امروز: سه شنبه 29 خرداد 1397 برابر با 19 جون 2018

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت و گو با پانا:هیأت مذاکره همه پرسی اقلیم کردستان تشکیل می شود

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به تشکیل کمیسیونی با هدف تعیین هیات های مذاکره کننده در رابطه با همه پرسی اقلیم کردستان گفت: هنوز اعضای آن مشخص نشده اند و کمیسیون قرار است در این خصوص تصمیم نهایی را گرفته و اعضای این هیات را تائید و انتخاب کند.

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران درباره مجموعه سفرهای مقامات اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور به تهران به خبرنگار سیاسی پانا گفت: در ابتدا باید بگویم سفر جلال طالبانی ربطی به مساله همه پرسی برای استقلال اقلیم کردستان ندارد؛ این سفر کوتاه و چندروزه بود.

وی در ادامه عنوان کرد: مسعود بارزانی به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق و به پشتیبانی خوب گروه های سیاسی اقلیم، اطلاعیه ای صادر کرد مبنی بر آنکه در تاریخ تعیین شده قصد برگزاری یک همه پرسی را دارند.

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران خاطرنشان کرد: هدف ما این بود که پس از انتشار این اطلاعیه، هیاتی از جانب اقلیم کردستان تشکیل شود و با دولت ها و کشورهای همسایه در این باره رایزنی کند.

دباغ در ادامه با اشاره به بیانیه وزات امور خارجه ایران درباره اعلام همه پرسی اقلیم کردستان تصریح کرد: برخی کشورهای همسایه پس از انتشار اطلاعیه اقلیم بیانیه دادند؛ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در موضع گیری خود اعلام کرد که ایران موافق حفظ وحدت عراق یکپارچه است اما در بیاینه قاسمی مطلب دیگری علاوه بر بیانیه سایر کشور ها وجود داشت. در بیانیه وزارت امور خارجه، ایران آمادگی خود را برای همکاری جهت حل مشکلات دولت مرکزی و کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق اعلام کرده است.

نماینده اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: اکنون منتظریم تا در شرایط مناسب و در صورتی که لازم باشد، هیاتی از جانب اقلیم کردستان عراق برای مذاکره و رایزنی در این خصوص تشکیل شود.

وی در پاسخ به این سوال که اعضای این هیات چه کسانی هستند و از سوی اقلیم کردستان چه افرادی قرار است در مذاکرات حاضر باشند، گفت: هنوز اعضای آن مشخص نشده اند و کمیسیون قرار است در این خصوص تصمیم نهایی را گرفته و اعضای این هیات را تائید و انتخاب کند.

کد خبر: 506

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی