امروز: جمعه 03 خرداد 1398 برابر با 24 می 2019

موضع احزاب کرد درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 احزاب سیاسی عراق مواضع خود را درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کرده‌اند، مواضعی که از موضع تند تا مواضع میانه‌رو را در برمی‌گیرد، اما آنچه مشخص و شفاف نیست موضع رسمی احزاب اقلیم کردستان در این‌باره است.

روز سه‌شنبه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دستور اجرایی‌کردن مرحله اول تحریم‌های ایران را اعلام کرد، به کشورهای مختلف نیز درباره همکاری اقتصادی با ایران هشدار داده است، بعد از اجرایی‌شدن تحریم‌ها علیه ایران موجی از مواضع متفاوت، از موافقت تا مخالفت با این تحریم‌ها، از سوی احزاب سیاسی عراقی اعلام شده است، اما تاکنون احزابن سیاسی جنوب کردستان موضعی رسمی در این‌باره اتخاذ نکرده‌اند.

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با شارپرس اعلام کرد: "موضع نهایی اقلیم وابسته به موضع حکومت مرکزی عراق است، اما به عنوان یک کرد فکر می‌کنم نباید کردها خود را قربانی اختلافات دیگران کنند، اختلافاتی که آینده آن نیز روشن نیست، بهتر است نگاه ما به همسایگان تاریخی خود باشد، همسایگانی که نمی‌توان از آنها جدا شد، اما نباید تبدیل به زیرمجموعه یکی از طرفین ماجرا شویم"

نماینده حکومت اقلیم در تهران، موضع دولت مرکزی عراق درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران را "شرمگین" می‌خواند، چون معتقد است در حال حاضر دولت مرکزی عراق فقط مسئول امورات روزانه و جاری است و نمی‌تواند تصمیم‌گیر باشد.
ناظم دباغ همچنین می‌گوید در گذشته که تحریم‌هایی علیه ایران اعمال می‌شد  عراق و اقلیم کردستان نمی‌توانستند آن‌را به همان شکل و دقیق اعضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان معتقد است احزاب کردستان موضعی متفاوت از آنچه دولت مرکزی عراق  درباره این تحریم‌‌ها داشته نخواهند داشت.


فرید اسه‌سرد، عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی در گفتگو با شارپرس می‌گوید: " چون عمر کابینه فعلی عراق رو به پایان است، کردها نیز منتظر موضع دولت آینده عراق خواهند بود، موضع دولت جدید نیز تبدیل به موضع احزاب کردی خواهد شد، حالا هر موضعی که باشد".

 
پارت دموکرات کردستان موضعی متفاوت از اتحادیه میهنی دارد: "کردها باید به فکر منافع خود باشند"

علی عونی عضو رهبری پارت دموکرات کردستان در گفتگو با شارپرس می‌گوید: "دوستان ساکن در منطقه رنگارنگ هر روز راهپیمایی می‌کردند و می‌گفتند باید مناطق گمرکی تحویل دولت مرکزی عراق شود، بنابراین در ارتباط با رابطه اقتصادی میان عراق و اقلیم کردستان در زمان اعمال تحریم‌ها علیه ایران، حکومت عراق مسئول و تصمیم‌گیر خواهد بود"

 

درباره احتمال توقف صادرات نفتی که با تانکر از عراق به ایران ارسال می‌شود علی عونی می‌گوید: "اقلیم راه‌های دیگری برای فروش نفت خود دارد". عضو رهبری پارت دموکرات معتقد است: "این مساله از ما خیلی بزرگتر است و ما در این میان عددی نیستیم".

 

کد خبر: 604

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی