امروز: سه شنبه 29 خرداد 1397 برابر با 19 جون 2018

هیات رسمی اقلیم کردستان به بغداد سفر کرده‌است

 

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران اظهارات برخی جریانات این اقلیم را درباره سفر غیر رسمی هیاتی به بغداد را رد کرد و گفت هیاتی که اکنون در بغداد در حال رایزنی است، هیات رسمی اقلیم کردستان به‌شمار می‌رود.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، هیاتی عالی‌رتبه از اقلیم کردستان روز دوشنبه برای رایزنی درباره موضوع همه‌پرسی استقلال به بغداد سفر کردند. این سفر در زمانی انجام می‌شود که ریاست اقلیم کردستان عراق تصمیم گرفته است 25 سپتامبر(3 مهر) همه‌پرسی استقلال از دولت عراق را برگزار کند، اما مقام‌های عراقی با این موضوع مخالفند و واشنگتن نیز خواهان به تاخیر انداختن این همه‌پرسی شده است.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در این‌باره به خبرنگار آنا گفت: «هیات اقلیم کردستان و کمیسیون برگزار کننده رفراندوم نخستین گام را برای مذاکره با دولت مرکزی عراق برداشته‌اند و اکنون این عراق است که باید حسن‌نیت خود را در راستای حل اختلافات موجود بردارد.»

وی افزود: «کلا هر تفاهمی که بتواند موافقت کُردها را به همراه داشته باشد، مورد تایید است. مطمئنا همه این موضوعات بستگی به طرف مقابل(دولت عراق) دارد و حتی اگر همه کشورها هم جمع شوند، همانگونه که به‌تازگی آمریکا پیشنهاد به تاخیر افتادن برگزاری رفراندوم را مطرح کرده است، باید رضایت و موافقت اقلیم کردستان تامین شود.»

دباغ راه‌حل پیشنهادی دولت آمریکا را درباره به تاخیر انداختن برگزاری رفراندوم «موقتی» خواند و تصریح کرد: «رهبری اقلیم کردستان تنها مرجعی است که می‌تواند در زمینه برگزاری رفراندوم یا به تاخیر انداختن آن نظر نهایی را بدهد. به‌علاوه اینکه تا به حال اصرار دارند در همان تاریخ مقرر یعنی 25 سپتامبر (3 مهر) برگزار شود. طبعا کشورهایی که اینگونه پیشنهادات را مطرح می‌کنند باید بتوانند این تضمین را هم بدهند که خللی در حق تعیین سرنوشت کُردها به وجود نیاید و دولت عراق به تعهداتش نسبت به کردها پایبند باشد.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در پاسخ به سوالی درباره وضعیت حاکم بر اقلیم و توازن قوای میان دو جنبش «نه به برگزاری همه‌پرسی» و «آری به برگزاری همه‌پرسی گفت: «اکثریت مطلق کردها خواهان استقلال هستند و هیچ کُردی وجود ندارد که نخواهد دموکراسی در منطقه و اقلیم برقرار شود.»

 

کد خبر: 509

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی