امروز: جمعه 03 خرداد 1398 برابر با 24 می 2019

ناظم دباغ: به وجود آمدن هر نوع مساله و مشکلی در داخل ایران تاثیر منفی بر اقلیم کردستان خواهد گذاشت

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران، در مصاحبه با "دوارۆژ" از برنامه‌های ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا می‌گوید و معتقد است: "عمر تحریم‌های آمریکا علیه ایران کوتاه خواهد بود".

 دوارۆژ: بعد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وضعیت سیاسی و اقتصادی این کشور به کدام سو خواهد رفت؟

 ناظم دباغ: تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران تاثیرات مخربی بر زندگی اقتصادی و اجتماعی ایران خواهد گذاشت، اما به درازای تاریخ هروقت تحریمی علیه این کشور اعمال شده است، وضعیت روحی و احساسی مردم این کشور در مقابل این مسائل مقاومت کرده است. هرچند در حال حاضر بخشی از مرد ناراضی هستند، اما معتقدم زمان تحریم‌های آمریکا کوتاه خواهد بود، چون این تحریم‌ها فقط از طرف آمریکا اعمال شده و تعداد زیادی از دول اروپایی پایبندی خود را به توافق ١+٥ تکرار کرده و از شرکت‌های اروپایی خواسته‌اند به همکاری‌های خود با ایران ادامه دهند و اعلام کرده‌اند که اتحادیه اروپا از آنها حمایت خواهد کرد، به همین دلیل تاثیر این تحریم‌ها از تحریم‌های سابق کمتر خواهد بود، از اولین روز اعمال تحریم‌ها نیز ارزش دلار در بازار ایران کاهش یافته و ارزش ریال ایرانی افزایش یافته است، ایران نیز برنامه‌هایی برای مقابله با این تحریم‌ها در دست اجرا دارد.

دوارۆژ: جزییات مقابله سیاسی ایران در قبال این تحریم‌ها چگونه است؟

ناظم دباغ: جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ای تحت عنوان اقتصاد مقاومتی دارد، تا به مقابله این تحریم‌ها بپردازد. علاوه بر این قبلا اجازه نمی‌دادند کسی بیش از ٥ هزار دلار یا معادل آن طلا وارد ایران کند، در حال حاضر این ممنوعیت‌ها برداشته شده است، از طریق صرافی‌ها و براساس قانون و نرخ روز، معاملات ارزی انجام می‌شود. 

دوارۆژ: معتقدید با این اقدامات ایران تاکی می‌تواند در مقابل تحریم‌ها تاب بیاورد؟

ناظم دباغ: نمی‌توان زمانی برای این مساله تعیین کرد، در زمان جنگ ایران و عراق از امام خمینی سوال شده بود: چه مدت می‌توانیم مقاومت کنیم؟ او نیز پرسیده بود: اگر فقط شکر و چای و نان داشته باشیم تا چه مدت امکان مقاومت داریم؟ در جواب وزیر امور خارجه گفته بود: مدت طولانی. بنابراین به درازای تاریخ جمهوری اسلامی ایران با این شیوه از تحریم‌ها کنار آمده و به آن عادت کرده، چون توانسته خودکفا باشد، پس بیشتر از تحریم قبلی می‌تواند مقاومت کند. در مورد قبل، قسمت عمده کشورهای جهان این تحریم‌ها را اجرا کردند، اما در حال حاضر فقط آمریکا آن را اعلام و اجرا کرده است.

دوارۆژ: بجز حوزه اقتصادی، راهکارهای ایران در حوزه سیاسی برای مقابله با این تحریم‌ها و کاهش تاثیرات آن چیست؟

ناظم دباغ: اولین قدم، پایبندی به توافق ١+٥ به شرط احترام طرف مقابل به حقوق ایران که در چارچوب این توافق صورت پذیرفته و مورد تایید قرار گرفته است و تقریبا همه‌جانبه است. قدم دوم، ایران مسیر گفتگوی بدون پیش‌شرط را رد نکرده، دیر یا زود در سطوح بالا گفتگوی مستقیم میان ایران و آمریکا برای حل مسائل فیمابین صورت خواهد گرفت. 

دوارۆژ: منابع مختلف از وضعیت منفی اقتصاد ایران و تداوم این وضعیت به سوی اعتراضات خیابانی سخن می‌گویند، احتمال وقوع این مساله چه مقدار وجود دارد؟

ناظم دباغ: کسانی که خود را دشمن ایران می‌دانند این مساله را مطرح می‌کنند، اما این مساله به این سادگی نیست، نارضایتی عمومی در ایران وجود دارد اما رسیدن آن به مرحله اعتراضات خیابانی و سقوط رژیم با واقعیت همخوانی ندارد، حتی آمریکا می‌گوید هدفش سقوط یا براندازی رژیم نیست، بلکه هدفش توافق در مورد چند مساله است.

دوارۆژ: در صورت اعمال فشار آمریکا بر کشورهای مختلف برای تعطیلی و احضار سفرا و نمایندگان کنسولی خود از ایران، آیا اقلیم کردستان نماینده خود را از تهران فراخواهد خواست؟

ناظم دباغ: تا این لحظه هیچ کشوری نماینده خود را از ایران فرانخواسته است، حکومت اقلیم نباید پسر خود را قربانی دختر دیگران کند، علاوه بر اینکه دارای جغرافیای  مشترک حساس و مهمی با ایران است، بعد از رفراندوم نیز ثابت شد که ارتباط با جمهوری اسلامی ایران برای اقلیم مهم است، نباید وارد بازی شویم که آینده روشنی ندارد، لازم است اقلیم در چارچوب قانون اساسی عراق و روابطش با ایران مسائل فراوانی را در نظر بگیرد، تا این لحظه هیچگونه احتمال و تصمیمی برای فراخواندن نماینده حکومت اقلیم از تهران وجود ندارد. 

دوارۆز: پس بعد از اعمال تحریم‌ها چه تغییراتی در حوزه روابط سیاسی و اقتصادی میان اقلیم و ایران اتفاق خواهد افتاد؟

ناظم دباغ: روابط فیمابین تغییرات اساسی به خود نخواهد دید که موجب نابودی روابط شود، بلکه حکومت اقلیم می‌خواهد که مشکلات حل شوند و طرفدار هیچ کدام از طرفین دعوا نخواهد بود. 

دوارۆژ: گفته می‌شود آمریکا فشارهایی بر اقلیم اعمال کرده تا روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران محدود کند، آیا اقلیم به این مساله تن خواهد داد؟

ناظم دباغ: تجربه‌ی زمانی را داریم که تمام دنیا ایران را تحریم کرده بودند، اما اقلیم در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی و امنیتی روابط خود را با تهران حفظ کرده بود، در حاضر حاضر نیز روابط به مرحله توقف نخواهد رسید، چون مساله، مساله زندگی و آینده است، نباید اقلیم طرف ماجرا شود.

دوارۆژ: در مقطع تحریم‌های اقتصادی، اقلیم چه اهمیتی برای ایران دارد؟

ناظم دباغ: اقلیم پلی برای ایران خواهد بود تا مبادلات بازرگانی را در این منطقه و در چارچوب قانون اساسی عراق انجام دهد. 

دوارۆژ: در صورت قطع روابط بازرگانی میان اقلیم و ایران، چه زیانی به اقلیم خواهد رسید؟ همچنین تاثیرات منفی هر تغییر و تحول داخلی در ایران بر اقلیم به چه صورت خواهد بود؟

ناظم دباغ: اقلیم کردستان در مقطع حساسی به سر می‌برد، نیازمند برقراری تعادل میان سیاست‌هایی است که در منطقه اعمال می‌شوند، نباید وارد بازی‌هایی شود که منافع خاصی را دنبال می‌کنند، علاوه بر اینکه ایران و روسیه و چین و بخشی از اروپا همپیمان هستند و از توافق ١+٥ حمایت و محافظت می‌کنند. ایجاد هر نوع مساله و مشکل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در ایران، با توجه به جغرافیای مشترک میان ما و براساس رویدادها، تاثیرات منفی بر اقلیم خواهد گذاشت، باید بدانیم همسایه‌های ما دوستان همیشگی ما هستند یا کسانی که هزارها کیلومتر در راستای منافع خود طی مسیر کرده‌اند. در گذشته نیز انگلستان و آمریکا وارد این منطقه شده و بعدا نیز ما را ترک کرده‌اند، بایستی حکومت اقلیم بی‌طرف باشد و خود را سروسامان دهد، بدین وسیله نیز در مقابل هر تغییری به ویژه در ایران از خود محافظت خواهد کرد.  

 

کد خبر: 603

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی