امروز: پنج شنبه 10 خرداد 1403 برابر با 31 می 2024

در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران پرس: ناظم دباغ: اصلاحات و شفاف‌سازی درآمدهای نفتی به اعتراض‌ها در کردستان عراق پایان می‌دهد

 تهران- ایران‌پرس: نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران می‌گوید؛ بحران‌های اقتصادی سبب شکل‌گیری اعتراض‌ها در این منطقه شده است.

 

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری ایران‌پرس با اشاره به اعتراض‌هایی که در روزهای اخیر در این منطقه جریان دارد، گفت بحران اقتصادی در اقلیم کردستان عراق به علت‌ شیوع کرونا، افت قیمت نفت و قطع بودجه اقلیم کردستان از طرف دولت عراق بوده است که باعث شد مسئولان اقلیم کردستان عراق نتوانند در زمان مناسب حقوق کارمندان خود را پرداخت کنند و کارمندان و مردم اقلیم کردستان به اعتراضات روی آورند.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران افزود، در چنین فضایی دشمنان نیز به جمع معترضان نفوذ کردند و معترضان به دو گروه معترضان قانونمند که به صورت قانونی و با آرامش دنبال مطالبات قانونی خود بودند و گروه دیگر که خرابکاری را انجام می‌دادند، تقسیم شدند.

ناظم دباغ تصریح کرد: البته خرابکاران تا حد زیادی شناسایی شده‌اند و مسئولان اقلیم کردستان نیز گام‌های مثبتی برای ایجاد آرامش در منطقه برداشته‌اند.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران همچنین اظهار کرد، البته در ایجاد بحران اقتصادی و اعتراض‌های اخیر وجود فساد را نفی نمی‌کنم، اما اگر نفت ارزان نمی‌شد، بودجه نیز از طرف دولت عراق قطع نمی‌شد و شیوع ویروس کرونا نیز باعث رکود و تعطیلی اقتصاد اقلیم کردستان نمی‌شد، دولت اقلیم کردستان عراق می‌توانست مثل گذشته حقوق کارمندانش را بپردازد و دیگر شاهد اعتراض‌های خیابانی نبودیم.

وی افزود: اقلیم کردستان عراق برای رسیدن به توافق گام‌های مثبتی برداشته است و اعلام آمادگی کردیم که می‌توانیم 50 درصد از درآمدهای داخلی خود را به دولت عراق بدهیم هر چند دولت عراق اعلام کرده است که حکومت اقلیم کردستان باید نفت و نه پول نفت را به بغداد ارسال کند.

ناظم دباغ خاطرنشان کرد: با این حال توافق با دولت عراق هنوز نهایی نشده است، چون در مباحثی اختلاف داریم و دولت عراق شرط گذاشته است اقلیم کردستان باید نصف صادرات روزانه 550 هزار بشکه‌ای نفت را به بغداد بدهدريال اما امیدوارم با حس‌نیت توافق حاصل شود.

دباغ اظهار کرد، توافق نفتی تنها چاره کار برای پایان دادن به بحران اقتصادی کردستان عراق نیست و یکی از اقدامات مهم اصلاحات است که اقلیم کردستان عراق اصلاحات را شروع کرده است و باید درآمدهای نفتی شفاف‌سازی شود. 

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران همچنین درباره قانون جدید انتخابات هم گفت این موضوع در کل به نفع مردم عراق است چون شرایطی فراهم می‌کند تا کسانی که توانایی خدمت بیشتر داشته باشند بتوانند بیایند و حتی به نفع احزاب بزرگ است و باید منتظر آغاز انتخابات باشیم تا تاثیر تغییرات در قانون انتخابات را مشاهده کنیم.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت، به نظرم سطح روابط اقتصادی و سیاسی و امنیتی میان حکومت اقلیم کردستان عراق و ایران رو به گسترش است، اما به هرحال به شرایط بازار نیز بستگی دارد.

ناظم دباغ افزود، هم‌اکنون مبادلات اقتصادی اقلیم کردستان عراق با ایران نزدیک به 4 میلیارد دلار است، اما  در پی گسترش و افزایش سطح مبادلات هستیم.

مشروح مصاحبه ندا سجادی خبرنگار ایران پرس با ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران را اینجا ببینید:

 

کد خبر: 741

رسانه

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی