امروز: سه شنبه 29 خرداد 1397 برابر با 19 جون 2018

عمر دباغ: هیچ کردی نیست که به دنبال استقلال نباشد

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق وضعیت خاورمیانه را پیچیده توصیف کرده و گفت شرایط برای تشکیل حکومت کردی فراهم نیست اما حق داریم موضوع را مطرح و شرایط اجرای همه پرسی را فراهم کنیم.


استانبول/ نرگس رضایی/ خبرگزاری آناتولی

ناظم عمر دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی درباره موضوعات مطرح شده درباره تشکیل حکومت کردی در عراق اظهار داشت: هیچ کردی نیست که دنبال استقلال کردها نباشد. اما باید شرایط کنونی منطقه را نیز در نظر داشت که به گونه ای نیست بتوان حکومت کردی تشکیل داد اما با این حال ما حق داریم که موضوع را مطرح کنیم و به مبارزه خود مثل گذشته ادامه خواهیم داد و شرایط اجرای همه پرسی را فراهم کنیم.

دباغ در ادامه در تشریح وضعیت خاورمیانه گفت: در شرایط کنونی، وضعیت خاورمیانه پیچیده است و درباره عراق بعد از داعش نیز باید دقت کرد که داعش دیگر به وجود نیاید. سیاسیون عراقی باید از منافع شخصی و مذهبی فاصله بگیرند.

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران درباره پایگاه نظامی آمریکا در اقلیم کردستان، گفت: این پایگاه برای حمایت و پشتیبانی از نیروهای پیشمرگه بود. اقلیم کردستان از موقعیت جغرافیایی خاصی برخوردار است و در مجموع هدف این است که همکاری ها تقویت شود، مخصوصا برای جنگ علیه داعش.

دباغ درباره همکاری های ایران و ترکیه در خصوص صادرات نفت اقلیم کردستان نیز گفت: بعد از تشکیل حکومت اقلیم کردستان، ایران اولین کشوری بود که کنسولگری خود را در آن افتتاح کرد و اولین کشوری بود که راه را برای صادرات نفت اقلیم باز کرد و این روند هم اکنون نیز ادامه دارد.

وی در مورد انتقال نفت اقلیم کردستان عراق از طریق خط لوله «جیحان» به ترکیه و متعاقب آن به دیگر کشورها گفت: بعد از جنگ خلیج و تقویت روابط ترکیه با احکومت اقلیم کردستان توافق صادرات نفت از خط لوله جیحان انجام شد که از نظر اقتصادی تاثیرگذار بوده است.

کد خبر: 488

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی