امروز: سه شنبه 29 خرداد 1397 برابر با 19 جون 2018

نتیجه انتخابات عراق اگر مثبت نباشد، پیامد آن منطقه را فرا خواهد گرفت

 انتخابات پارلمانی عراق مارس سال 2018 برگزار خواهد شد. نیروهای سیاسی این کشور از هم اکنون به تکاپو افتاده و در اندیشه رایزنی برای تشکیل ائتلاف‌هایی ملی هستند. ائتلاف‌هایی که به عقیده برخی تحلیل‌گران باتوجه به وضعیت کنونی عراق و مسائل حل نشده قومیتی و مذهبی در این کشور، کمی بعید به نظر می‌رسد و اگر هم تحقق یابد، چندان بلند مدت نخواهند بود. این در حالی است که تلاش نیروهای سیاسی در عراق حکایت از ایجاد چنین ائتلاف‌هایی دارد. ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق بر این عقیده است: «بهتر است نیروهای سیاسی در عراق اختلافات خود را کنار گذارند و در راستای منافع ملی و عمومی گام بردارند». آنچه در ادامه می خوانید مشروح گفت و گوی ستاره صبح با ایشان است که در پی می‌آید:

 

 

 به نظر شما این انتخابات پارلمانی مارس 2018 چه تفاوت‌هایی با دوره های پیشین دارد؟ ارزیابی شما از آرایش سیاسی نیروها در آن چیست؟

 

به عقیده من در اینکه همواره هر انتخاباتی نسبت به دوره‌های پیشین خود از اهمیت فراوان‌تری برخوردار است، تردیدی وجود ندارد. به همین خاطر و باتوجه به تحولات عراق و ‌هایی که همچنان میان تروریست‌های داعش و دیگر نیروهای تروریستی در این کشور با دولت عراق در جریان است، انتخابات پارلمانی سال 2018 اهمیتی مضاعف دارد و نیروهای سیاسی زیادی در آن درگیر هستند. به عقیده من هرچه به این انتخابات نزدیک تر می شویم، به اهمیت آن افزوده می شود، چراکه در شرایط کنونی تحولات فراوانی در عراق رخ داده و می‌دهد که مهم ترین آن مسئله داعش است. از سویی اختلافاتی که میان قومیت‌ها، مذاهب و جریان های سیاسی در عراق وجود دارد، هنوز به طور کامل حل نشده‌اند و هر رخدادی ممکن است آن را گسترده‌تر و یا محدودتر کند. به همین دلیل زمانی که بخواهید در چنین فضایی که هر لحظه مترصد تحولاتی جدید است اقدامی صورت دهید، قطع به یقین با چالش‌ها و مشکلات فراوانی مواجه خواهید بود، که انتخابات پارلمانی عراق باتوجه به مواردی که ذکر کردم این چالش ها و مشکلات را افزون‌تر می‌کند.

 

 

 

شاهدیم که از هم اکنون نیروهای سیاسی در عراق فعالیت‌های خود را در راستای موفقیت هرچه بیشتر در انتخابات پارلمانی این کشور آغاز کرده‌اند و زمزمه‌ها حاکی از ایجاد ائتلاف‌های مختلف در سطح ملی است. تحلیل شما از این مسئله چیست ؟ آیا به نظر شما تشکیل چنین ائتلاف‌هایی ممکن می باشد؟

 

همانطور که شما در پرسش خود اشاره کردید، اختلافاتی میان نیروهای سیاسی در عراق وجود دارد، که مسیر و فرآیند ائتلاف و هم نشینی را میان این نیروها با مشکل مواجه می‌کند. اگر به آنچه در عراق می‌گذرد و تحولاتی که در این کشور رخ می‌دهد نظری موشکافانه بیندازیم، شاهد خواهیم بود که از قضا یکی از مهم‌ترین دلایل مشکلات کنونی عراق وجود همین اختلاف ها و افتراق‌هاست که سبب شده‌اند نیروهای سیاسی در این کشور نتوانند بر سر موضوعاتی مشترک در کنار هم قرار گیرند و برای حل مشکلات عراق گام بردارند. ائتلاف ها در عراق همواره دچار ضعف بوده است، چراکه هنوز مسئله قومیت‌ها و گرایش های مذهبی در این کشور حل نشده باقی مانده‌اند و تا زمانی که این مشکلات در عراق مورد گفت‌و‌گوی دوستانه قرار نگیرند و حل و فصل نشوند، شاهد تصمیماتی صریح و مشترک از سوی نیروهای سیاسی در این کشور در راستای منافع ملی و عمومی عراق نخواهیم بود. به همین خاطر من تمنا دارم گروه‌های سیاسی حاضر در عراق چه کُرد، چه عرب، چه شیعه و چه سنی تلاش کنند اختلافات خود را کنار گذارند و با اتفاق نظر بر سر اشتراکاتی که دارند، ائتلاف‌هایی توانمند در راستای حل مشکلات و معضلات جامعه عراق ایجاد کنند. ائتلاف هایی که در راستای منافع عمومی و ملی عراق باشد.

 

 

 

برخی تحلیل گران معتقدند ائتلاف هایی که هم اکنون در عراق از آن ها سخن به میان می آید، می تواند باعث بروز اختلافات بیشتر در این کشور شود.  تحلیل و ارزیابی شما در این رابطه چیست؟

 

همانطور که پیشتر عنوان کردم، اختلافات فراوانی میان نیروهای سیاسی در عراق وجود دارد که نیروهای شیعی نیز از آن مستثنی نیستند. خواهش من در شرایط فعلی از این نیروها این است که که بتوانند اختلافات خود را کنار گذارند و ائتلاف هایی تشکیل دهند که بتواند در راستای حل مشکلات عراق و از بین بردن تروریسم در این کشور گام بردارد. چنین اتفاقی به سود مردم عراق خواهد بود، اما اگر اختلافات کنار گذاشته نشود و همچنان تداوم یابند، در درجه نخست جامعه عراق دچار آسیب های جدی تر از گذشته خواهد شد و در ادامه این کشور در مسیر زوال فزاینده تری قرار خواهد گرفت.

 

 

 

راه حل این اختلافات و مشکلات را در چه چیزی می دانید؟

 

نخستین راه حل این است که مجموع نیروهای سیاسی حاضر در عراق با اعتماد به خود و تشکیلاتشان گرد یکدیگر جمع شوند و انتظاری از نیروهای خارج از کشور نداشته باشند. سپس با دست کشیدن از منافع شخصی، گروهی و حزبی عزمشان را برای گام برداشتن در راستای منافع ملی و عمومی عراق جزم کنند و با اتفاق نظر و اتحاد با دیگر نیروهای داخلی، فضایی باثبات را برای حل و فصل مشکلات کنونی عراق شکل دهند.

 

 

 

تأثیر نیروهای کُرد بر آرایش نیروهای سیاسی حاضر در عراق چیست؟

 

به عقیده من مسئله کُردها کمی متفاوت‌تر از دیگر نیروهای حاضر در عراق است. هرچند که در میان کُردها نیز مشکلات متعددی وجود دارد، اما در این بخش از جامعه عراق، شاید اختلافات زودتر کنار گذاشته شود و کُردها زودتر بتوانند در میان خود اتحاد و اتفاق نظر ایجاد کنند.

 

 

 

به نظر شما انتخابات پارلمانی عراق در سال 2018 چه تأثیری بر منطقه خواهد گذاشت ؟

 

در مجموع هر انتخاباتی تأثیرات مخصوص به خود را در ابعاد داخلی و بیرونی خواهد داشت. اگر نتیجه انتخابات آرامش و برقراری آشتی باشد، به طور مسلّم اثرات مثبتی بر منطقه و کشورهای همسایه خواهد گذاشت، اما اگر چنین نباشد، ناامنی و ناهمواری هایی که نتیجه انتخابات ایجاد خواهد کرد، گستره‌اش منطقه را نیز فرا خواهد گرفت.

 

گفتگو با روزنامه ستاره صبح - گروه سیاسی-سید علی کرمانی

چهارشنبه ٦ اردیبهشت ١٣٩٦ سال هشتم

 

 

کد خبر: 494

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی