امروز: دوشنبه 13 آذر 1402 برابر با 04 دسامبر 2023

القای سیاسی بودن سفر طالبانی به‌ تهران از سوی کسانی است که‌ نمی‌دانند آینده‌ کردهای عراق را به‌ کدام سو می‌برند

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با کردپرس: القای سیاسی بودن سفر طالبانی به‌ تهران از سوی کسانی است که‌ نمی‌دانند آینده‌ کردهای عراق را به‌ کدام سو می‌برند

  سرویس عراق و اقلیم کردستان ـ «ناظم دباغ» نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران بر شخصی و غیر سیاسی بودن سفر جلال طالبانی دبیر کل حزب اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) به‌ ایران تأکید کرد.

«ناظم دباغ» نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران در خصوص سفر «جلال طالبانی» رئیس جمهوری پیشین عراق و دبیر کل حزب اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) به‌ تهران به‌ خبرنگار کردپرس، گفت: من به‌ عنوان نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران شاهد و ناظر بوده‌ا‌م از هنگامی که‌ جناب مام جلال دچار کسالت شده‌اند تاکنون مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها درخواست کرده‌اند که‌ ایشان برای معالجات پزشکی و یا استراحت به‌ ایران و به‌ ویژه‌ تهران سفر کنند. شخص مام جلال بسیار علاقه‌مند به‌ سفر و اقامت در مکان‌هایی بودند که‌ پیش‌تر در آن‌ها در ایران اقامت می‌یافتند. پس از آن که‌ تیم پزشکی جناب مام جلال با انجام این سفر موافقت کردند نزدیک ‌ به‌ یک ماه‌ است که‌ تمهیدات لازم برای آماده‌ سازی و اقامت ایشان در مکان تعیین شده‌ اندیشیده‌ شد تا ایشان بتوانند مدتی را که‌ در ایران حضور دارند در آن جا به‌ سر برند.

«ناظم دباغ» در خصوص دیدارهای طالبانی در مدت اقامت در ایران گفت: طی سه‌ روزی که‌ ایشان در تهران اقامت دارند، تعدادی از دوستان و آشنایان مام جلال به‌ دیدار ایشان آمده‌اند و طی این مدت که‌ خود من در اکثر دیدارها حضور داشته‌ام به‌ تمام معنا می‌شد خوشحالی و صحت و سلامت را در چهره‌ مام جلال مشاهده‌ کرد.

وی به‌ ملاقات وزیر بهداشت ایران با طالبانی اشاره‌ کرد و گفت: غروب سه‌شنبه‌ (20 تیر ماه‌) جناب آقای دکتر سید «حسن هاشمی» وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران به‌ منظور احوالپرسی و عیادت ایشان در کسوت وزیر و همچنین یک پزشک در محل اقامت جناب طالبانی حضور یافتند. در این دیدار اشاره‌ شد که‌ وضعیت سلامتی مام جلال بهبود یافته‌ و ابراز امیدواری شد که‌ روند بهبود نیز تسریع یابد و به‌ صورت آشکارا تبسم‌ها و اظهارات مام جلال نشان از خوشحالی و صحت و سلامت ایشان بود.

نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران در خصوص این دیدار افزود: آقای هاشمی به‌ عنوان یکی از وزرای دولت، به‌ نیابت از دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران سلام ایشان را به‌ مام جلال رسانده‌ و برای ایشان آرزوی صحت و سلامت کرده‌ و ابراز امیدواری کردند که‌ جناب مام جلال به‌ وضعیت پیشین بازگردند که‌ به‌ عنوان شخصیتی سیاسی که‌ در تثبیت امنیت و ثبات و روابط حسنه‌ میان عراق و کشورهای همسایه‌ و منطقه‌ نقش برجسته‌ای داشتند. اما متأسفانه‌ هم اکنون در این وضعیت به‌ سر می‌برند و ضمن دعا و آرزوی سلامتی برای ایشان از پیشرفت روند درمانی و سفر ایشان به‌ ایران ابراز خوشحالی کردند.

«ناظم دباغ» در خصوص اخبار و گزارش های برخی رسانه‌ها که‌ سفر جناب طالبانی به‌ ایران را سیاسی و دارای اهداف سیاسی می‌دانند، گفت: آن هایی که‌ چنین مطالبی را منتشر می‌کنند در خیال خام به‌ سر می‌برند،  خیال خامی که‌ به‌ تصور خودشان می‌توانند‌ جناب مام جلال را در برنامه‌هایی که‌ خودشان هم نمی‌دانند آینده‌ ملتشان را به‌ کجا می‌برند دخالت دهند. وگرنه‌ همه‌ دیدگاه‌های طالبانی در هنگامی که‌ در سلامت به‌ سر می‌‌بردند در خصوص اکنون و آینده‌ کُرد و دوستی با کشورهای همسایه‌ مشخص و شفاف بوده‌ و بر همگان عیان است.

وی تأکید کرد: سفر کنونی جناب مام جلال به‌ ایران نیز شخصی است و دلیل انتخاب ایران برای انجام این سفر، دوستی و همراهی دیرینه‌ و عمیق این کشور با ایشان است و نباید این را از یاد برد که‌ جناب مام جلال یک رهبر سیاسی برجسته‌ کُرد و رهبر حزب بزرگ و تأثیرگذار اتحادیه‌ میهنی است و سابقه‌ مبارزاتی وی نیز بر کسی پوشیده‌ نیست. به‌ همین دلیل معتقدم َآن هایی که‌  تاب و توان تحمل حضور و نقش‌آفرینی مام جلال را ندارند به‌ دنبال ایجاد تنش و حواشی هستند و در نهایت نیز خودشان ضرر خواهند کرد. بر اساس تجربه‌ شخصی و شناختی که‌ از جناب مام جلال به‌ دلیل همراهی چند ساله‌ با ایشان دارم، معتقدم که‌ مردم همیشه‌ به‌ دیدگاه‌ ها، تحلیل ها و آینده‌نگری مام جلال باور و اعتقاد داشته‌اند و هم اکنون نیز بدین گونه‌ است.

 

مصاحبه‌: حسن صالحی

 

لینک گفت‌وگو:

 

http://www.kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=133172#Title=القای سیاسی بودن سفر طالبانی به‌ تهران از سوی کسانی است که‌ نمی دانند آینده‌ کردهای عراق را به‌ کدام سو می برند 

 

کد خبر: 503

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی