امروز: یکشنبه 02 مهر 1402 برابر با 25 سبتامبر 2023

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا: کمک تسلیحاتی‌ آمریکا به پیشمرگه‌‌ها مشروط است/ پیشمرگه‌‌ها باید جزء منظومه دفاعی عراق محسوب شوند

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان در تهران گفت: اقلیم کردستان از استقرار تسلیحات استقبال نمی‌کند اما از تقویت نیروهای پیشمرگه در چارچوب منظومه دفاعی عراق استقبال می‌کند.  

 «ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره موضع اقلیم کردستان درباره طرح کنگره آمریکا مبنی بر مسلح کردن پیشمرگه‌‌ها و عشایر سنی‌ عراقی که با مخالفت مقام‌ها و نهادهای ملی این کشور از جمله نخست‌وزیر و پارلمان روبه‌رو شده و بسیاری ‌آن را طرحی برای تجزیه عراق توصیف کرده‌اند، گفت: اقلیم از این موضوع و این طرح استقبال می‌‌کند.

 او ادامه داد: عراق باید همیشه عراق باشد و به همه گروه‌ها در این کشور نگاه یکسانی وجود داشته باشد. به‌خصوص این نگاه در قبال پیشمرگه‌‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 او اضافه کرد: اقلیم کردستان در جنگ روزانه با داعش است و تنها منطقه‌ای بود که توانست با اتکا به نیروهای پیشمرگه‌ مناطق تحت تصرف داعش را آزاد کند.

 دباغ گفت: امروز نیروهای‌ پیشمرگه‌باید طبق قانون اساسی عراقی جزء منظومه دفاعی این کشور محسوب شوند و این یعنی هر کمکی نظامی، مالی و مشورتی که برای جنگ با داعش به عراق ارسال می‌شود؛ باید در اختیار پیشمرگه‌‌ها نیز قرار بگیرد.

 او با اشاره به طرح اخیر کنگره آمریکا، می‌گوید: این کمک نظامی و مسلح کردن نیروهای کُرد و سنی در چارچوب قانون اساسی عراقی است. البته این طرح و کمک تسلیحاتی به پیشمرگه‌‌ها مشروط است.

 وی در توضیح طرح کنگره آمریکا اضافه می‌کند: اگر دولت عراق بخشی از کمک‌های ارسالی را در اختیار پیشمرگه‌‌ها قرار نداد، آمریکایی‌ها مستقیما این کار را خواهند کرد و ما از این پروژه استقبال می‌کنیم. اما پیش از کمک مستقیم آمریکا، انتظار داریم دولت عراقی حقوق کامل پیشمرگه‌‌ها ا را طبق قانون اساسی در نظر بگیرد.

 نماینده اقلیم کردستان در ایران تاکید کرد: نیروهای پیشمرگه‌ نیروهای قانونمندی هستند و از مرز منطقه اقلیم کردستان محافظت می‌کنند بنابراین باید جزء منظومه دفاعی عراقی به‌شمار روند.

 وی بیان کرد: طرح کنگره آمریکا هم به این مسائل اشاره کرد و کمک تسلیحاتی را مشروط به این کرده که اگر دولت مرکزی عراق پیشمرگه‌‌ها را در حوزه نظامی ـ دفاعی خود قرار نداد، آمریکا مستقیما این کمک‌ها را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

 دباغ در پاسخ به این سوال که این طرح آمریکا آیا منجر به تجزیه عراق نخواهد شد، اظهار کرد: اگر دولت مرکزی

 به قانون اساسی پایبند باشد به تقویت عراق کمک خواهد در غیر این صورت پیشمرگه‌‌ها برای مبارزه با گروه‌های تروریستی نیاز به کمک‌های خارجی دارند.

 وی تاکید کرد: اقلیم کردستان از استقرار تسلیحات استقبال نمی‌کند اما از تقویت نیروهای پیشمرگه‌در چارچوب منظومه دفاعی عراق استقبال می‌کند.

 او درباره احتمال مخالفت ایران به این طرح کنگره گفت: تأکید می‌کنم کمک‌های مطرح در این طرح مشروط است و اگر دولت عراقی به قانون اساسی پایبند باشد نیازی به کمک مستقیم آمریکا به پیشمرگه‌‌ها نیست.

 وی بیان کرد: مگر ایران کمک نظامی و مشورتی برای اقلیم کردستان نفرستاده است. خوب دولت عراقی هم باید به وظیفه خود عمل کند.

 نماینده اقلیم کردستان در تهران در پایان گفت: باید به مشروط بودن طرح کنگره آمریکا و مسلح کردن نیروهای پیشمرگه‌توجه ویژه کرد. متأسفانه در این مدت به این مسأله توجه نشده است.

کد خبر: 412

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی