امروز: یکشنبه 27 مرداد 1398 برابر با 18 آگوست 2019

ناظم دباغ : روابط ایران و عراق در دوران رئیس جمهوری برهم صالح توسعه می یابد

فائقه انوار- انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس جمهور عراق از سوی پارلمان این کشور از بین هفت نامزد ریاست جمهوری که همگی از چهره های سیاسی کرد بودند با استقبال جمهوری اسلامی ایران مواجه شد. این که انتخاب وی چه تاثیری در روابط  ایران و عراق خواهد داشت مسئله ای است که در گفت و گو با ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران بررسی کردیم که درادامه می خوانید.

انتخاب آقای برهم صالح چه تاثیری در روابط عراق و جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت؟
به نظرم انتخاب آقای برهم صالح به عنوان رئیس جمهور عراق عامل مثبتی در آینده ایران و عراق خواهد بود .
به چه دلیل؟
با توجه به سابقه ایشان ، آقای برهم صالح همیشه چشم به توسعه و تقویت روابط با جمهوری اسلامی داشته است . از طرف دیگر جغرافیای ایران و عراق به گونه ای است که نمی توان ایران را نادیده گرفت همچنین امنیت عراق و ایران در گرو هم است و با این دلایل پیش بینی می کنم روابط ایران و عراق در دوران رئیس جمهوری آقای برهم صالح ارتقا و توسعه یابد.
 به نظر شما فضای روابط ایران و عراق در دوران ریاست جمهوری آقای برهم صالح چه تفاوتی با دوران ریاست جمهوری آقای فواد معصوم خواهد داشت؟
من احترام خاصی برای آقای معصوم قائل هستم ایشان علاوه بر این که از دوستان قدیمی من هستند همشهری و در دوران مبارزه هم سنگر بودیم اما آقای فواد معصوم شرایطی دارند و آقای صالح شرایط دیگر ، به ویژه به لحاظ سن و سال و به لحاظ  دیدگاه و تفکر. از این رو برهم صالح بسیاری از کارهایی را که آقای معصوم تکمیل نکرد می تواند تکمیل کند.
 آیا آقای صالح به لحاظ تفکرات و رویکرد سیاسی به مرحوم طالبانی نزدیک است یا فواد معصوم ؟
برهم صالح دانش آموخته و پیرو مکتب آقای طالبانی است .
 حضور برهم صالح در این پست چه تاثیری برای کردها خواهد داشت؟
انتظارداریم ضمن کاهش مشکلات کردها با بغداد روابط نیز تقویت شود، ما خواستار توازن شراکت و توافق هستیم . در تلاش هستیم شرایط ایجاد این خواسته ها فراهم شود.به نظرم جایگاه اقلیم با انتخاب آقای برهم صالح برجسته تر شود .

 

کد خبر: 626

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی