امروز: یکشنبه 28 شهریور 1400 برابر با 19 سبتامبر 2021

مطالبات مردم عراق از دولت آینده

تهران- ایرنا- در حدود 10 روز به برگزاری چهارمین دوره انتخابات مجلس عراق پس از سقوط صدام حسین در سال 2003 میلادی (1382 شمسی) باقی مانده است .

انتخابات پارلمانی عراق با حضور 128 حزب، 22 ائتلاف حزبی، 42 حزب مستقل و 17 شخصیت مستقل روز شنبه 12 مه ماه ( 22 اردیبهشت ) در داخل وخارج ( 19 کشور) که اتباع عراقی در آن ها سکونت دارند از جمله ایران، با هزینه80 میلیون دلار (521 میلیارد دینار عراقی) برگزار می شود.
جایگاه بالای پارلمان عراق در سال های اخیر موجب شده است تا در هر دوره آمار احزاب و ائتلاف های سیاسی متفاوت باشد و همین موضوع نیز تاکنون موجب شکل گیری سه ائتلاف مشخص در این دوره شامل شیعیان، اهل سنت و سکولارها شده است. شیعیان با 64 حزب دارای 5 ائتلاف و 10 حزب مستقل ، سنی ها با 32 حزب، سه ائتلاف و سکولارها نیز با 9 حزب 2 ائتلاف دارند. برهم صالح با یک ائتلاف با عنوان 'وطن' شامل 3 حزب کردی در مناطق مورد منازعه (کرکوک ، نینوا و دیالی ) و کردها نیز با 9 حزب حضور دارند و تاکنون ائتلافی تشکیل نداده اند.
در مناطق کردی هنوز هیچ ائتلافی تشکیل نشده است، اما برخی شنیده ها حاکی از آن است که احتمالا برخی گروه های کرد در روزهای آینده قبل از انتخابات ائتلاف تشکیل دهند.
نظام سیاسی عراق اکنون بر اساس تقسیمات رایج از نوع پارلمانی است که در آن، مردم نمایندگان مجلس را تعیین می کنند و آنان نیز ابتدا رییس جمهوری را انتخاب می کنند و وی از بین فراکسیون اکثریت مجلس، فردی را به عنوان نخست وزیر برای یک دوره 4 ساله معرفی می کند تا از مجلس رای بگیرد.
شورای وزیران عراق متشکل از نخست‌ وزیر و 22 وزیر است که باید رای حداقل دو سوم نمایندگان را کسب کنند.
پیرامون همین موضوع در گفت و گو با نمایندگان برخی احزاب و گروه های عراقی مستقر در ایران ، دیدگاه های آنان را درباره برگزاری انتخابات پارلمانی و گروه های یا ائتلاف های پیروز جویا شدیم.

** پیشرو بودن برخی ائتلاف های انتخاباتی در عراق

'ماجد غماس' (ابوعارف) نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران گفت که برخی نظرسنجی ها حاکی از آن است که در انتخابات پیش روی مجلس، حیدر العبادی نخست وزیر کنونی با ائتلاف 'النصر' و هادی العامری و حمودی با ائتلاف 'الفتح' هر کدام با بیش از 40 کرسی بیشترین رای و بعد از آن ائتلاف 'سائرون للاصلاح' به رهبری مقتدی صدر با حدود 30 کرسی در صدر ائتلاف های انتخاباتی عراق قرار دارند.
برای تشکیل دولت آینده عراق از سوی هر یک از ائتلاف ها کسب نصف به علاوه یک کرسی مجلس از 328 کرسی لازم است و در این دوره همه انتخابات به صورت الکترونیکی و با استفاده از تجهیزات خریداری شده از کره جنوبی برگزار می شود.

**تلاش کشورهای عربی برای اختلاف بین شیعه و سنی در عراق

وی با اشاره به فعالیت 12 ائتلاف مهم و مطرح شامل 5 شیعی ، 2 سنی و 5 کرد در جریان انتخابات مجلس عراق و شماری ائتلاف های کوچک تصریح کرد، برخی کشورهای عربی همسایه عراق از هم اکنون با اقداماتی مانند تفرقه افکنی بین شیعه و سنی، هزینه های مالی و اعطای پول به برخی افراد، حمله به برخی شخصیت های با نفوذ با روش های مختلف رسانه ای و با استفاده از فضای مجازی در تلاش هستند تا مردم را از شرکت در انتخابات منصرف کنند.
نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق ادامه داد که برخی کشورهای دیگر با استفاده از مزدوران خود که بیشتر آنها بعثی هستند برای ایجاد یاس و ناامیدی در بین مردم و دعوت به عدم شرکت در انتخابات تلاش می کنند. همچنین با استفاده از فیسبوک، شخصیت های سیاسی عراق را با الفاظ رکیک ، انتشار برخی شایعات دروغ و دستکاری عکس و فیلم تخریب می کنند تا مردم را از انتخاب آنان باز دارند.
این مقام عراقی با اشاره به این که دولت سوریه در مقطع کنونی به عراق نزدیک شده است ، گفت که البته برخی دیگر از کشورهای همسایه عراق به دنبال نزدیک شدن به گروه های دارای گرایش اخوان المسلمین در این کشور و افزایش روابط با گروه های سیاسی سنی هستند و یا نیم نگاهی به انتخابات عراق دارند.

**اظهار نظر مراجع قبل از برگزاری انتخابات برای دعوت گسترده از مردم جهت حضور در آن

نماینده مجلس اعلا در ایران، در خصوص عدم دعوت مراجع از مردم عراق برای انتخابات هم گفت برخی از مراجع به خاطر آیت الله سیستانی در این مورد ورود و ابراز نظر نمی کنند و برخی دیگر پس از تشکیل دولت از سال 2003 در عراق و موفق نبودن آن از این امر استقبال نمی کنند.
ابوعارف ادامه داد، مراجع در عراق، این روزها درباره انتخابات حرف های عمومی می زنند و از مردم می خواهند افراد فاسد را انتخاب نکنند چون آنان نتوانستند کاری کنند. حتی از مردم خواسته اند در صورت وجود نام فرد فاسدی در یک فهرست آن را تحریم کنند و اگر هم نام فرد سالمی در یک فهرست فاسد بود ، آن را هم تحریم نمایند.
وی با پیش بینی این که مراجع در روزهای آخر و قبل از برگزاری انتخابات در این خصوص اظهار نظر می کنند، افزود، الان وضعیت بسیار حساس است و انتظار این است که مراجع در این ارتباط ورود کرده و مردم را بسیج کنند.
این مقام عراقی با اشاره به سوء استفاده برخی افراد از یک عبارت مربوط به چهار سال قبل به نقل از یکی از نمایندگان مراجع مبنی بر این که ' آزموده را آزمودن خطاست ' ، گفت ، جریان های مشکوکی اکنون از این عبارت برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات استفاده می کنند و در فضای مجازی هم آن را نشر می دهند.

** فساد در عراق به کل متدینین نسبت داده می شود

ابوعارف با اشاره به انتظارات مردم از دولت ها در عراق برای انجام برخی زیرساخت های مربوط به خدمات عمومی ، اقدامات اقتصادی و توسعه است، خاطر نشان کرد، همه این ها در حالی است که گروه های موجود در عراق به محض احساس خطر داعش در این کشور بسیج شدند و با پشتیبانی های لازم انسانی و مالی خطر داعش را دفع کردند و اکنون نیز در صورت اراده می توانند با برخی مشکلات امروز عراق مانند فساد مبارزه کنند.
وی با بیان این که دولت عراق منادی اسلام است، گفت که فساد در برخی بخش های عراق به کل متدینین و به نام مذهب تمام می شود و دشمنان از همین موضوع برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات استفاده می کنند و با توجه به این که جوانان امروز عراق بیشتر بعد از انتفاضه به دنیا آمده اند ، جنایات صدام را درک نکرده و نمی توانند آنها را به خاطر بیاورند.
نماینده مجلس اعلای در تهران مشکل دیگر امروز عراق را وجود فاصله طبقاتی عنوان کرد و افزود، وجود برخی امتیازات مادی و معنوی برای برخی در این کشور و برخوردار نبودن دیگران از آن ها موجب افزایش فاصله طبقاتی شده است و با توجه به اسلامی بودن دولت همه به نام اسلام تمام می شود.

** لزوم اقدامات فرهنگی در عراق

ابوعارف در ادامه با تاکید بر لزوم اقدامات فرهنگی گسترده در جامعه عراق ، در خصوص برنامه های مجلس اعلای اسلامی عراق در این دوره از انتخابات ، گفت که استفاده از نیروهای مجرب و خبره و تلاش برای بازگرداندن افراد به انزوا کشیده شده در گذشته به فعالیت های سیاسی از جمله این اقدامات است.
وی پایبندی به اصول اسلامی ، اطاعت از مرجعیت و توجه به آرمان های دو شهید بزرگ یعنی سید محمدباقر صدر و سید محمدباقر حکیم و دفاع از آرمان های ملت عراق را راهبرد مجلس برای فعالیت در این کشور خواند و افزود، علاوه بر این تلاش بر این است تا به تولید ملی هم توجه شده و صنایع عراق به مرور احیا شود.
به گفته وی، بر اساس برخی پیش بینی ها شانس العبادی برای نخست وزیری عراق بیش از دیگران است و عامری بعد از وی قرار دارد . بر اساس شنیده ها حزب الدعوه نیز تصمیم دارد افرادی مانند محمد شیاع سودانی وزیر صنعت و یا خلف عبدالصمد رییس فراکسیون این حزب (الدعوه ) را در مجلس عراق برای نخست وزیری معرفی کند.

** تغییر وضعیت برخی ائتلاف ها تا چند روز آینده

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران نیز در خصوص انتخابات کشورش و ائتلاف های پیشرو در آن پیش بینی کرد در چند روز آینده وضع ائتلاف های کرد برای انتخابات عراق تغییر کند و ائتلاف های جدیدی تشکیل شود و برخی مانند حزب زحمتکشان کردستان با ائتلاف برای دمکراسی و دادپروری به رهبری برهم صالح متحد شوند.
‎وی با بیان این که در عراق تا زمان اعلام نتایج هیچ ائتلاف کردی با دیگر ائتلاف ها متحد نخواهد شد، افزود ، نظرسنجی ها در انتخابات نشان می دهد که ائتلاف یا تحالف 'النصر' به رهبری العبادی ، دولت قانون به رهبری نوری المالکی، 'سائرون للاصلاح' به رهبری مقتدی صدر ، 'الفتح' به رهبری عامری و ائتلاف الوطنیه (دمکراسی و عدالت) به رهبری ایاد علاوی، وطن (نشتمان) به رهبری برهم صالح شامل سه حزب کردی ( اتحادیه میهنی کردستان عراق، حرکت تغییر دوران و جماعت اسلامی) از بقیه پیشی گرفته اند.

** تنور انتخابات در این دوره به خاطر وجود احزاب حاکم و اپوزسیون داغ خواهد بود

‎به گفته دباغ ، میزان حضور مردم در انتخابات این دوره مشخص نیست ولی بر اساس برخی پیش بینی ها خوب خواهد بود چرا که در این دوره رقابت بین احزاب حاکم و اپوزیسیون در عراق است و همین موضوع تنور انتخابات را داغ خواهد کرد.
‎وی با اشاره به این که مردم عراق امروز به دنبال تغییرات و اصلاحات با استفاده از مقام های جدید هستند، افزود، انتخابات دوره چهارم مجلس در عراق نقشه سیاسی جدیدی را ایجاد می کند چون این کشور به چنین تحولی نیاز دارد .

** تبدیل افکار داعش به یک ایدئولوژی در عراق

‎نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به این که با وجود شکست داعش در عراق، افکار داعشی از بین نرفته است ، افزود، این افکار امروز به یک ایدئولوژی تبدیل شده است و باید برای از بین بردن آن، در آینده دولتی در عراق شکل بگیرد که گام های مثبت و موثری در این زمینه بردارد.
‎وی افزود که شرایط جدید در عراق نیازمند افکار و برنامه های جدید است واگر اصلاحاتی صورت نگیرد و مقام ها تغییر نکنند نمی توان به آینده تحولات در این کشور چندان خوشبین بود.

** ضرورت اتحاد بیشتر بین گروه های عراقی برای مقابله با مشکلات

‎دباغ با اشاره به این که برای در پیش گرفتن تحولات در آینده سیاسی عراق باید گروه ها اعم از کرد، شیعه و سنی با هم متحد شوند، افزود، اکنون در صحنه سیاسی عراق دو دسته حضور دارند که یکی خواستار حفظ وضع موجود ودیگری به دنبال ایجاد تحول اساسی است.
‎این مقام کرد تصریح کرد، در هر دوره ای برای تشکیل دولت به توافق بین گروه های مختلف نیاز است و اگر این توافق حقیقی و در چارچوب قانون اساسی این کشور باشد ، بسیاری از مشکلات عراق حل می شود.
‎وی با اشاره به این که تا وقتی قانون اساسی تغییر نکرده است، باید تابع آن بود چرا که با رای ملت تایید شده است، افزود ، اگر امروز در صحنه سیاسی عراق شیعیان مانند دوران حاکمیت صدام با کردها متحد شوند ، وضع این چنین نخواهد بود و باید در نظر داشت که در مقطع کنونی نیز همکاری ضروری است و باید همه ما سعی کنیم تا این همپیمانی واقعی باشد.
‎دباغ ابراز عقیده کرد که در صحنه سیاسی عراق هر کسی به دنبال منافع خویش است وهمین علت بروز برخی مشکلات در عراق است و اگر همه گروه ها و مقام ها به فکر مردم باشند چنین وضعیتی پیش نخواهد آمد.

** کردها به دنبال ائتلاف های جدید در شمال عراق

‎وی با اشاره به این که در مناطق شمال عراق کردها به دنبال ائتلاف های جدیدی هستند، گفت، هدف آنان ارایه خدمت به مردم و برقراری امنیت است و اگر امروز هم به زمان همکاری با هم مانند گذشته قبل از سقوط صدام برگردیم مشکلی در عراق وجود نخواهد داشت.
‎وی با انتقاد از اجرا نشدن سرشماری در عراق برای برخورداری از آمارهای دقیق از وضعیت جمعیت در این کشور افزود ، اکنون روشن نیست که چند میلیون عراقی واجد شرایط برای رای دادن هستند و با توجه به این که برخی، کارت های الکترونیکی انتخابات قبل را دارند و کارت جدید را هم گرفته اند ، نتایج انتخابات با چنین وضعیتی و در سایه برخی خرید و فروش کارت های انتخابات که بیشتر در بغداد است، نمی تواند دقیق باشد.
‎به گفته وی در مناطق شمال عراق بر اساس پیش بینی ها بین 60 تا 70 درصد از مردم در انتخابات پارلمانی حضور می یابند .

**ائتلاف پیروز در انتخابات در برابر ملت محک خواهد خورد

سید عباس موسوی نماینده دبیرکل جنبش 'نُجَبا' در ایران نیز در ارتباط با انتخابات پیش رو در عراق گفت ، امیدواریم دولت آینده در حد مسولیت خود ظاهر شود و مشکلات و خطاهای دولت های قبل را تکرار نکند و خواسته های ملت را محقق کند و در مقابل فساد اداری و مالی بایستد و با فاسدان و خائنان مقابله کند.
وی با اشاره به این که ائتلاف پیروز در انتخابات در برابر ملت محک خواهد خورد و نیت اساسی آن و وعده هایی که به ملت داده پس از پیروزی برای ملت آشکار خواهد شد، ادامه داد، در این راستا همپیمان شدن با گروه های دیگر نقشی اساسی دارد زیرا اگر با گروه هایی که ملت آنها را نمی خواهد، همپیمان شود و یا با گروه های که فساد و مشکلات امنیتی را برای کشور به بار آوردند، ائتلاف کند، بی شک این امر به ضعیف شدن دولت منتهی خواهد شد و آن را به عقب بازخواهد گرداند. در مقابل همپیمان شدن با گروه های پاک و با کفایت که ملت آنها را می خواهد، باعث تشکیل یک دولت قدرتمندی می شود که توان محقق کردن خواسته های ملت، ایجاد امنیت و بازسازی کشور را دارد.

** مرجعیت در روزهای آینده مردم را به آنچه خیر و صلاح است ، دعوت خواهد کرد

نماینده نجبا در ایران در خصوص نقش مرجعیت عراق در انتخابات گفت ، در حقیقت مرجعیت دینی در نجف اشرف در مورد این مساله مهم و حساس که رابطه مستقیمی با امنیت و امور ملت دارد، ساکت نخواهد نشست و مرجعیت قبل از همه وارد عرصه خواهد شد و ملت را به آنچه خیر دنیا و آخرتشان در آن است دعوت خواهد کرد.
موسوی افزود، ولی در این دوره به خاطر شرایط موجود و شکست هایی که به دلیل ضعف دولت و پارلمان متوجه عراق شده است ، مرجعیت شیوه خود را تغییر داده و باب را به روی سیاستمداران و فاسدان بسته است. این امر ناراحتی مرجعیت را از شکست های گذشته آشکار می کند که به ضرر ملت عراق تمام شد.
وی تاکید کرد، مرجعیت در این مرحله همه مسایل را به ملت منحصر کرده و از تریبون نماز جمعه کربلا و توسط نماینده خود شیخ عبدالمهدی الکربلایی پیامی به ملت عراق ارسال کرد با این مضمون که ' آزموده را آزمودن خطاست '. یعنی به سیاستمداری که در گذشته تجربه کرده اید و فسادش برای شما ثابت شده، به دین و ملت ظلم و خیانت کرده و ثروتش را به سرقت برده است رأی ندهید.
نماینده دبیرکل نجبا در ایران خاطر نشان کرد، مرجعیت دینی همچنین اعلام کرده است ما نه از هیچ فهرست انتخاباتی، ائتلاف و سیاستمدار مستقلی حمایت ونه آن را تضعیف می کنیم و این مساله را کاملا به ملت عراق واگذار کرده ایم.
موسوی ادامه داد، مرجعیت دینی ملت را از انتحاب فهرست مفسدان و نامزدهای مفسد نهی کرده و گفته است اگر در فهرستی از پاکدستان یک کاندیدای فاسد وجود داشت ، آن را انتخاب نکنید و همچنین اگر نامزد پاکدستی در یک فهرست فاسد بود، آن فهرست را هم انتخاب نکنید.

** اصلاحات و مبارزه با فساد اولین مطالبات مردم عراق از دولت جدید

وی در خصوص مطالبات ملت عراق از دولتمردان خود تاکید کرد، عراقی ها چند خواسته اساسی دارند که اولین آن اصلاحات و پرداختن به پرونده فساد، ریشه کنی آن و محاکمه فاسدان در دادگاه عادل است . دولت آینده باید پاکدست، با کفایت و از جانبداری حزبی به دور باشد، دولت مستقل و قوی در برابر فشارهای خارجی عقب نشینی نمی کند، دولت آینده باید امنیت و خدمات را محقق و مشکل بیکاری را حل کند تا عراقی ها بتوانند یک زندگی مرفه و محترمانه داشته باشند. دولت آینده باید کشور را از اشغالگران و مزدوران پاکسازی و عزت ملت را محقق و به سمت بازسازی کشور حرکت کند.

** گزینه های پیش روی ملت عراق در ارتباط با انتخابات

نماینده دبیرکل نجبا در ارتباط با اوضاع کنونی عراق و شرایط موجود در آستانه انتخابات برای حضور در پای صندوق های رای هم گفت، ملت عراق سه راه را در انتخابات در پیش خواهد گرفت. اول : با قدرت به مراکز انتخاباتی خواهد رفت و به امید اصلاحات و ریشه کنی فساد در انتخابات شرکت خواهد کرد و با توجه به توصیه مرجعیت دینی به فهرست صالحانی که به سمت اصلاح عراق می روند، رای خواهد داد که می توان گفت این تصمیم اغلب ملت عراق است.
موسوی ادامه داد، دوم : بخشی از مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد اما امیدی به تغییر ندارد و فقط برای منع بازگشت حزب بعث در انتخابات شرکت خواهند کرد و راه سوم: عده کمی انتخابات را تحریم خواهند کرد.
این مقام گروه نجبا ادامه داد، شکی نیست که ملت عراق یک ملت ایثارگر است و به هوشیاری، فرهنگ، جهاد و ایثارگری شهره است. این ملت توانایی های زیادی دارد و جوانان آن آینده روشنی را برای کشور رقم می زنند و این بخشی از توانایی های ملت عراق است.
موسوی تصریح کرد ، این ملت می تواند دولتی استکبار ستیز را روی کار آورد که مقابل مثلث شرارت بایستد. این ملت قدرت خود را به همه جهان نشان داد و در مبارزه با داعش که ساخته مثلث شرارت است، پیروزی های بزرگی را محقق و پیروی از مرجعیت را به همه ثابت کرد و یکپارچه در برابر گروه تروریستی داعش ایستاد.

** آل سعود موفقیت نظام سیاسی در عراق را بر نمی تابد

وی افزود، شکی نیست که بعضی کشورهای عربی و در رأس آن ها نظام آل سعود که ساخته دست 'اسراییل' است و من قبلا آن ها را شیطان اصغر نامیدم به دستور شیطان اکبر که همان آمریکاست، عمل می کنند. آن ها بازوی آمریکا برای اجرای طرح های خبیثانه برای ضربه زدن به اسلام و مسلمانان، اشاعه فساد، نشر رذائل، فقر و جهل هستند و در چنین شرایطی آل سعود موفقیت نظام سیاسی عراق را برنمی تابند و آن ها نمی خواهند دولتی با کفایت و عادل برای استقرار امنیت و ثبات در کشور تشکیل شود.
موسوی افزود، پس از شکست طرح نظامی آل سعود در عراق که به دستور آمریکا و 'اسراییل' برنامه ریزی شده بود، ریاض اکنون و در آستانه انتخابات پارلمانی با لباسی دیگر وارد عرصه سیاسی عراق شده تا ساختار سیاسی کشور را با سوء استفاده از مشکلات اقتصادی عراق به هم زده و آن را تضعیف کند.

** عربستان پشت پرده حمایت از برخی نامزدهای انتخاباتی در عراق

وی افزود، آنها با سوء استفاده از فقر مردم و تأسیس سازمان های بشر دوستانه و با استفاده از عنوان های جذاب ، حمایت پشت پرده از فهرست های انتخاباتی بعثی ها و تبلیغ برای انتخاب آنان ، ورود به ورزش و حمایت از تیم های ورزشی و پروژه های بزرگ اقتصادی با شعار (حمایت از عراق و بازگرداندن آن به آغوش جهان عرب) به دنبال اخراج ایران از عراق هستند تا این کشور به لقمه ساده ای برایشان تبدیل شود.
نماینده دبیرکل نجبا در ایران در پایان گفت ، اما ما به عنوان شمشیر تیزِ ولی فقیه و مراجع تقلید آماده ایم در مقابل طرح پلید آن ها بایستیم و اجازه تحقق آن را نخواهیم داد.

 

مقاله ایرنا درباره انتخوابات عراق
http://www.irna.ir/fa/News/82903579

 

 

 

کد خبر: 570

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی