امروز: چهارشنب 24 مرداد 1397 برابر با 15 آگوست 2018

   مصاحبه ها

   مصاحبه ها (123)

در این قسمت میتوانید بە آرشیو  مصاحبە ها دسترسی داشتە باشید

دوشنبه, 04 تیر 1397

 "مبارزه مسلحانه به اندازه مبارزه سیاسی اهداف را محقق نخواهد ساخت"

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران که به عنوان سهم اتحادیه میهنی این سمت را برعهده دارد، می‌گوید فعالیت احزاب شرق کردستان، تنها مایه خوشحالی دشمنان ایران خواهد شد و اضافه می‌کند لازم است احزاب شرق کردستان، فعالیت‌های خود را محدود کنند.

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، به "باسنیوز" می‌گوید: "به آینده روابط میان اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران، همواره به شکل کلی خوشبین بوده‌ام، چون دارای مرز و جغرافیای مشترک هستیم، این نیز ما را ملزم می‌کند که برای بهترشدن و عمیق‌ترشدن روابطمان تلاش کنیم، در روزهای اخیر نیز از سخنگوی حکومت اقلیم کردستان شنیدم که تاکید کردند "باید ارتباطات و مرزهای ما محافظت شوند". 

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران، به این نکته نیز اشاره کردند که پاسخ‌های مثبت و منفی ایران به پیام‌های حکومت اقلیم کردستان، به پایبندی و حفاظت از امنیت و آرامش مرزها و عدم تلاش برای تاثیر منفی بر این روند از طریق خاک اقلیم کردستان بستگی دارد و این به خودی خود نشانه اینست که نیروهایی در تلاش هستند تا به توافقات میان اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران پایبند نباشند.

 درباره برخوردهای صورت گرفته‌ی چند روز گذشته میان پیشمرگه‌های حزب دموکرات کردستان ایران و نیروهای سپاه پاسداران در منطقه پیرانشهر شرق کردستان نیز گفت تا این لحظه اطلاعی از این مورد ندارد و معتقد است به شکلی کلی تجربیات سال‌های گذشته نشان داده که "تمام این فعالیت‌ها فقط ایجاد مشکل و مساله برای منطقه و برای اقلیم کردستان خواهد بود، چون به هیچکدام از اهدافی که مدنظر داشته‌اند نرسیده‌اند"، همچنین افزودند: "بجز اینکه دشمنان کرد و اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران را برای زمانی کوتاه خوشحال کرده‌اند، همچنین بسیاری اوقات شنیده شده است که انجام این نوع فعالیت‌ها از طرف احزاب و گروه‌هایی که در اقلیم کردستان هستند، تکذیب و رد شده است".

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران امیدوار است که گروه‌هایی که در اقلیم کردستان حضور دارند فعالیت‌های خود را در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی انجام دهند و از اینکه ارتباط میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان را دچار مشکل کنند، دوری گزینند، و می‌گوید: "اینجا به عنوان نماینده اقلیم کردستان حرف خواهد زد، نه شخص حقیقی خودم، چون اگر نماینده نبودم ممکن بود نظر دیگری داشته باشم، پس به شکلی کلی سیاست‌ورزی، فعالیت حزبی، مبارزه و تلاش ویژگی‌های خود را داراست، اما تجربه ثابت کرد به اندازه‌ای که فعالیت سیاسی و دیپلماتیک می‌تواند مارا به اهداف برساند، مبارزه مسلحانه چنین توانی ندارد".

در مورد اینکه آیا احزاب شرق کردستان عامل ایجاد ناامنی هستند و همچنین دستگیری و اعدام فعالین آنها توسط جمهوری اسلامی ایران چگونه ارزیابی می‌شود؟ نماینده حکومت اقلیم کردستان که سهم اتحادیه میهنی در این جایگاه است می‌گوید: "این مساله مختص ایران نیست، در تمام دنیا این صدق می‌کند، حتی کردستان، برای مثال اگر اقلیم کردستان احساس کند که فعالیتی در راستای آسیب به امنیت اقلیم صورت می‌گیرد و کسانی با این اتهام دستگیر شوند، به نظر شما موضع اقلیم چه خواهد بود؟ مشخصا در جمهوری اسلامی ایران نیز اگر کسی چنین فعالیتی انجام دهد و دستگیر شود، مسلما تهدیدی برای زندگی و آینده این شخص خواهد بود".

 

دوشنبه, 14 خرداد 1397

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در مورد بستن آب رودخانه «زاب کوچک» توسط ایران، ضمن اشاره به ناهماهنگی اقلیم کردستان برای رفع مشکل کم آبی گفت: برای حل این مشکل، اقلیم کردستان با هماهنگی عراق؛ بایستی در این زمینه تفاهمنامه اساسی را با ایران به امضاء برسانند.

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری سلیمانیه SNN اعلام کرد: در زمان خود، حکومت اقلیم کردستان از تأسیس سد از طرف جمهوری اسلامی ایران و بستن آب رودخانه «زاب کوچک» اطلاع پیدا کرده بود؛ ولی برای این کار، خود را آماده نکرد، در حال حاضر هم باید با همراه حکومت عراق با جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه‌ای را به امضاء برسانند؛ تا مقداری از این آب آزاد شود و هموطنان اقلیم کردستان دچار کم آبی نشوند.

وی همچنین گفت: از نمایندگی حکومت اقلیم کردستان در ایران، به صورت جدی تلاش کرده‌ایم تا با مسئولان ایرانی گفت‌‌وگو کنیم و مذاکرات ما با جمهوری اسلامی ایران در چارچوب پیشنهاد و تقاضا است و نه امضای تفاهمنامه، چون تنها حکومت عراق می‌تواند به رسمی با ایران گفت‌‌وگو کند؛ چون این مسئله باید از طریق روابط بین‌المللی پیگری شود. 

به گفته «ناظم دباغ»، جمهوری اسلامی ایران سدها را تأسیس می‌کند تا از آب آنها استفاده کند؛ در داخل این کشور نیز از حکومت اقلیم کردستان درخواست کرد که منتظر پرشدن سد نباشد، تا راه حل آن را پیدا نکرده‌اند.

 

لینک خبر:

http://snnc.co/News.aspx?id=28080&MapID=1

 

 

سه شنبه, 01 خرداد 1397

ناظم دباغ گفت: از هم اکنون بحث های بسیاری در مورد تشکیل فراکسیون واحد در آینده وجود دارد اما اصلی ترین احتمالی که وجود دارد تشکیل یک ائتلاف شامل دو جریان وابسته به مقتدی صدر و حیدر العبادی است و ائتلاف دیگر متشکل از سه جریان منسوب به هادی العامری (حشدالشعبی)، نوری مالکی و عمار حکیم است. 

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، چند روزی است که نتیجه انتخابات پارلمانی عراق منتشر شده. از ابتدا کشورهای منطقه و حتی فرا منطقه ای منتظر برگزاری انتخابات پارلمانی در لبنان و عراق بودند. بعضا کارشناسان و تحلیلگران مسائل غرب آسیا معتقد بودند دولت های خاورمیانه بسیاری از کنش ها و تصمیمات خود را به بعد از این دو انتخابات موکول کرده اند. پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان لبنان مشخص شد جبهه مقاومت و به خصوص حزب الله و متحدانش کار سختی برای تشکیل دولت ندارند و با اندکی تلاش و کسب اعتماد تعدادی از نمایندگان مجلس می توانند دولت ائتلافی که کفه آن به سمت متحدان سید حسن نصرالله سنگینی می کند، تشکیل دهند.

در عراق وضعیت کاملا متفاوت با لبنان است. در وحله اول شاهد بودیم مشارکت عراقی ها در انتخابات پارلمانی، در مقایسه با سال های 2010 و 2014 به شدت پایین آمده و این در حالی بود که شکست داعش و اخراج آن از عراق، نوید حضوری حداکثری را در این انتخابات می داد. علت این مشارکت ضعیف را می‌توان در صحبت های آیت الله سیستانی، اصلی ترین مرجع تقلید شیعه در عراق، جست و جو کرد. او در آخرین پیام خود پیش از برگزاری انتخابات از مردم عراق خواسته بود «افراد شایسته را انتخاب کنید و از انتخاب افراد شکست‌خورده و فاسدی که امتحان خود را پس داده‌اند، خودداری کنید.»

بی شک فساد سیاسی و اقتصادی چند سال اخیر در عراق و دلزدگی مردم از سیاسیون و مسئولین تکراری که نتوانستند اوضاع عراق را پس از خروج آمریکایی ها سر و سامان بخشند، دلیل اصلی حضور حداقلی عراقی ها پای صندوق های رای بوده است.

جدای از این مسئله که میزان مشارکت در عراق به چه اندازه بوده است، نحوه بدست آوردن کرسی های پارلمان توسط گروه های سیاسی نیز در نوع خود بی سابقه بود. لیست سائرون به رهبری «مقتدی صدر» که در انتخابات پیشین اقبال چندانی برای کسب کرسی های پارلمان نداشتند، این بار توانستند بر 54 کرسی تکیه بزنند و بیشترین کرسی را نسبت به سایرین بدست آورند اما اختلاف کم آن ها با سایر جریان های سیاسی سبب شده تا دولت آینده عراق منوط به ائتلاف چند گروه سیاسی شود. در واقع نوع کسب آرا به صورتی شده است که تمامی گروه های سیاسی و حتی تک کرسی ها می توانند تعیین کننده چیدمان دولت آینده باشند.

ناظم دباغ کارشناس مسائل عراق در گفت و گو با برنا گفت: با توجه به سلائق فکری و سیاسی متفاوت نیروها، ائتلافِ همه جریانهای شیعه عراق بسیار دشوار است .همچنانکه در دوره رقابت و تبلیغات انتخاباتی اتفاق نیفتاد. با وجود اختلافاتی که میان جریانات راه یافته به پارلمان وجود دارد، تشکیل ائتلاف واحد سبب می شود تا آن ها به اجبار اختلافات را کنار بگذارند. آنچه راه این چرخش را هموار می‌کند، کم‌رنگ شدن ثنویت‌های قومی مذهبی در این دوره از انتخابات عراق در مقایسه با دوره‌های پیشین و شعارهای ملی‌گرایانه و فرامذهبی شخصیت‌ها و لیست‌های دو فرقه است. از هم اکنون بحث های بسیاری در مورد تشکیل فراکسیون واحد در آینده وجود دارد اما اصلی ترین احتمالی که وجود دارد تشکیل یک ائتلاف شامل دو جریان وابسته به مقتدی صدر و حیدر العبادی است و ائتلاف دیگر متشکل از سه جریان منسوب به هادی العامری (حشدالشعبی)، نوری مالکی و عمار حکیم است. 

وی در خصوص جهت گیری کردها عنوان کرد: کردها توانستند در مجموع بیش از 50کرسی بدست بیاوردند و همین مسئله باعث می شود تا دولت آینده مجبور باشد با آن ها ائتلاف کند. از طرفی مشخص است که سران کردستان به دنبال رسیدن به اهداف و حقوق خود در چارچوب قانون اساسی عراق هستند و به طور حتم با فراکسیونی ائتلاف خواهند کرد که بتواند حقوق آن ها را تأمین کند. البته در میان تمامی جریاناتی که توانستند در این انتخابات به پارلمان راه پیدا کنند، جریان وابسته به عمار حکیم از مقبولیت بیشتری نزد کردها برخوردار است و همین مسأله می تواند در جهت گیری نمایندگان کرد در آینده موثر باشد. 

 

خبرنگار: امیرحسین چرایی                     

جمعه, 28 ارديبهشت 1397

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید بدون ایران، هیچ مشکلی در عراق به خودی خود حل نخواهد شد و اضافه می‌کند: "هرچه تعداد فراکسیون‌های پارللمانی بیشتر باشد به همان اندازه نیز مشکلات بزرگتر خواهد شد و زمان بیشتری نیز برای تشکیل دولت جدید لازم خواهد بود"

 ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در جمهوری اسلامی ایران به پایگاه خبری "ویستگه‌نیوز" اعلام کرد گذشته ثابت کرده بدون ایران هیچکدام از مشکلات عراق به خودی خود حل نخواهد شد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران هم در گذشته نقش مهمی داشته و هم در آینده نیز نقش خواهد داشت.

 او تصریح کرد اکنون شاهد هستیم که آمریکا نیز تلاش‌هایش را مضاعف کرده بنابراین نهایتا باید راه‌حلی مشترک برای حفظ منافع هر دو طرف در تشکیل حکومت جدید عراق یافت شود.

  در مورد اینکه گفته می‌شود اینبار تشکیل دولت جدید عراق زمان زیادی نخواهد برد، ناظم دباغ می‌گوید: "همواره مشکلات میان عراق و اقلیم کردستان بعد از هر انتخابات عمیق‌تر می‌شود، به ویژه که در حال حاضر هیچ فراکسیونی نتوانسته کرسی‌های لازم را کسب کند تا با یک یا نهایتا ائتلاف دو فراکسیون، دولت تشکیل دهد، پس هرچه تعداد فراکسیون‌ها بیشتر باشد به همان اندازه نیز مشکلات بیشتر خواهد شد و زمان بیشتری نیز برای تشکیک دولت نیاز خواهد بود"

 در مورد سفر هیات ایرانی به عراق و کردستان با هدف چگونگی تشکیل دولت جدید عراق، نماینده حکومت اقلیم می‌گوید: " در اینباره اطلاع نداره، اما مطمئنم که هیات‌هایی در گذشته به عراق آمده‌اند و در آینده نیز خواهند آمد."

 

 

 روز ١٢/٥ انتجابات پارلمانی عراق برگزار شد، اما در سطح عراق و کردستان گرو‌ههایی معتقدند که در نتیجه انتخابات تقلب صورت گرفته است.

جمعه, 28 ارديبهشت 1397

نماینده اقلیم کردستان با تاکید بر اینکه ائتلاف صدر نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد، گفت:

رویداد۲۴ نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق مشخص شد و در میان مشارکت پایین شهروندان عراقی ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر توانست اکثریت پارلمان را به دست آورد 54 کرسی سهم طرفداران روحانی شیعه تندروی عراقی بود اما این کرسی ها آنقدر نیست که بشود با ائتلاف با سایر گروها دولت تشکیل داد اما چیزی که روشن است سکانداری وزارت دفاع، کشور، خارجه و اقتصاد در اختیار نزدیکان مقتدی صدر قرار خواهد رفت.  
 
فهرست «النصر» به ریاست «حیدر العبادی» 52 کرسی، فهرست «الفتح» به ریاست هادی العامری 49 کرسی، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی» ۲۵ کرسی، حزب «دموکرات کردستان» به ریاست «مسعود بارزانی» 25 کرسی، ائتلاف «الحکمه» به ریاست «سید عمار حکیم» 22 کرسی، ائتلاف «القرار العراقی» به ریاست «اسامه النجیفی» ۱۵ کرسی و «اتحاد ملی کردستان» ۱۵ کرسی به دست آوردند.
 
مذاکره با همه گروه‌ها به جز حامیان ایران!
 
به گزارش العربیه برخی از نزدیکان مقتدی اعلام کرده‌اند که باب مذاکره با تمام گروه‌ها به غیر از دولت قانون به رهبری نوری مالکی و فتح به ریاست هادی عامری باز است. گروه‌هایی که مهمترین شاخصه آنها نزدیکی به ایران است.

صدر نیز در حساب توییتری که نزدیک به وی است خبر از تشکیل یک دولت تکنوکرات که هدف آن رفع فقر و  فساد است خبر داد.

همزمان برخی خبرها از آغاز مذاکرات با دو ائتلاف الحکمه به ریاست عمار حکیم و الوطنیه به رهبری اعیاد علاوی با سائرون دارند و به نظر می رسد شرایط برای نخست وزیری دوباره علاوی که از طیف شیعیان لیبرال محسوب می شوند مهیا شده است.

علاوی همواره به آمریکایی‌ها نزدیک بوده و مهمترین شایعه سال 2017 نیز دیدار بن سلمان ولیعهد عربستان با مقتدی صدر بوده است همین اتفاقت نشان می دهد که فعلا اوضاع برای متحدان ایران در عراق مساعد نیست.

مرزهای طولانی و نزدیکی مذهبی و قومی مردم ایران و عراق باعث شده که جدا از اتفاقات سیاسی در حوزهای اجتماعی و اقتصادی نیز دو کشور از یکدیگر تاثیر بگیرند.

به دلیل تحریم‌های هسته‌ای بسیاری از تولید کنندگان ایرانی از تکنولوژی‌ها روز دنیا عقب ماندند و با وجود امضا برجام هنوز نتوانستند این عقب افتادگی را جبران کنند پس بهترین بازارها برای اجناس متوسط ایرانی افغانستان و عراق است از طرف دیگر کاهش بودجه عراق جنگ با داعش و مشکلاتی که با همسایه شمالی (ترکیه) وجود دارد عراق به سمت ایران آمده است واقعیتی که ناظم عمر دباغ نماینده اقلیم کردستان روی آن تاکید کرده است.
 
ائتلاف صدر نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد

ناظم دباغ در گفت‌وگو با رویداد۲۴ تاکید می‌کند که برگزاری انتخابات و شرکت مردم برای تعیین سرنوشت کشور اتفاق میمون و مبارکی است و من از آن خوشحال هرچند از نتیجه به دست آمده رضایت ندارم. درست است که سائرون اکثریت پارلمان را به دست آورده اما نمی‌تواند به تنهایی دولت تشکیل بدهد و باید با دیگر گروهای شیعه ائتلاف کنند.

دباغ ادامه داد: البته خود ائتلاف سائرون متشکل از چند حزب است که شاید تنها نقطه مشترک آنها مقبولیت داشتن صدر است از طرف دیگر اختلاف در بین گروهای کرد وجود دارد و اگر می‌خواهند یک ائتلاف قدرتمند به وجود آورند باید در ابتدا بین خود هماهنگی‌های لازم را به وجد آورند در واقع امروز کمترین هماهنگی بین گروه‌های سیاسی عراق وجود دارد.

وی تصریح کرد: اما موردی که در آن هیچ شبهه‌ای وجود ندارد این است که هر دولتی با هر تفکری به روی کار بیاید بایستی با ایران روابط خود را در حوزه اقتصادی حفظ کند و چاره به غیر از آن ندارد. موقعیت ژئوپولتیک ایران سبب شده که اگر کالایی از ایران خریداری نشود باز هم این کشور مسیر ترانزیت کالاها است.
 
دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق: احتمال تاخیر در تشکیل دولت

 


از سوی دیگر حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفت‌گو با رویداد 24 زمان اظهار نظر در این خصوص را زود می داند و می‌افزاید: هیچ گروهی نتوانسته اکثریت را به دست آورد پس از این به بعد مذاکرات سیاسی تعیین کننده است و احتمال هر گونه اتفاقی وجود دارد همین امر سبب شده که احتمال تشکیل دولت عراق با وقفه دور از ذهن نباشد.

وی ادامه داد:باید منتظر روزهای آینده ماند اما امری که واضخ است این است که نمی توان سطح تجاری 7 میلیارد دلاری دو کشور را یک شبه به صفر رساند و اصلا این تفکر غلط است.

با وجود احتمال تشدید تحریم های بین المللی حضور ایران در بازارهای صادراتی نیازمند تثبیت بیشتر است ضمن آنکه امروز یکی از کارت های برنده ایران در مذاکرات با کشورهای قدرتمند جهانی نفوذ در منطقه اعم از سیاسی و اقتصادی است.  
 
 
 
چهارشنبه, 12 ارديبهشت 1397

تهران- ایرنا- در حدود 10 روز به برگزاری چهارمین دوره انتخابات مجلس عراق پس از سقوط صدام حسین در سال 2003 میلادی (1382 شمسی) باقی مانده است .

انتخابات پارلمانی عراق با حضور 128 حزب، 22 ائتلاف حزبی، 42 حزب مستقل و 17 شخصیت مستقل روز شنبه 12 مه ماه ( 22 اردیبهشت ) در داخل وخارج ( 19 کشور) که اتباع عراقی در آن ها سکونت دارند از جمله ایران، با هزینه80 میلیون دلار (521 میلیارد دینار عراقی) برگزار می شود.
جایگاه بالای پارلمان عراق در سال های اخیر موجب شده است تا در هر دوره آمار احزاب و ائتلاف های سیاسی متفاوت باشد و همین موضوع نیز تاکنون موجب شکل گیری سه ائتلاف مشخص در این دوره شامل شیعیان، اهل سنت و سکولارها شده است. شیعیان با 64 حزب دارای 5 ائتلاف و 10 حزب مستقل ، سنی ها با 32 حزب، سه ائتلاف و سکولارها نیز با 9 حزب 2 ائتلاف دارند. برهم صالح با یک ائتلاف با عنوان 'وطن' شامل 3 حزب کردی در مناطق مورد منازعه (کرکوک ، نینوا و دیالی ) و کردها نیز با 9 حزب حضور دارند و تاکنون ائتلافی تشکیل نداده اند.
در مناطق کردی هنوز هیچ ائتلافی تشکیل نشده است، اما برخی شنیده ها حاکی از آن است که احتمالا برخی گروه های کرد در روزهای آینده قبل از انتخابات ائتلاف تشکیل دهند.
نظام سیاسی عراق اکنون بر اساس تقسیمات رایج از نوع پارلمانی است که در آن، مردم نمایندگان مجلس را تعیین می کنند و آنان نیز ابتدا رییس جمهوری را انتخاب می کنند و وی از بین فراکسیون اکثریت مجلس، فردی را به عنوان نخست وزیر برای یک دوره 4 ساله معرفی می کند تا از مجلس رای بگیرد.
شورای وزیران عراق متشکل از نخست‌ وزیر و 22 وزیر است که باید رای حداقل دو سوم نمایندگان را کسب کنند.
پیرامون همین موضوع در گفت و گو با نمایندگان برخی احزاب و گروه های عراقی مستقر در ایران ، دیدگاه های آنان را درباره برگزاری انتخابات پارلمانی و گروه های یا ائتلاف های پیروز جویا شدیم.

** پیشرو بودن برخی ائتلاف های انتخاباتی در عراق

'ماجد غماس' (ابوعارف) نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران گفت که برخی نظرسنجی ها حاکی از آن است که در انتخابات پیش روی مجلس، حیدر العبادی نخست وزیر کنونی با ائتلاف 'النصر' و هادی العامری و حمودی با ائتلاف 'الفتح' هر کدام با بیش از 40 کرسی بیشترین رای و بعد از آن ائتلاف 'سائرون للاصلاح' به رهبری مقتدی صدر با حدود 30 کرسی در صدر ائتلاف های انتخاباتی عراق قرار دارند.
برای تشکیل دولت آینده عراق از سوی هر یک از ائتلاف ها کسب نصف به علاوه یک کرسی مجلس از 328 کرسی لازم است و در این دوره همه انتخابات به صورت الکترونیکی و با استفاده از تجهیزات خریداری شده از کره جنوبی برگزار می شود.

**تلاش کشورهای عربی برای اختلاف بین شیعه و سنی در عراق

وی با اشاره به فعالیت 12 ائتلاف مهم و مطرح شامل 5 شیعی ، 2 سنی و 5 کرد در جریان انتخابات مجلس عراق و شماری ائتلاف های کوچک تصریح کرد، برخی کشورهای عربی همسایه عراق از هم اکنون با اقداماتی مانند تفرقه افکنی بین شیعه و سنی، هزینه های مالی و اعطای پول به برخی افراد، حمله به برخی شخصیت های با نفوذ با روش های مختلف رسانه ای و با استفاده از فضای مجازی در تلاش هستند تا مردم را از شرکت در انتخابات منصرف کنند.
نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق ادامه داد که برخی کشورهای دیگر با استفاده از مزدوران خود که بیشتر آنها بعثی هستند برای ایجاد یاس و ناامیدی در بین مردم و دعوت به عدم شرکت در انتخابات تلاش می کنند. همچنین با استفاده از فیسبوک، شخصیت های سیاسی عراق را با الفاظ رکیک ، انتشار برخی شایعات دروغ و دستکاری عکس و فیلم تخریب می کنند تا مردم را از انتخاب آنان باز دارند.
این مقام عراقی با اشاره به این که دولت سوریه در مقطع کنونی به عراق نزدیک شده است ، گفت که البته برخی دیگر از کشورهای همسایه عراق به دنبال نزدیک شدن به گروه های دارای گرایش اخوان المسلمین در این کشور و افزایش روابط با گروه های سیاسی سنی هستند و یا نیم نگاهی به انتخابات عراق دارند.

**اظهار نظر مراجع قبل از برگزاری انتخابات برای دعوت گسترده از مردم جهت حضور در آن

نماینده مجلس اعلا در ایران، در خصوص عدم دعوت مراجع از مردم عراق برای انتخابات هم گفت برخی از مراجع به خاطر آیت الله سیستانی در این مورد ورود و ابراز نظر نمی کنند و برخی دیگر پس از تشکیل دولت از سال 2003 در عراق و موفق نبودن آن از این امر استقبال نمی کنند.
ابوعارف ادامه داد، مراجع در عراق، این روزها درباره انتخابات حرف های عمومی می زنند و از مردم می خواهند افراد فاسد را انتخاب نکنند چون آنان نتوانستند کاری کنند. حتی از مردم خواسته اند در صورت وجود نام فرد فاسدی در یک فهرست آن را تحریم کنند و اگر هم نام فرد سالمی در یک فهرست فاسد بود ، آن را هم تحریم نمایند.
وی با پیش بینی این که مراجع در روزهای آخر و قبل از برگزاری انتخابات در این خصوص اظهار نظر می کنند، افزود، الان وضعیت بسیار حساس است و انتظار این است که مراجع در این ارتباط ورود کرده و مردم را بسیج کنند.
این مقام عراقی با اشاره به سوء استفاده برخی افراد از یک عبارت مربوط به چهار سال قبل به نقل از یکی از نمایندگان مراجع مبنی بر این که ' آزموده را آزمودن خطاست ' ، گفت ، جریان های مشکوکی اکنون از این عبارت برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات استفاده می کنند و در فضای مجازی هم آن را نشر می دهند.

** فساد در عراق به کل متدینین نسبت داده می شود

ابوعارف با اشاره به انتظارات مردم از دولت ها در عراق برای انجام برخی زیرساخت های مربوط به خدمات عمومی ، اقدامات اقتصادی و توسعه است، خاطر نشان کرد، همه این ها در حالی است که گروه های موجود در عراق به محض احساس خطر داعش در این کشور بسیج شدند و با پشتیبانی های لازم انسانی و مالی خطر داعش را دفع کردند و اکنون نیز در صورت اراده می توانند با برخی مشکلات امروز عراق مانند فساد مبارزه کنند.
وی با بیان این که دولت عراق منادی اسلام است، گفت که فساد در برخی بخش های عراق به کل متدینین و به نام مذهب تمام می شود و دشمنان از همین موضوع برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات استفاده می کنند و با توجه به این که جوانان امروز عراق بیشتر بعد از انتفاضه به دنیا آمده اند ، جنایات صدام را درک نکرده و نمی توانند آنها را به خاطر بیاورند.
نماینده مجلس اعلای در تهران مشکل دیگر امروز عراق را وجود فاصله طبقاتی عنوان کرد و افزود، وجود برخی امتیازات مادی و معنوی برای برخی در این کشور و برخوردار نبودن دیگران از آن ها موجب افزایش فاصله طبقاتی شده است و با توجه به اسلامی بودن دولت همه به نام اسلام تمام می شود.

** لزوم اقدامات فرهنگی در عراق

ابوعارف در ادامه با تاکید بر لزوم اقدامات فرهنگی گسترده در جامعه عراق ، در خصوص برنامه های مجلس اعلای اسلامی عراق در این دوره از انتخابات ، گفت که استفاده از نیروهای مجرب و خبره و تلاش برای بازگرداندن افراد به انزوا کشیده شده در گذشته به فعالیت های سیاسی از جمله این اقدامات است.
وی پایبندی به اصول اسلامی ، اطاعت از مرجعیت و توجه به آرمان های دو شهید بزرگ یعنی سید محمدباقر صدر و سید محمدباقر حکیم و دفاع از آرمان های ملت عراق را راهبرد مجلس برای فعالیت در این کشور خواند و افزود، علاوه بر این تلاش بر این است تا به تولید ملی هم توجه شده و صنایع عراق به مرور احیا شود.
به گفته وی، بر اساس برخی پیش بینی ها شانس العبادی برای نخست وزیری عراق بیش از دیگران است و عامری بعد از وی قرار دارد . بر اساس شنیده ها حزب الدعوه نیز تصمیم دارد افرادی مانند محمد شیاع سودانی وزیر صنعت و یا خلف عبدالصمد رییس فراکسیون این حزب (الدعوه ) را در مجلس عراق برای نخست وزیری معرفی کند.

** تغییر وضعیت برخی ائتلاف ها تا چند روز آینده

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران نیز در خصوص انتخابات کشورش و ائتلاف های پیشرو در آن پیش بینی کرد در چند روز آینده وضع ائتلاف های کرد برای انتخابات عراق تغییر کند و ائتلاف های جدیدی تشکیل شود و برخی مانند حزب زحمتکشان کردستان با ائتلاف برای دمکراسی و دادپروری به رهبری برهم صالح متحد شوند.
‎وی با بیان این که در عراق تا زمان اعلام نتایج هیچ ائتلاف کردی با دیگر ائتلاف ها متحد نخواهد شد، افزود ، نظرسنجی ها در انتخابات نشان می دهد که ائتلاف یا تحالف 'النصر' به رهبری العبادی ، دولت قانون به رهبری نوری المالکی، 'سائرون للاصلاح' به رهبری مقتدی صدر ، 'الفتح' به رهبری عامری و ائتلاف الوطنیه (دمکراسی و عدالت) به رهبری ایاد علاوی، وطن (نشتمان) به رهبری برهم صالح شامل سه حزب کردی ( اتحادیه میهنی کردستان عراق، حرکت تغییر دوران و جماعت اسلامی) از بقیه پیشی گرفته اند.

** تنور انتخابات در این دوره به خاطر وجود احزاب حاکم و اپوزسیون داغ خواهد بود

‎به گفته دباغ ، میزان حضور مردم در انتخابات این دوره مشخص نیست ولی بر اساس برخی پیش بینی ها خوب خواهد بود چرا که در این دوره رقابت بین احزاب حاکم و اپوزیسیون در عراق است و همین موضوع تنور انتخابات را داغ خواهد کرد.
‎وی با اشاره به این که مردم عراق امروز به دنبال تغییرات و اصلاحات با استفاده از مقام های جدید هستند، افزود، انتخابات دوره چهارم مجلس در عراق نقشه سیاسی جدیدی را ایجاد می کند چون این کشور به چنین تحولی نیاز دارد .

** تبدیل افکار داعش به یک ایدئولوژی در عراق

‎نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران با اشاره به این که با وجود شکست داعش در عراق، افکار داعشی از بین نرفته است ، افزود، این افکار امروز به یک ایدئولوژی تبدیل شده است و باید برای از بین بردن آن، در آینده دولتی در عراق شکل بگیرد که گام های مثبت و موثری در این زمینه بردارد.
‎وی افزود که شرایط جدید در عراق نیازمند افکار و برنامه های جدید است واگر اصلاحاتی صورت نگیرد و مقام ها تغییر نکنند نمی توان به آینده تحولات در این کشور چندان خوشبین بود.

** ضرورت اتحاد بیشتر بین گروه های عراقی برای مقابله با مشکلات

‎دباغ با اشاره به این که برای در پیش گرفتن تحولات در آینده سیاسی عراق باید گروه ها اعم از کرد، شیعه و سنی با هم متحد شوند، افزود، اکنون در صحنه سیاسی عراق دو دسته حضور دارند که یکی خواستار حفظ وضع موجود ودیگری به دنبال ایجاد تحول اساسی است.
‎این مقام کرد تصریح کرد، در هر دوره ای برای تشکیل دولت به توافق بین گروه های مختلف نیاز است و اگر این توافق حقیقی و در چارچوب قانون اساسی این کشور باشد ، بسیاری از مشکلات عراق حل می شود.
‎وی با اشاره به این که تا وقتی قانون اساسی تغییر نکرده است، باید تابع آن بود چرا که با رای ملت تایید شده است، افزود ، اگر امروز در صحنه سیاسی عراق شیعیان مانند دوران حاکمیت صدام با کردها متحد شوند ، وضع این چنین نخواهد بود و باید در نظر داشت که در مقطع کنونی نیز همکاری ضروری است و باید همه ما سعی کنیم تا این همپیمانی واقعی باشد.
‎دباغ ابراز عقیده کرد که در صحنه سیاسی عراق هر کسی به دنبال منافع خویش است وهمین علت بروز برخی مشکلات در عراق است و اگر همه گروه ها و مقام ها به فکر مردم باشند چنین وضعیتی پیش نخواهد آمد.

** کردها به دنبال ائتلاف های جدید در شمال عراق

‎وی با اشاره به این که در مناطق شمال عراق کردها به دنبال ائتلاف های جدیدی هستند، گفت، هدف آنان ارایه خدمت به مردم و برقراری امنیت است و اگر امروز هم به زمان همکاری با هم مانند گذشته قبل از سقوط صدام برگردیم مشکلی در عراق وجود نخواهد داشت.
‎وی با انتقاد از اجرا نشدن سرشماری در عراق برای برخورداری از آمارهای دقیق از وضعیت جمعیت در این کشور افزود ، اکنون روشن نیست که چند میلیون عراقی واجد شرایط برای رای دادن هستند و با توجه به این که برخی، کارت های الکترونیکی انتخابات قبل را دارند و کارت جدید را هم گرفته اند ، نتایج انتخابات با چنین وضعیتی و در سایه برخی خرید و فروش کارت های انتخابات که بیشتر در بغداد است، نمی تواند دقیق باشد.
‎به گفته وی در مناطق شمال عراق بر اساس پیش بینی ها بین 60 تا 70 درصد از مردم در انتخابات پارلمانی حضور می یابند .

**ائتلاف پیروز در انتخابات در برابر ملت محک خواهد خورد

سید عباس موسوی نماینده دبیرکل جنبش 'نُجَبا' در ایران نیز در ارتباط با انتخابات پیش رو در عراق گفت ، امیدواریم دولت آینده در حد مسولیت خود ظاهر شود و مشکلات و خطاهای دولت های قبل را تکرار نکند و خواسته های ملت را محقق کند و در مقابل فساد اداری و مالی بایستد و با فاسدان و خائنان مقابله کند.
وی با اشاره به این که ائتلاف پیروز در انتخابات در برابر ملت محک خواهد خورد و نیت اساسی آن و وعده هایی که به ملت داده پس از پیروزی برای ملت آشکار خواهد شد، ادامه داد، در این راستا همپیمان شدن با گروه های دیگر نقشی اساسی دارد زیرا اگر با گروه هایی که ملت آنها را نمی خواهد، همپیمان شود و یا با گروه های که فساد و مشکلات امنیتی را برای کشور به بار آوردند، ائتلاف کند، بی شک این امر به ضعیف شدن دولت منتهی خواهد شد و آن را به عقب بازخواهد گرداند. در مقابل همپیمان شدن با گروه های پاک و با کفایت که ملت آنها را می خواهد، باعث تشکیل یک دولت قدرتمندی می شود که توان محقق کردن خواسته های ملت، ایجاد امنیت و بازسازی کشور را دارد.

** مرجعیت در روزهای آینده مردم را به آنچه خیر و صلاح است ، دعوت خواهد کرد

نماینده نجبا در ایران در خصوص نقش مرجعیت عراق در انتخابات گفت ، در حقیقت مرجعیت دینی در نجف اشرف در مورد این مساله مهم و حساس که رابطه مستقیمی با امنیت و امور ملت دارد، ساکت نخواهد نشست و مرجعیت قبل از همه وارد عرصه خواهد شد و ملت را به آنچه خیر دنیا و آخرتشان در آن است دعوت خواهد کرد.
موسوی افزود، ولی در این دوره به خاطر شرایط موجود و شکست هایی که به دلیل ضعف دولت و پارلمان متوجه عراق شده است ، مرجعیت شیوه خود را تغییر داده و باب را به روی سیاستمداران و فاسدان بسته است. این امر ناراحتی مرجعیت را از شکست های گذشته آشکار می کند که به ضرر ملت عراق تمام شد.
وی تاکید کرد، مرجعیت در این مرحله همه مسایل را به ملت منحصر کرده و از تریبون نماز جمعه کربلا و توسط نماینده خود شیخ عبدالمهدی الکربلایی پیامی به ملت عراق ارسال کرد با این مضمون که ' آزموده را آزمودن خطاست '. یعنی به سیاستمداری که در گذشته تجربه کرده اید و فسادش برای شما ثابت شده، به دین و ملت ظلم و خیانت کرده و ثروتش را به سرقت برده است رأی ندهید.
نماینده دبیرکل نجبا در ایران خاطر نشان کرد، مرجعیت دینی همچنین اعلام کرده است ما نه از هیچ فهرست انتخاباتی، ائتلاف و سیاستمدار مستقلی حمایت ونه آن را تضعیف می کنیم و این مساله را کاملا به ملت عراق واگذار کرده ایم.
موسوی ادامه داد، مرجعیت دینی ملت را از انتحاب فهرست مفسدان و نامزدهای مفسد نهی کرده و گفته است اگر در فهرستی از پاکدستان یک کاندیدای فاسد وجود داشت ، آن را انتخاب نکنید و همچنین اگر نامزد پاکدستی در یک فهرست فاسد بود، آن فهرست را هم انتخاب نکنید.

** اصلاحات و مبارزه با فساد اولین مطالبات مردم عراق از دولت جدید

وی در خصوص مطالبات ملت عراق از دولتمردان خود تاکید کرد، عراقی ها چند خواسته اساسی دارند که اولین آن اصلاحات و پرداختن به پرونده فساد، ریشه کنی آن و محاکمه فاسدان در دادگاه عادل است . دولت آینده باید پاکدست، با کفایت و از جانبداری حزبی به دور باشد، دولت مستقل و قوی در برابر فشارهای خارجی عقب نشینی نمی کند، دولت آینده باید امنیت و خدمات را محقق و مشکل بیکاری را حل کند تا عراقی ها بتوانند یک زندگی مرفه و محترمانه داشته باشند. دولت آینده باید کشور را از اشغالگران و مزدوران پاکسازی و عزت ملت را محقق و به سمت بازسازی کشور حرکت کند.

** گزینه های پیش روی ملت عراق در ارتباط با انتخابات

نماینده دبیرکل نجبا در ارتباط با اوضاع کنونی عراق و شرایط موجود در آستانه انتخابات برای حضور در پای صندوق های رای هم گفت، ملت عراق سه راه را در انتخابات در پیش خواهد گرفت. اول : با قدرت به مراکز انتخاباتی خواهد رفت و به امید اصلاحات و ریشه کنی فساد در انتخابات شرکت خواهد کرد و با توجه به توصیه مرجعیت دینی به فهرست صالحانی که به سمت اصلاح عراق می روند، رای خواهد داد که می توان گفت این تصمیم اغلب ملت عراق است.
موسوی ادامه داد، دوم : بخشی از مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد اما امیدی به تغییر ندارد و فقط برای منع بازگشت حزب بعث در انتخابات شرکت خواهند کرد و راه سوم: عده کمی انتخابات را تحریم خواهند کرد.
این مقام گروه نجبا ادامه داد، شکی نیست که ملت عراق یک ملت ایثارگر است و به هوشیاری، فرهنگ، جهاد و ایثارگری شهره است. این ملت توانایی های زیادی دارد و جوانان آن آینده روشنی را برای کشور رقم می زنند و این بخشی از توانایی های ملت عراق است.
موسوی تصریح کرد ، این ملت می تواند دولتی استکبار ستیز را روی کار آورد که مقابل مثلث شرارت بایستد. این ملت قدرت خود را به همه جهان نشان داد و در مبارزه با داعش که ساخته مثلث شرارت است، پیروزی های بزرگی را محقق و پیروی از مرجعیت را به همه ثابت کرد و یکپارچه در برابر گروه تروریستی داعش ایستاد.

** آل سعود موفقیت نظام سیاسی در عراق را بر نمی تابد

وی افزود، شکی نیست که بعضی کشورهای عربی و در رأس آن ها نظام آل سعود که ساخته دست 'اسراییل' است و من قبلا آن ها را شیطان اصغر نامیدم به دستور شیطان اکبر که همان آمریکاست، عمل می کنند. آن ها بازوی آمریکا برای اجرای طرح های خبیثانه برای ضربه زدن به اسلام و مسلمانان، اشاعه فساد، نشر رذائل، فقر و جهل هستند و در چنین شرایطی آل سعود موفقیت نظام سیاسی عراق را برنمی تابند و آن ها نمی خواهند دولتی با کفایت و عادل برای استقرار امنیت و ثبات در کشور تشکیل شود.
موسوی افزود، پس از شکست طرح نظامی آل سعود در عراق که به دستور آمریکا و 'اسراییل' برنامه ریزی شده بود، ریاض اکنون و در آستانه انتخابات پارلمانی با لباسی دیگر وارد عرصه سیاسی عراق شده تا ساختار سیاسی کشور را با سوء استفاده از مشکلات اقتصادی عراق به هم زده و آن را تضعیف کند.

** عربستان پشت پرده حمایت از برخی نامزدهای انتخاباتی در عراق

وی افزود، آنها با سوء استفاده از فقر مردم و تأسیس سازمان های بشر دوستانه و با استفاده از عنوان های جذاب ، حمایت پشت پرده از فهرست های انتخاباتی بعثی ها و تبلیغ برای انتخاب آنان ، ورود به ورزش و حمایت از تیم های ورزشی و پروژه های بزرگ اقتصادی با شعار (حمایت از عراق و بازگرداندن آن به آغوش جهان عرب) به دنبال اخراج ایران از عراق هستند تا این کشور به لقمه ساده ای برایشان تبدیل شود.
نماینده دبیرکل نجبا در ایران در پایان گفت ، اما ما به عنوان شمشیر تیزِ ولی فقیه و مراجع تقلید آماده ایم در مقابل طرح پلید آن ها بایستیم و اجازه تحقق آن را نخواهیم داد.

 

مقاله ایرنا درباره انتخوابات عراق
http://www.irna.ir/fa/News/82903579

 

 

 

صفحه1 از21

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی