امروز: شنبه 03 فروردين 1398 برابر با 23 مارس 2019

ناظم دباغ: سفر بارزانی به ایران عالی و ثمر بخش بود/ امضای تفاهمنامه بین اربیل و بغداد

 نماینده اقلیم کردستان درباره سفر نخست وزیر این منطقه به ایران و دیدار با مقامات کشورمان گفت:‌ دیدارهای هیئت کردی در ایران عالی بود و از دیدارهای ثمر بخش برای آینده عراق، اقلیم و ایران به شمار می‌رود.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم در خصوص سفر نیچروان بارزانی نخست وزیر این منطقه به ایران و  دیدار با مقامات کشورمان گفت:‌ دیدارهای هیئت کردی در ایران عالی بود و از دیدارهای ثمر بخش برای آینده عراق، اقلیم و ایران به شمار می‌رود.

وی با اشاره به دیدارهای بارزانی با مقامات کشورمان از جمله رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: در این دیدارها بر تقویت روابط و آمادگی ایران برای میانجیگری بین اربیل و بغداد از سوی تهران تاکید شد و هیئت کردی نیز بر حفظ وحدت و سرزمین عراق و تبعیت از قانون اساسی تاکید کرد و اعلام داشت که برای حل تمامی مشکلات آمادگی گفت‌وگو دارد.

نماینده اقلیم کردستان ادامه داد: تهران تاکید داشت که در چارچوب قانون اساسی عراق حقوق مردم اقلیم کردستان محفوظ باشد.

دباغ با اشاره به دیدار نیچروان بارزانی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق، پیش از سفر به تهران گفت: یکی از دلایل مثبت بودن سفر تهران همان دیدار است. در دیدارهای تهران نکته مثبت این بود که طرفین به فکر آینده بودند و هیچیک از طرفین به گذشته بازنگشتند.

وی در خصوص شرط عبادی برای عادی سازی روابط با اقلیم که عبارتست از لغو رسمی همه پرسی گفت: موضوع همه پرسی به تاریخ پیوسته است. وقتی اعلام کردیم که به قانون اساسی عراق و حفظ وحدت کشور پایبند هستیم به طور خودکار همه پرسی و هر موضوع دیگری که باعث استقلال یا جدایی باشد خنثی شده است. علاوه بر این، دادگاه عالی قانون اساسی عراق اعلام کرده که همه پرسی غیر قانونی است و ما به این رای احترام می‌گذاریم.

نماینده اقلیم کردستان گفت: اگر حکومت عراق نیز به قانون پایبند باشد مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر نباشد، این مسائل باقی خواهد ماند.

دباغ در خصوص نتایج دیدار نیچروان بارزانی با حیدر العبادی نیز گفت: کمیسیون‌های مربوطه کار خود را در مسائل فنی پیش برده‌اند و پیش از دیدار عبادی و بارزانی توافقنامه‌ای درخصوص همه مسائل موجود از جمله وضعیت مرزها، حقوق پیشمرگه و بحث نفت تهیه و به امضا رسید اما دلیل اینکه بغداد این موضوع را اعلام نمی‌کند را نمی‌دانیم. 

 

 

کد خبر: 555

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی