امروز: شنبه 12 اسفند 1402 برابر با 02 مارس 2024

ائتلاف کردها در سایه ائتلاف بزرگ عراق

رایزنی ها و گفت و گوها در خصوص انتخاب نخست وزیر آینده عراق گویی پایانی برایش پیش بینی نمی شود. هر روز گروه های عراقی صحبت از تشکیل ائتلاف جدید می کنند.

در اوایل هفته جاری نماینده ائتلاف ملی عراق به رهبری «عمار حکیم» رئیس مجلس اعلای عراق صحبت از اتحادی بزرگ و ائتلافی گسترده با ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری  المالکی» نخست وزیر کنونی عراق کرد اما دیروز شبکه خبری الجزیره اعلام کرد حکیم با وجود مشکلاتی که مانع توافق ائتلافش با ائتلاف دولت قانون می شود، تاکید کرده است. این در حالی است که پیشتر جلال طالبانی رهبر ائتلاف کردستان در دیدار با ابراهیم الجعفری از رهبران ائتلاف ملی عراق از پیوستن جریان های کرد عراق به ائتلاف واحد مالکی و حکیم خبر داد. برای بررسی اوضاع کنونی عراق و نقش گروه های کرد در خصوص تشکیل ائتلاف ها با ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران گفت  و گو کرده ایم.
- با توجه به بحث های مطرح شده درخصوص ائتلاف هایی که قرار است در عراق شکل گیرد، ائتلاف همپیمانی کردستان تصمیم دارد به کدام یک از گروه ها و احزاب عراقی برای شکل دهی دولت بپیوندد؟
ائتلاف کردستان بر این اعتقاد است که باید هرچه سریع تر ائتلاف بزرگی برای تشکیل دولت و انتخاب نخست وزیر آینده عراق تشکیل شود تا اوضاع عراق به ثبات برسد. از آنجایی که تاکنون دو ائتلاف ملی عراق به رهبری سید عمار حکیم و ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی اعلام کرده اند تصمیم دارند ائتلافی را در این خصوص تشکیل دهند پس همپیمانی کردستان نیز با گروهی متحد می شود که سریع تر این ائتلاف را تشکیل دهند و ائتلاف شان بزرگ تر و فراگیر تر باشد. آقای طالبانی رئیس جمهور عراق نیز اعتقاد دارد باید تعیین نخست وزیر با مشارکت ملی صورت گیرد و همه گروه های سیاسی در تشکیل دولت نقش داشته باشند.
-  گویا در رابطه با ائتلاف دو گروه ملی عراق یعنی ائتلاف ملی و ائتلاف دولت قانون مشکلاتی وجود دارد و عمار حکیم نیز در سخنانی به این مشکلات اشاره کرده است، گمان می برید با این وجود این ائتلاف بزرگ شکل خواهد گرفت؟
مشکل جدی بین این دو گروه وجود ندارد و هم آقای مالکی و هم آقای حکیم به دنبال شکل دهی این ائتلاف هستند تا هرچه سریع تر دولت عراق شکل گیرد، البته مشکلاتی نیز وجود دارد که بیشتر آنها بازمی گردد به یافتن مکانیسم هایی که این دو گروه می توانند برای تعیین نخست وزیر تعیین کنند و بیشتر صحبت ها و گفت و گوها نیز حول این محور است.
- با توجه به اینکه ایاد علاوی و ائتلاف او بیشترین کرسی ها را کسب کرده اند چرا گروه های سیاسی عراق سعی نمی کنند با نخست وزیر پیشین عراق ائتلاف کنند؟
قانون اساسی عراق تعیین نکرده است برنده کرسی های پارلمان می تواند در تشکیل دولت نقش داشته باشد یا بزرگ ترین ائتلاف داخل پارلمان می تواند دولت را تشکیل دهد و به همین دلیل در این مورد اختلاف پیش آمده است که کدام یک از گروه های عراقی در حال حاضر می توانند نخست وزیر آینده را معرفی کنند. برای همین باید تا تشکیل نخستین جلسه پارلمان عراق صبر کرد تا دید کدام گروه موفق به تشکیل ائتلاف اکثریت در پارلمان می شود. البته باید به این نکته نیز توجه کنید این بحث ها و اختلافاتی که اکنون بین احزاب عراقی است یک روند و اتفاق معمول سیاسی است که در تمامی کشورها وجود دارد.
- جلال طالبانی اخیراë سفری به عربستان داشته است، این سفر چه تاثیری در شکل گیری دولت آینده عراق و ریاست جمهوری طالبانی دارد؟
نخست این سفر اطمینان خاطری بود به کشورها و مجامع عربی که عراق از دنیای عرب دور نخواهد بود و روابط خود را با این کشورها مستحکم تر خواهد کرد. وقتی که شخصیت سیاسی همچون جلال طالبانی به عربستان سفر می کند این نشانگر آن است عراق تمایل دارد با کشورهای عربی روابط خوب و نزدیکی داشته باشد. از سوی دیگر عربستان می تواند نقش موثری در اتحاد گروه های عراقی با یکدیگر و حل اختلافات داشته باشد تا دولتی ملی و فراقومیتی در عراق تشکیل شود. به ویژه آنکه پادشاه سعودی نیز تاکید کرد به تمامی گروه های عراقی به یک چشم نگاه می کند و خواهان اتحاد بین قومیت های عراق است.

http://www.bahardaily.com/News/89/01/30/7525.html 

 

کد خبر: 200

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی