امروز: پنج شنبه 16 مرداد 1399 برابر با 06 آگوست 2020

ناظم دباغ: تهران می‌خواهد در اقلیم کردستان حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب تشکیل دهد

 ناس کُرد: «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران گفت: ایران تأکید دارد که در اقلیم کردستان حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود و صادرات اضافی نفت از اقلیم کردستان به ایران به قوت خود باقی است و در صادرات این نفت، هیچ‌گونه معامله دیگری مابین اقلیم کردستان و بغداد برقرار نمی‌شود. 

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «ناس کُرد»ی اعلام کرد: ایران در کارهای میان احزاب، گروه‌های سیاسی و حکومت اقلیم کردستان دخالت نمی‌کند؛ ولی در زمان‌هایی که با آنها مشورت می‌شود، آرامش و برقراری امنیت اقلیم کردستان برایشان حائز اهمیت است. این امنیت، با مشارکت و حضور احزاب و گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان برقرار می‌شود.

 

وی در مورد گفت‌وگوها برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان و همچنین نظر تهران در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که در اقلیم کردستان، حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود.

 

دباغ در ادامه سخنانش اظهار داشت: تا این لحظه، گفت‌وگوها برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان به این درجه نرسیده است که یکی از گروه‌های سیاسی از جمهوری اسلامی ایران درخواست کند که با میانجیگری خود از گفت‌وگوها حمایت کند. ایران همیشه، حکومتی قوی و یکپارچه در خاک عراق، برایش در اولویت بوده است.

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران با اشاره به اینکه دخالت در کارهای اقلیم کردستان را محکوم می‌کنم، گفت: اگر یک گروه سیاسی در خود این توانایی و قدرت را نداشته باشد؛ از کشورهای دوروبر یا جمهوری اسلامی ایران درخواست بکند تا از آنها حمایت کند، اگر خود این توانایی را نداشته باشد؛ ایران می‌تواند چه کاری برایش انجام دهد؟

 

وی در مورد صادرات نفت اقلیم کردستان و کرکوک به ایران از طریق تانکرهای نفتی گفت: تا این لحظه، صادرات نفت اقلیم کردستان، مناطق دیگر عراق و همچنین کرکوک به ایران به قوت خود باقی است و این نفت، اضافاتی است که از صادرات نفت به بندر جهان ترکیه باقی می‌ماند و از طریق تانکر، از راه اقلیم کردستان به ایران صادر می‌شود.   

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در پایان سخنانش گفت: روزانه 15 تا 25 هزار بشکه نفت از طریق تانکر از راه گذرگاه‌های مرزی ایران به بازارهای جهان صادر می‌شود و هیچ‌گونه تفاوتی مابین معاملات بازرگانی‌ جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان و حکومت عراق وجود ندارد.

 

احمد مصطفی

 

لینک گفت‌وگو:

https://www.nasnews.com/ku/نازم-ده‌باغ-بۆ-ناس-تاران-ده‌یه‌وێت-ح/

 

 

کد خبر: 668

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی