، دولت عراق و جمهوری اسلامی ایران این مساله را میان خود مطرح کرده و مورد پیگیری قرار دادند. بر اساس این پیگیری ها حملات برای سه چهار روزه ای متوقف شده تا فرصتی باشد که کمیسیون مشترک دوجانبه بتواند جلسه ای برای حل و فصل مناسب موضوع برگزار کنند. در این جلسه راهکارهایی ارائه خواهد شد تا بیش از این مردم دو سوی مرزهای ایران و عراق آسیب نبینند.

اما رخدادهای اخیر در مرز مشترک ایران و عراق را نمی توان عاملی در تیره شده روابط دو کشور دانست چراکه به نظر می رسد مسائلی که میان عراق و اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد با مسئولیت دنبال می شود و اثرات منفی در روابط نخواهد داشت. باید توجه داشت که این مشکلات نه تنها در مناطق مرزی ایران و عراق بلکه در نوار مرزی بسیاری از کشورها رخ می دهد.

تا زمانیکه هر  دو دولت ایران و عراق آمادگی دارند که با برگزاری جلسات مشترک مشکلات فی مابین را مورد بررسی قرار داده و عوامل ایجاد کننده مشکلات را برطرف کنند، بعید است نگرانی در روابط وجود داشته باشد و نتیجه مثبت خواهد بود.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران

http://www.khabaronline.ir/news-67729.aspx 

 

کد خبر: 203

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی