امروز: یکشنبه 28 شهریور 1400 برابر با 20 سبتامبر 2021

ناظم دباغ: درخواست مذاکره با بغداد یعنی لغو همه پرسی ; شرط بغداد برای مذاکـره با اقلـیم

«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان درنامه‌ای به «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، رسماً خواستار آغاز مذاکرات برای حل مشکلات میان بغداد و اربیل شد. اکنون که 120روز از رفراندوم غیر قانونی اقلیم کردستان می‌گذرد اخباری مبنی بر حوادث جدید و اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های دولتمردان اقلیم منتشر شده است.

پایگاه خبری شبکه «رووداو» با اعلام اینکه بارزانی در انتظار پاسخ نامه خود از سوی دولت مرکزی عراق است، نوشت: بارزانی برای العبادی نامه‌ای ارسال و اعلام کرده  این درست نیست که ما از طریق کنفرانس‌های خبری پاسخ یکدیگر را بدهیم. در نهایت تمام مشکلات باید از طریق مذاکرات حل و فصل شوند.
بحران در روابط  بغداد و اربیل پس از آن آغاز شد که «مسعود بارزانی» رییس منطقه کردستان عراق، در‌حرکتی یکجانبه، در سوم مهرماه گذشته، همه‌پرسی جدایی کردستان ازعراق را برگزار کرد. بغداد این اقدام را خلاف قانون اساسی و وحدت ارضی عراق دانست و با آن مخالفت کرد.علاوه بر بغداد، همسایگان عراق، برخی نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی مانند اتحادیه عرب و سازمان ملل نیز با این همه‌پرسی مخالفت کرده بودند. با بی‌توجهی اربیل به درخواست دولت مرکزی، بغداد اقدامات امنیتی و اقتصادی متعددی علیه اربیل از جمله بستن گذرگاه‌ها و قطع مسیر پروازی را آغاز کرد و سرانجام دولت در اربیل اعلام کرد که به قانون اساسی احترام می‌گذارد اما هنوز نتیجه همه‌پرسی را رسماً لغو نکرده است و این مهم‌ترین شرط بغداد برای ازسرگیری گفت‌وگوهاست.همچنین، پیش از این، سومریه نیوز عراق از دیدار مقتدی صدر با حیدرالعبادی  برای رفع مشکلات دو طرف خبر داد و نوشت: «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق با «حیدر‌العبادی» موضوع اقلیم و اختلافات میان دو طرف را در کربلا مورد بررسی قرار دادند.

ناظم دباغ:
اقلیم بر مذاکره مستقیم با بغداد، تاکید و اصرار دارد
«ناظم عمر دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به اینکه درخواست مذاکره مستقیم منطقه اقلیم با حکومت مرکزی بغداد بیش از یک ماه است که عنوان شده است، به روزنامه صبح نو، گفت: حکومت اقلیم تاکید و اصرار بر مذاکره مستقیم با بغداد را دارد و ماه‌هاست که این موضوع به دولت مرکزی پیشنهاد شده است اما دولت عراق پاسخ روشنی برای اعلام زمان این دیدارها بیان نمی‌کند.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در پاسخ به این که آیا اقلیم همه پرسی را لغو کرده است یا خیر، عنوان کرد: وقتی که رییس حکومت اقلیم اعلام می‌کند که آماده گفت وگو بر اساس قانون اساسی عراق است، این موضوع القا می‌شود که همه پرسی هم لغو شده است.
دباغ با اشاره به اینکه ما منتظر پاسخ مثبت یا منفی دولت‌مرکزی عراق برای گفت وگو هستیم، افزود: درخواست‌های ما به صورت رسمی ارائه شده و این دولت مرکزی است که باید براساس قوانین اساسی عراق پاسخ دهد.
وی در تشریح اعتراضات خیابانی منطقه اقلیم که این روزها افزایش یافته است، یادآور شد: وضعیت اقلیم چه قبل از همه پرسی و چه بعد از همه پرسی از مشکلات اقتصادی و سیاسی رنج می‌برد و به خاطر برگزاری رفراندوم این امر بیشتر خودش را نشان داد.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، اظهار داشت: مردم نسبت به برخی از کاستی‌ها در بخش‌های خدمات بهداشتی و اجتماعی خود معترض هستند و خواستار رفع کردن آن‌ها هستند.
مردم خواهان این هستند که از تظاهرات خیابانی به خواسته‌های خود برسند و به سهم واقعی خود در ارائه اینگونه خدمات دست یابند.

عادی سازی روابط اقلیم کردستان با همسایگان
همه پرسی غیر قانونی منطقه اقلیم کردستان عراق که می‌رفت تا فتنه جدیدی در منطقه شکل دهد، با‌هوشیاری و انسجام دولت مرکزی بغداد و کشورهای مخالف همه‌پرسی، شاهد فتح کرکوک، ابطال همه پرسی و حتی کناره‌گیری بارزانی از رهبری منطقه اقلیم بودیم.
منطقه اقلیم کردستان عراق، پیش از این برای صرف‌نظر کردن از همه‌پرسی و لغو نتایج آن، شروطی چون، افزایش بودجه اربیل، نفت کرکوک، افزایش بودجه نیروهای پیشمرگه و اعطای امتیازات اقتصادی تعیین کرده بود و با لجاجتی که دولتمردان آن برای برگزاری همه‌پرسی از خود نشان دادند، به هیچ‌یک از مقاصد و نتایج مطلوبی دست پیدا نکردند.
به نظر می‌رسد نزدیک به چهار ماه پرهیاهو که درآن ایران، ترکیه، سوریه و دولت مرکزی عراق تلاش کردند تا سیاست استقلال طلبی یک جانبه منطقه اقلیم را به شکست بکشانند، شرایط روابط با کردستان عراق در حال عادی سازی است.
از سویی دیگر، این روزها صدها تن از ساکنان استان سلیمانیه با برگزاری تظاهرات در اعتراض به اوضاع معیشتی خود و نبود ارائه خدمات شهری به مردم، چون آب و برق مداوم؛ خواهان سرنگونی دولت اقلیم کردستان شدند که این اقدامات ناکارآمدی دولتمردان اقلیم را نشان می‌دهد که در صدد ارتباط دوباره با کشورهای همسایه و دولت مرکزی بغدادند.

شروط بغداد برای مذاکره با اقلیم کردستان
«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق فهرستی شامل سیزده شرط را پیش ازهرگونه مذاکره با اربیل تحت نظر سازمان ملل، به حکومت منطقه کردستان عراق ارائه کرد.
مهم‌ترین این شروط، لغو همه پرسی، تحویل همه گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها در منطقه کردستان عراق به حکومت مرکزی، تحویل درآمدهای نفتی و غیر نفتی و درآمدهای مالیات و عوارض به بغداد است. از دیگر شروط العبادی، برقراری ارتباط بین پیشمرگه و وزارت دفاع عراق و تعهدبه پناه ندادن به افرادی است که حکومت مرکزی عراق به دنبال آنهاست.
این در حالی است که برخی منابع آگاه از فشارهای گسترده دیپلماتیک سفارت‌های آلمان، آمریکا و فرانسه بر حیدر العبادی، برای مذاکره با اربیل، خبر دادند. دیپلمات‌ها به علت نگرانی از تشدید بحران، خواستار انجام مذاکرات مستقیم بین العبادی و نچیروان بارزانی (نخست وزیر منطقه کردستان عراق) برای فیصله دادن به اختلافات هستند.
قرار است  مذاکرات بین دو طرف با نظارت آلمان، آمریکا و فرانسه انجام و طی این مذاکرات، مسائلی اعم از حقوق، مرزها، مدیریت فرودگاه‌ها و نقش پیشمرگه در عراق، حل و فصل شود.

روزنامه صبح نو

http://sobhe-no.ir/newspaper/385/4/15144

کد خبر: 547

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی