امروز: پنج شنبه 02 فروردين 1397 برابر با 22 مارس 2018

   مصاحبه ها

   مصاحبه ها (114)

در این قسمت میتوانید بە آرشیو  مصاحبە ها دسترسی داشتە باشید

شنبه, 19 اسفند 1396

ساعت 24-عراق به عنوان کشوری همسایه پس از سقوط صدام حسین تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و به یکی از دوستان ایران در منطقه تبدیل شده است. در حال حاضر عراق، اصلی‌ترین بازار صادراتی ایران است. در این میان اقلیم کردستان عراق نیز جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که درعمل این اقلیم عراق یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های ورود ایران به بازار عراق است.

 

مهدی الیاسی:عراق به عنوان کشوری همسایه پس از سقوط صدام حسین تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و به یکی از دوستان ایران در منطقه تبدیل شده است. در حال حاضر عراق، اصلی‌ترین بازار صادراتی ایران است. در این میان اقلیم کردستان عراق نیز جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که درعمل این  اقلیم عراق یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های ورود ایران به بازار عراق است. با توجه به اهمیت اقلیم کردستان عراق در مناسبات اقتصادی ایران و عراق و با توجه به سطح همکاری‌های اقتصادی میان ایران و دولت اقلیم کردستان عراق، با ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، در خصوص وضعیت اقتصادی اقلیم کردستان و همچنین همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اقلیم به گفت‌وگو نشستیم. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:


*پس از فروپاشی حکومت صدام، طبق قانون اساسی جدید عراق، اقلیم کردستان عراق موفق شد در چارچوب عراق جدید، دولت خود را تشکیل دهد. شاهد بودیم منطقه اقلیم به سرعت به سمت یک اقتصاد باز و جذب سرمایه‌های خارجی حرکت کرد. فضایی رقابتی در محدوده اقلیم کردستان عراق ایجاد شد و به مولفه‌های اقتصاد آزاد توجه شد. مولفه‌هایی مانند حرکت و گردش آزاد سرمایه، مالیات اندک و حمایت حقوقی و قانونی از سرمایه‌ و مشخص بودن حقوق و تکالیف سرمایه‌گذاران. مجموعه این موارد باعث شد لااقل تا قبل حضور داعش در عراق، اقلیم کردستان عراق به سوی یک اقتصاد باز در حال حرکت بود. آن شرایط را توضیح دهید.


پس از فروپاشی شوروی، روز به روز بیشتر ثابت شد پیشرفت اقتصادی در دنیای امروز نیازمند آزادی‌های اقتصادی است. کشورهایی که از آزادی‌های اقتصادی و آزادی سرمایه‌گذاری پشتیبانی کردند به سرعت پیشرفت کردند. حتی در درون اتحادیه اروپا با کمرنگ کردن مرزها و آزادی تردد و تجارت آزاد، فعالیت‌های اقتصادی رشد کرد. با تکیه به همین دلایل و با استفاده از همین تجارب جهانی، اقلیم کردستان عراق پس از سقوط صدام حسین، به سوی گسترش آزادی‌های اقتصادی گام برداشت. ما حتی برای نشان دادن اهمیتی که برای آزادی‌های اقتصادی قائل هستیم، تجربه و الگوی دبی امارات را مطرح می‌کردیم و تاکید می‌کردیم قصد داریم اقلیم کردستان عراق را مانند دبی به منطقه‌ آزاد اقتصادی تبدیل کنیم. اگر بخواهیم رفاه و پیشرفت اقتصادی و صنعتی به وجود بیاوریم مسلم است که باید برای سرمایه‌گذاران، فضایی امن و آزاد فراهم شود. باید این فضای ذهنی و واقعی را فراهم کنیم که سیاست‌های ما به سوی اقتصاد آزاد در حال حرکت است. بنا به مستندات و آمار موجود اگر مشکلات منطقه از جمله ناامنی‌ها ایجاد نمی‌شد شاید امروز وضعیت اقتصادی و آزادی‌های اقتصادی در اقلیم کردستان عراق از دبی، بسیار جلوتر بود. به هر حال فروپاشی شوروی نشان داد که رویکردهای کمونیستی به رفاه مردم منجر نمی‌شود. در واقع برابری کمونیستی، برابری انسان‌ها در فقر است. به باور من تجربه اروپا که ترکیبی از بخشی خصوصی و اقتصاد بازار در کنار سیستم تامین اجتماعی است، می‌تواند الگوی بهتری باشد.


*پس از برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، شاهد تنش میان اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق، ایران و ترکیه بودیم. در اثر این تنش، مرزهای بازرگانی تمرچین، باشماق و پرویزخان توسط ایران بسته شد. با توجه رویدادهای چند ماه گذشته، در حال وضعیت مرزها و همکاری‌های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق در چه وضعیتی است؟


بعد از همه‌پرسی در اقلیم شاهد بودیم ایران به سرعت مرزها را بست اما ترکیه این کار را نکرد. البته مرز باشماق فقط سه روز بسته بود و در روز چهام باز شد. بقیه مرزها با ایران اما بسته ماند. در نتیجه بازرگانان اقلیم کردستان عراق به دلیل بسته بودن مرزها با ایران و باز بودن مرزهای تجاری با ترکیه، به سوی همکاری اقتصادی و تجاری با ترکیه گام برداشتند. یعنی فعالان اقتصادی که قبل از بسته شدن مرزها با ایران کار می‌کردند، ناچار به همکاری با ترکیه شدند. زیرا ترکیه اصلا مرزهای اقتصادی را نبست. البته مرزهای تمرچین و پرویز خان از حدود یک ماه و نیم پیش باز شدند اما بر فعالان بازرگانی اثر منفی گذاشت. زیرا ترکیه در تمام این مدت مرز خود را باز گذاشت و کالاهایی که تا پیش از همه‌پرسی از ایران وارد می‌شد با کالاهای ترک، جایگزین شد. در واقع ترکیه در این ماجرا زیرکانه رفتار کرد.


*در واقع از میزان صادرات ایران به اقلیم کردستان عراق کاسته و بر صادرات ترکیه افزوده شد. آیا در خصوص میزان آن، آمار و ارقام مشخصی وجود دارد؟


من الان آمار در اختیار ندارم اما این موضوع در اقلیم کردستان عراق کاملا ملموس است. تا چند ماه پیش کالاهای ساخت ترکیه در منطقه سلیمانیه، پیدا نمی‌شد اما امروز کالاهای ترک در این منطقه به صورت فراوان، وجود دارد. این نشان می‌دهد فعالیت بازرگانان ترکیه و صادرات کالاهای ترک به اقلیم در ماه‌های اخیر بیشتر شده است. وقتی حضور ترکیه بیشتر شده یعنی میزان حضور ایران، کاهش یافته است. یعنی ترکیه از این موضوع هم به نفع اهداف اقتصادی خود استفاده کرد.


*با توجه به اینکه عراق مهم‌ترین بازار صادراتی ایران است و اقلیم کردستان عراق نیز یکی از دروازه‌های اصلی ورود به بازار عراق محسوب می‌شود، در حال حاضر وضعیت همکاری اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با اتاق بازرگانی اربیل، سلیمانیه و دهوک در چه وضعیتی قرار دارد؟


الان حال وضعیت همکاری مانند گذشته نیست و کاهش پیدا کرده. جغرافیای اقلیم کردستان عراق و برخورداری از مرز مشترک و مشترکات فرهنگی، همکاری‌های بیشتر را ایجاب می‌کند. شرکت‌های ایرانی در طول سال‌های گذشته یکی از تامین‌کنندگان اصلی بازار اقلیم کردستان عراق بوده است. امیدوارم به سرعت بتوانیم مشکلات را بر طرف کنیم و شاهد همکاری‌های اقتصادی بیشتر با ایران باشیم.

یکشنبه, 06 اسفند 1396
نماینده اقلیم کردستان در ایران اعلام کرد: امروز هیأت دیگری برای بررسی لیست کارمندان اقلیم وارد سلیمانیه می‌شود.

اعتمادآنلاین| ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره روند مذاکرات بین دولت مرکزی عراق و اقلیم اظهار کرد: تا این لحظه مذاکرات ادامه دارد و هیأت‌های ویژه‌ای از سوی دولت مرکزی برای تحقیق و بررسی از لیست حقوق کارمندان و مسائل دیگر، به اقلیم سفر کرده‌اند. امروز نیز هیأت دیگری برای بررسی لیست کارمندان اقلیم وارد سلیمانیه می‌شود.

 

دباغ درباره وظایف این هیأت گفت: این هیأت لیست کارمندان را بررسی می‌کند. بعضا ادعا شده که اسامی این لیست حقیقی نیست و یا برخی به ناحق به عنوان کارمند معرفی شده‌اند و به طور مثال مدیر کل شده‌اند و یا اینکه بیش از حقشان حقوق دریافت می‌کنند.

 

نماینده اقلیم کردستان در ایران اضافه کرد: این برای اولین‌بار نیست که هیأتی برای بررسی مسائل به اقلیم کردستان سفر می‌کند و پیش از این نیز چند بار هیأت‌هایی آمده اند و لیستی که شامل نام تقریبا 63 هزار کارمند اقلیم است را مورد تحقیق و بررسی قرار داده‌اند.

 

دباغ تأکید کرد: دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان آمادگی خود را برای رسیدن به توافق نشان داده‌اند و تعهد و ضمانت برای پایبندی به توافقات برای دو طرف نیز قانون اساسی عراق است.

 

او گفت: مهم‌ترین تعهد بین دو طرف این است که اقلیم درآمدهای حاصل از فروش نفت را به بغداد تحویل دهد و حکومت مرکزی هم بودجه لازم و کافی اقلیم را پرداخت کند. بر این اساس، من در کل به مذاکرات و پایداری توافقات امیدوارم و رسیدن به توافق را هم ضروری می‌بینم.

 

دباغ درباره تأثیرگذاری ایران بر توافق بین دو طرف تصریح کرد: در کل سفر هیأت اقلیم کردستان به ایران مثبت بود و انتظار داریم که ادامه این تأثیر مثبت را هم همانگونه که مورد انتظار است شاهد باشیم. در سفری که اخیرا سفیر ایران در عراق به اقلیم داشته تأکید کرد که هر گونه توافق بین دو طرف باید بر اساس قانون اساسی اجرایی شود.

شنبه, 05 اسفند 1396

 نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: سفیر ایران در عراق در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.

 گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ منابع کرد‌زبان ازجمله شبکه روداو خبر دادند که احمد مسجدی، سفیر ایران در عراق در سفر به اربیل با مقام‌های اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره این دیدار گفت: «احمد مسجدی در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی درباره اوضاع اقلیم رایزنی کرد و از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.»

وی افزود: «سفیر ایران در عراق در این دیدار از دو طرف خواست تا پایبند به قانون اساسی عراق باشند و از اختلافات خودداری کنند.»

دباغ اخبار منتشره درباره احتمال لغو محدودیت‌ها از فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل عراق از سوی بغداد را تایید کرد و گفت: «تاکنون از لحاظ فتی و پروتکلی همه موضوعات میان اربیل و بغداد حل شده است و تنها موضوع باقی‌مانده این است که دو طرف پایبند به قانون اساسی عراق باشند و فرودگاه‌ها به دولت بغداد تحویل داده شود.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تاکید کرد تاکنون هیچ زمانی برای لغو محدودیت‌ها مشخص نشده است.

 

دوشنبه, 02 بهمن 1396

 

ه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نماینده منطقه کردستان عراق در تهران سفر نخست‌وزیر این منطقه به ایران را موفق ارزیابی کرد.

«ناظم دباغ» امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» در واکنش به سفر «نیچروان بارزانی» نخست وزیر منطقه کردستان عراق گفت که این سفر «بسیار» موفق و نتیجه بخش بوده است.

بارزانی دیروز (شنبه) بعد از دیدار با «حیدر العبادی»، نخست وزیر عراق در بغداد راهی تهران شد و با «علی شمخانی»، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد .

 

این اولین سفر نخست وزیر منطقه کردستان به ایران بعد از برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی جدایی کردستان از عراق در سوم مهر است.

 

یکشنبه, 10 دی 1396

 درگفتگو با نماینده اقلیم کردستان در ایران مطرح شد،

افزایش اعتراضات مردمی به سبب کشمکش های سیاسی میان اربیل و دولت بغداد 

اهالی کردستان عراق به ویژه از وضعیت بد اقتصادی به سطوح آمده و طی روزهای اخیر تظاهرات گسترده­ای در شهرهای مختلف اربیل و سلیمانیه رخ داده است که به کشته و مجروح شدن چندین نفر منجر شد. بعد از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق که به ابتکار مسعود بارزانی – رهبر حزب دموکرات – و برغم مخالفت‌‌های بین‌المللی برگزار شد، اوضاع اقتصادی کردستان عراق رو به وخامت گذاشت. 

کمتر از سه هفته بعد از همه‌پرسی، نیروهای دولتی بغداد به سرعت حمله به اراضی مورد اختلاف میان دولت منطقه‌ای و دولت مرکزی را تصرف کردند و بدین ترتیب مناطق نفت‌خیز کرکوک  کاملاً از دست کردها خارج شد و در اختیار دولت مرکزی درآمد. محرومیت از درآمد نفت، همه رویاهای استقلال کردستان عراق را یکباره نابود کرد. با این حال حتی قبل از همه‌پرسی نیز، فشار اقتصادی به علت ارزان شدن نفت در منطقه شدت گرفته بود.

در حال حاضرکردها معتقدند دولت فدرال عراق تعامل مغرورانه­ای با اقلیم کردستان دارد و از طریق  فشار بر مردم کردستان درصدد حل اختلافات به نفع خود می­باشد. از سوی دیگر دولت مرکزی نیز معتقد است اقلیم می­بایست براساس قانون اساسی نتایج همه پرسی چند ماه پیش را باطل اعلام کند و پس از آن به مذاکره بپردازند.

برهمین اساس دولت بغداد سیاست­های تنبیهی برای اقلیم درنظر گرفت که از جمله آن می­توان به قطع حقوق کارمندان اقلیم، واگذاری مرزها به دولت عراق و منع پروازهای بین المللی از فردوگاه اربیل اشاره داشت. این مسئله باعث تظاهرات و اعتراضات مردمی در اقلیم شده و تظاهرکنندگان به سیاست­های حزب حاکم کردستان معترض شده­اند. 

به دنبال گسترش اعتراضات و ناآرامی­های به وجود آمده با آقای ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران گفتگو کردیم تا اطلاع بیشتری به دست آوریم.

آقای دباغ شرایط فعلی کردستان را بحرانی توصیف کرد گفت: درشرایط کنونی اقلیم کردستان گرفتار یک بحران شدیدی شده است که بخشی از آن به قبل از رفراندوم و بخشی از آن به حوادث بعد از رفراندوم مربوط می­شود. مردم از بابت عدم دریافت حقوق، کمبود خدمات بهداشتی و رفاهی، آب، برق و گاز معترضند و با انجام تظاهرات به دنبال انتقال پیام نارضایتی به حکومت اقلیم کردستان هستند. 

متاسفانه عملکرد و موضع حکومت مرکزی عراق در برابر درخواست اقلیم پیرامون عمل به قانون اساسی مثبت نبوده و تصمیم مناسبی نگرفته­اند. دولت عراق می­توانست حقوق کارمندان اقلیم را پرداخت کند و با تامین امکانات خدماتی و رفاهی مانع از این اعتراضات گردد.

این فشارها از سوی حکومت مرکزی و عدم توافق­، بحران را تشدید کرده و مردم از این بابت بسیار نگران هستند. البته اخیراً رئیس جمهور عراق و برخی کشورهای غربی وارد میدان شدند تا حکومت مرکزی و اقلیم را پای میزمذاکره بنشانند تا طبق قانون اساسی عراق به توافق برسند.

نماینده اقلیم کردستان در مورد طولانی شدن اختلافات با دولت مرکز عراق گفت: به نظرم این اختلافات خیلی زودتر می­توانست حل شود اما در عراق همواره در گذشته و اکنون نیز هیئت حاکم دیگر اقلیت­ها را نادیده می گیرند، اپوزیسیون را قبول ندارد، کردها را نمی­پذیرند. باید به این نکته اشاره داشت که امروز اختلاف و مشکلات دولت عراق فقط با کردها نیست. حتی شیعیان با شیعیان، شیعیان با اهل سنت، اهل سنت با یکدیگر و کلاً قشرهای مختلف با حکومت عراق درگیرند. ولی مادام که حکومت عراق یک مدیریت دولتی و یکطرفه را در دستور کار دارد و از سوی دیگر کشورهای دیگر نیز آن را حمایت کنند، مسلماً قدرت بهمین سبک باقی خواهد ماند و اختلافات برطرف نخواهد شد.

 

در کل عملکرد حکومت عراق باید قانونی و دستوری باشد و پایبند به قانون اساسی عراق برای ایجاد حل مشکلات کلی در عراق و بویژه بین اقلیم کردستان و دولت عراق باشد. لازم بذکر است که دولت اقلیم کردستان آمادگی خود را اعلام کرده است که پایبند به قانون اساسی عراق است و درباره تصمیم دادگاه فدرال عراق احترام قائل است.

 

سه شنبه, 05 دی 1396
«نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان درنامه‌ای به «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، رسماً خواستار آغاز مذاکرات برای حل مشکلات میان بغداد و اربیل شد. اکنون که 120روز از رفراندوم غیر قانونی اقلیم کردستان می‌گذرد اخباری مبنی بر حوادث جدید و اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های دولتمردان اقلیم منتشر شده است.

پایگاه خبری شبکه «رووداو» با اعلام اینکه بارزانی در انتظار پاسخ نامه خود از سوی دولت مرکزی عراق است، نوشت: بارزانی برای العبادی نامه‌ای ارسال و اعلام کرده  این درست نیست که ما از طریق کنفرانس‌های خبری پاسخ یکدیگر را بدهیم. در نهایت تمام مشکلات باید از طریق مذاکرات حل و فصل شوند.
بحران در روابط  بغداد و اربیل پس از آن آغاز شد که «مسعود بارزانی» رییس منطقه کردستان عراق، در‌حرکتی یکجانبه، در سوم مهرماه گذشته، همه‌پرسی جدایی کردستان ازعراق را برگزار کرد. بغداد این اقدام را خلاف قانون اساسی و وحدت ارضی عراق دانست و با آن مخالفت کرد.علاوه بر بغداد، همسایگان عراق، برخی نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی مانند اتحادیه عرب و سازمان ملل نیز با این همه‌پرسی مخالفت کرده بودند. با بی‌توجهی اربیل به درخواست دولت مرکزی، بغداد اقدامات امنیتی و اقتصادی متعددی علیه اربیل از جمله بستن گذرگاه‌ها و قطع مسیر پروازی را آغاز کرد و سرانجام دولت در اربیل اعلام کرد که به قانون اساسی احترام می‌گذارد اما هنوز نتیجه همه‌پرسی را رسماً لغو نکرده است و این مهم‌ترین شرط بغداد برای ازسرگیری گفت‌وگوهاست.همچنین، پیش از این، سومریه نیوز عراق از دیدار مقتدی صدر با حیدرالعبادی  برای رفع مشکلات دو طرف خبر داد و نوشت: «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق با «حیدر‌العبادی» موضوع اقلیم و اختلافات میان دو طرف را در کربلا مورد بررسی قرار دادند.

ناظم دباغ:
اقلیم بر مذاکره مستقیم با بغداد، تاکید و اصرار دارد
«ناظم عمر دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به اینکه درخواست مذاکره مستقیم منطقه اقلیم با حکومت مرکزی بغداد بیش از یک ماه است که عنوان شده است، به روزنامه صبح نو، گفت: حکومت اقلیم تاکید و اصرار بر مذاکره مستقیم با بغداد را دارد و ماه‌هاست که این موضوع به دولت مرکزی پیشنهاد شده است اما دولت عراق پاسخ روشنی برای اعلام زمان این دیدارها بیان نمی‌کند.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در پاسخ به این که آیا اقلیم همه پرسی را لغو کرده است یا خیر، عنوان کرد: وقتی که رییس حکومت اقلیم اعلام می‌کند که آماده گفت وگو بر اساس قانون اساسی عراق است، این موضوع القا می‌شود که همه پرسی هم لغو شده است.
دباغ با اشاره به اینکه ما منتظر پاسخ مثبت یا منفی دولت‌مرکزی عراق برای گفت وگو هستیم، افزود: درخواست‌های ما به صورت رسمی ارائه شده و این دولت مرکزی است که باید براساس قوانین اساسی عراق پاسخ دهد.
وی در تشریح اعتراضات خیابانی منطقه اقلیم که این روزها افزایش یافته است، یادآور شد: وضعیت اقلیم چه قبل از همه پرسی و چه بعد از همه پرسی از مشکلات اقتصادی و سیاسی رنج می‌برد و به خاطر برگزاری رفراندوم این امر بیشتر خودش را نشان داد.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، اظهار داشت: مردم نسبت به برخی از کاستی‌ها در بخش‌های خدمات بهداشتی و اجتماعی خود معترض هستند و خواستار رفع کردن آن‌ها هستند.
مردم خواهان این هستند که از تظاهرات خیابانی به خواسته‌های خود برسند و به سهم واقعی خود در ارائه اینگونه خدمات دست یابند.

عادی سازی روابط اقلیم کردستان با همسایگان
همه پرسی غیر قانونی منطقه اقلیم کردستان عراق که می‌رفت تا فتنه جدیدی در منطقه شکل دهد، با‌هوشیاری و انسجام دولت مرکزی بغداد و کشورهای مخالف همه‌پرسی، شاهد فتح کرکوک، ابطال همه پرسی و حتی کناره‌گیری بارزانی از رهبری منطقه اقلیم بودیم.
منطقه اقلیم کردستان عراق، پیش از این برای صرف‌نظر کردن از همه‌پرسی و لغو نتایج آن، شروطی چون، افزایش بودجه اربیل، نفت کرکوک، افزایش بودجه نیروهای پیشمرگه و اعطای امتیازات اقتصادی تعیین کرده بود و با لجاجتی که دولتمردان آن برای برگزاری همه‌پرسی از خود نشان دادند، به هیچ‌یک از مقاصد و نتایج مطلوبی دست پیدا نکردند.
به نظر می‌رسد نزدیک به چهار ماه پرهیاهو که درآن ایران، ترکیه، سوریه و دولت مرکزی عراق تلاش کردند تا سیاست استقلال طلبی یک جانبه منطقه اقلیم را به شکست بکشانند، شرایط روابط با کردستان عراق در حال عادی سازی است.
از سویی دیگر، این روزها صدها تن از ساکنان استان سلیمانیه با برگزاری تظاهرات در اعتراض به اوضاع معیشتی خود و نبود ارائه خدمات شهری به مردم، چون آب و برق مداوم؛ خواهان سرنگونی دولت اقلیم کردستان شدند که این اقدامات ناکارآمدی دولتمردان اقلیم را نشان می‌دهد که در صدد ارتباط دوباره با کشورهای همسایه و دولت مرکزی بغدادند.

شروط بغداد برای مذاکره با اقلیم کردستان
«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق فهرستی شامل سیزده شرط را پیش ازهرگونه مذاکره با اربیل تحت نظر سازمان ملل، به حکومت منطقه کردستان عراق ارائه کرد.
مهم‌ترین این شروط، لغو همه پرسی، تحویل همه گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها در منطقه کردستان عراق به حکومت مرکزی، تحویل درآمدهای نفتی و غیر نفتی و درآمدهای مالیات و عوارض به بغداد است. از دیگر شروط العبادی، برقراری ارتباط بین پیشمرگه و وزارت دفاع عراق و تعهدبه پناه ندادن به افرادی است که حکومت مرکزی عراق به دنبال آنهاست.
این در حالی است که برخی منابع آگاه از فشارهای گسترده دیپلماتیک سفارت‌های آلمان، آمریکا و فرانسه بر حیدر العبادی، برای مذاکره با اربیل، خبر دادند. دیپلمات‌ها به علت نگرانی از تشدید بحران، خواستار انجام مذاکرات مستقیم بین العبادی و نچیروان بارزانی (نخست وزیر منطقه کردستان عراق) برای فیصله دادن به اختلافات هستند.
قرار است  مذاکرات بین دو طرف با نظارت آلمان، آمریکا و فرانسه انجام و طی این مذاکرات، مسائلی اعم از حقوق، مرزها، مدیریت فرودگاه‌ها و نقش پیشمرگه در عراق، حل و فصل شود.

روزنامه صبح نو

http://sobhe-no.ir/newspaper/385/4/15144

صفحه1 از19

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی