امروز: سه شنبه 29 خرداد 1397 برابر با 19 جون 2018

ناظم دباغ: ایران آخرین کشوری خواهد بود که واکنشی تند علیه رفراندوم اعمال کند

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفتگو با روداو: ایرانی‌ها امید فراوانی دارند که بتوانند از راه گفتگو کردها را از انجام رفراندوم منصرف کنند


نماینده حکومت اقلیم اقلیم کردستان در تهران اعلام کرد هرچند در اقلیم کردستان اقدامات لازم برای انجام همه‌پرسی در جریان است، و هیات اقلیم کردستان نیز برای انجام گفتگوهای لازم با مسئولین سیاسی و دولتی در بغداد حضور دارند، اما جمهوری اسلامی ایران بر موضع خود در مورد همه‌پرسی ٢٥ سپتامبر مصر است.

ناظم عمر، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران اعلام کرد: مسئولین ایرانی حفظ یکپارچگی خاک عراق و حل مشکلات کردها در چارچوب قانون اساسی عراق را به عنوان تنها راه‌حل ممکن می‌شناسند.


ایشان در ادامه گفتند که مسئولین ایرانی مطلعند که در سال‌های گذشته قانون اساسی عراق در مورد کردها پایمال شده، اما آماده هستند میان اربیل و بغداد میانجیگری کنند، " آنها می‌گویند می‌دانیم و اطلاع داریم، به همین دلیل آماده‌ایم میان اربیل و بغداد میانجیگری کنیم تا مشکلات فیمابین را حل کنند، هر توافقی نیز در این چارچوب صورت بگیرد، ما حمایت خواهیم کرد."

جدیدترین موضع مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان درباره‌ی رفراندوم در گفتگویی با روزنامه‌ی عکاظ عربستان بود که یکشنبه گذشته منتشر شد و در این مصاحبه آقای بارزانی اعلام کرد که پیشنهاد آمریکا را مبنی بر تعویق زمان برگزاری رفراندوم نپذیرفته‌اند و تاکید کرد که این امر در زمان مقرر خود برگزار خواهد شد. روزهای گذشته نیز درهای مراکز ثبت‌نام و ثبت اسامی رای‌دهندگان در جنوب کردستان باز شدند.

نماینده‌ی حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید حکومت اقلیم کردستان روزانه و از طریق کانالهای مختلف با ایران و ترکیه در ارتباط و تماس است و مسلما در این ارتباطات در مورد رویدادهای احتمالی و اتفاقات سیاسی و همه‌پرسی نیز صحبت خواهد شد، "اما ایران و ترکیه تلاش خواهند کرد تا حدممکن از طریق گفتگو و نزدیک‌ساختن اقلیم کردستان و بغداد، کردها را از انجام همه‌پرسی پشیمان و منصرف کنند، آنها از طریق بغداد در این راه می‌کوشند"

 

دباغ در ادامه گفتند: "تا جایی که من مطلعم، هم ایران و هم ترکیه تلاش خواهند کرد که در بحرانی‌شدن وضعیت منطقه، پیشقدم نشوند، همچنین تا دقیقه نود نیز تلاش خواهند کرد که این رفراندوم برگزار نشود، مسلما رهبری سیاسی اقلیم کردستان نیز تا پایان تلاش خواهد کرد که این مساله در زمان مقرر برگزار شود، اما باید منتظر نتایج گفتگوها بود".

سیستم فدرالی که اقلیم کردستان بعد از نشیب و فراز و فشارهای فراوان در سال ٢٠٠٣ توانست در قانون اساسی عراق جای دهد، در آن زمان از طرف ترکیه و ایران به عنوان تهدید و تغییری جدید در منطقه به حساب آمد. اما نهایتا با آن تعامل کردند، اکنون رهبری کردها معتقدند که فقط بر روی کاغذ فدرال تصویب شده و عدم اجرای قانون اساسی را مثال می‌زنند، که بیشتر راه‌های پیش‌روی آنها را مسدود کرده، بنابراین به این نتیجه رسیده‌اند که تصمیمی بزرگتر از تصمیم ٢٠٠٣ اتخاذ کنند و خواهان همسایگی خوب و مفید با عراق باشند.

ناظم عمر، معتقد است ایرانی‌ها در موفقیت فدرالیسم در عراق نقش داشته‌اند و می‌گوید همان زمان با توافق میان مجلس اعلای اسلامی عراق و جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان این طرح امضا شد، بنابراین ممکن است شرایط فعلی با شرایط ٢٠٠٣ متفاوت باشد، چون در حال حاضر ترکیه و ایران با اصل رفراندوم مخالف هستند، نه اینکه خواهان تعویق آن باشند.

اما آیا ایرانی‌ها که قبل از بحران اقتصادی سالیانه بیش از پنج میلیارد دلار تبادل اقتصادی با اقلیم کردستان داشتند و در حال حاضر به سه میلیارد دلار افت کرده، بعد از انجام همه‌پرسی چه تصمیمی برای مرزهای تجاری اتخاذ خواهند کرد که همواره فعال هستند و می‌خواهند حجم بیشتری از صادرات و واردات در این مناطق صورت گیرد؟

ناظم عمر می‌گوید: "همه‌پرسی حق مشروع مردم کردستان برای احقاق حقوق خودشان است، اما بستن مرزهای بازرگانی وتجاری، آخرین انتخاب تهران است. آنها می‌گویند تعطیلی مرزها آخرین گزینه‌ای است که به آن فکر می‌کنند، من معتقدم ایران آخرین کشور منطقه خواهد بود که واکنشی چنین تند در مقابل اقلیم کردستان و در واکنش به برگزاری همه‌پرسی اتخاذ کند.

هیات عالی رفراندوم برای مذاکره با مقامات بغداد، با تمام جریان‌های عراقی دیدار کردند، بعدتر نیز اکثریت سفرای خارجی در عراق را وارد گفتگوها کردند که یکی از آنها سفیر ایران در بغداد بود، بعد از جلسه نیز، ایرج مسجدی سفیر ایران گفت: "کردها به هر توافقی با بغداد برسند، ما از آن حمایت می‌کنیم"  اما امروزه سخنی تقریبا عالم‌گیر در مورد بغداد وجود دارد که می‌گوید ظاهری عربی با اندیشه‌ای ایرانی است.

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید ایران خیلی زود و از همان ابتدا پیام و آخرین موضع‌گیری خود را در مورد همه‌پرسی به هیات اتحادیه میهنی اعلام کرده و مخاطب این پیام تمام رهبران کرد بوده است نه فقط اتحادیه میهنی، " اما ایرانی‌ها امید فراوانی دارند که بتوانند از راه گفتگو کردها را از انجام رفراندوم منصرف کنند"

 

 

 

 

 

کد خبر: 511

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی