امروز: جمعه 10 تیر 1401 برابر با 01 جولای 2022

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا: اقلیم کردستان به قانون اساسی عراق پایبند است

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران ضمن ابراز بی‌اطلاعی از مصاحبه بارزانی با شبکه دو اسرائیل، گفت: اقلیم به قانون اساسی عراقی پایبند است و در چارچوب سیاست خارجی عراق، ارتباط با اسرائیل وجود ندارد.

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، به تازگی «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق مصاحبه‌ای با شبکه دوی اسرائیل انجام داده است که در آن از اینکه روابط کردستان با رژیم صهیونیستی همانند سابق نیست ابراز تأسف می‌کند و ابراز امیدواری می‌کند که روابط دو طرف بیش از پیش عمیق شود و به گفته او به دوران روابط بسیار نزدیک و حسنه دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی بازگردد.

به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار، بارزانی این اظهارات را در چارچوب بررسی اوضاع سیاسی و امنیتی کردستان عراق در یک مصاحبه تلویزیونی با این شبکه بیان داشته است.

«انریکه تسیمرمن» تهیه کننده این گزارش تأکید می‌کند، این برای نخستین بار است که رئیس اقلیم کردستان قبول می‌کند که با یک شبکه اسرائیلی مصاحبه کند. بارزانی در این مصاحبه علاوه بر ابراز تمایل به بازگشت دوران بسیار نزدیک روابط اقلیم کردستان با اسرائیل می‌گوید: «به یاد می‌آورم که چقدر یهودی در مناطق کردنشین زندگی می‌کردند. حتی روستای ما و جایی که من به دنیا آمدم کلی یهودی داشتیم. ما روابط بسیار خوبی با آنها داشتیم. ما از اسرائیل هم می‌خواهیم تا آن جا که ممکن است در جهت تحکیم روابط با ما گام بردارد.»

در همین ارتباط خبرنگار خبرگزاری آنا با «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران گفت‌وگویی کوتاهی کرد و موضع او را در قبال این اظهارات جویا شد.

دباغ به خبرنگار آنا درباره ابراز علاقه رئیس اقلیم کردستان به برقراری روابط با تل‌آویو، گفت: من این خبر را تأیید نمی‌کنم و نباید بی‌خود دشمن‌سازی کرد.

او با بیان اینکه از انجام این مصاحبه با «مسعود بارزانی» خبر ندارد، گفت: من به نوبه خود این اظهارات را تکذیب و آن را تأیید نمی‌کنم.

دباغ گفت: من فکر نمی‌کنم چنین حرف‌هایی مطرح شده باشد.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در ادامه، مواضع اقلیم را در قبال رابطه با تل‌آویو تشریح و اظهار کرد: من در مصاحبه‌های مختلف گفته‌ام که اقلیم به قانون اساسی عراقی پایبند است و در چارچوب سیاست خارجی عراق،

 

ارتباط با اسرائیل وجود ندارد و ما نیز طبق آن نمی‌توانیم با تل‌آویو ارتباط برقرار کنیم.

 

کد خبر: 422

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی