امروز: پنج شنبه 29 فروردين 1398 برابر با 19 آوریل 2019

   مصاحبه ها

   مصاحبه ها (145)

در این قسمت میتوانید بە آرشیو  مصاحبە ها دسترسی داشتە باشید

چهارشنبه, 14 فروردين 1398

 ناس کُرد: «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران گفت: ایران تأکید دارد که در اقلیم کردستان حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود و صادرات اضافی نفت از اقلیم کردستان به ایران به قوت خود باقی است و در صادرات این نفت، هیچ‌گونه معامله دیگری مابین اقلیم کردستان و بغداد برقرار نمی‌شود. 

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «ناس کُرد»ی اعلام کرد: ایران در کارهای میان احزاب، گروه‌های سیاسی و حکومت اقلیم کردستان دخالت نمی‌کند؛ ولی در زمان‌هایی که با آنها مشورت می‌شود، آرامش و برقراری امنیت اقلیم کردستان برایشان حائز اهمیت است. این امنیت، با مشارکت و حضور احزاب و گروه‌های سیاسی اقلیم کردستان برقرار می‌شود.

 

وی در مورد گفت‌وگوها برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان و همچنین نظر تهران در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که در اقلیم کردستان، حکومتی قوی با مشارکت تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود.

 

دباغ در ادامه سخنانش اظهار داشت: تا این لحظه، گفت‌وگوها برای تشکیل حکومت اقلیم کردستان به این درجه نرسیده است که یکی از گروه‌های سیاسی از جمهوری اسلامی ایران درخواست کند که با میانجیگری خود از گفت‌وگوها حمایت کند. ایران همیشه، حکومتی قوی و یکپارچه در خاک عراق، برایش در اولویت بوده است.

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران با اشاره به اینکه دخالت در کارهای اقلیم کردستان را محکوم می‌کنم، گفت: اگر یک گروه سیاسی در خود این توانایی و قدرت را نداشته باشد؛ از کشورهای دوروبر یا جمهوری اسلامی ایران درخواست بکند تا از آنها حمایت کند، اگر خود این توانایی را نداشته باشد؛ ایران می‌تواند چه کاری برایش انجام دهد؟

 

وی در مورد صادرات نفت اقلیم کردستان و کرکوک به ایران از طریق تانکرهای نفتی گفت: تا این لحظه، صادرات نفت اقلیم کردستان، مناطق دیگر عراق و همچنین کرکوک به ایران به قوت خود باقی است و این نفت، اضافاتی است که از صادرات نفت به بندر جهان ترکیه باقی می‌ماند و از طریق تانکر، از راه اقلیم کردستان به ایران صادر می‌شود.   

 

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در پایان سخنانش گفت: روزانه 15 تا 25 هزار بشکه نفت از طریق تانکر از راه گذرگاه‌های مرزی ایران به بازارهای جهان صادر می‌شود و هیچ‌گونه تفاوتی مابین معاملات بازرگانی‌ جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان و حکومت عراق وجود ندارد.

 

احمد مصطفی

 

لینک گفت‌وگو:

https://www.nasnews.com/ku/نازم-ده‌باغ-بۆ-ناس-تاران-ده‌یه‌وێت-ح/

 

 

جمعه, 02 فروردين 1398

 انتظار می‌رود در سه ماه آینده، سومین بخش از تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران اعمال شود و «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، اعلام کرد: عراق نباید بخشی از برنامه جنگی میان آمریکا و ایران باشد. 

 «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلیمانیه» SNN اعلام کرد: هر گونه رابطه نزدیک دو جانبه میان بغداد و تهران، واشنگتن را نگران می‌کند، ولی نمی‌توان عراق وضعیت و منافع خود را لحاظ نکند و بر اساس درخواست کشورها اقدام کند.

 وی همچنین گفت: ما مرزهای جغرافیایی طولانی مشترک و حساسی با همدیگر داریم؛ به همین دلیل، نمی‌توانیم منافعمان را با ایران، ترکیه و سوریه فراموش کنیم.  

 نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در ادامه سخنانش تصریح کرد: عراق در تلاش‌های دیپلماتیک است تا در چارچوب توانایی‌های خود، ملاحظه این ارتباط را بکند.  

 دباغ در ادامه افزود: آمریکا به دنبال منفعت خود در منطقه است؛ هر وقتی هم به منافع خودش دست پیدا کند، عراق را برای ایران و کشورهای همسایه ترک خواهد کرد. به همین دلیل، عراق نباید بخشی از کشمکش و برنامه جنگی نه با آمریکا و نه با ایران باشد.     

 نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در مورد نگرانی از بخش سوم تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران و تأثیرات آن بر روی عراق گفت: انتظار نمی‌رود در ماه مارس، بخش سوم تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران اعمال شود، ولی به نظرم تأثیر بدی بر روی عراق و اقلیم کردستان خواهد داشت. 

 «ناظم دباغ» در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت: چون در بخش‌های زیادی عراق و اقلیم کردستان به ایران نیاز دارند، بخصوص در زمینه‌های مواد غذایی، گاز، برق، مواد بهداشتی، پوشاک و ... .

 

ارکان جبار

 

لینک خبر:

 

http://snnc.co/News.aspx?id=40512&MapID=1

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه, 29 اسفند 1397

  «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با تلویزیون «ان.آر.تی» اعلام کرد: ایران از زاخو تا خانقین هژمونی دارد و ادامه نیز خواهد داشت.

 «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در بخش‌هایی از گفت‌وگو با تلویزیون «ان.آر.تی» NRTاعلام کرد: ایران خواستار این است که یکپارچگی خاک عراق حفظ شود و اقلیم کردستان نیز بایستی در این محافظت، مشارکت داشته باشد. به همین دلیل، وقتی‌که ایران متوجه شد که اقلیم کردستان به حفظ یکپارچگی خاک عراق برگشت؛ روابط خود را به حالت عادی برگرداند.

 وی همچنین گفت: تک روی حزبی در اقلیم کردستان، باعث نگرانی ایران می‌شود و این کشور، از یک اداره‌ای در اقلیم کردستان پشتیبانی می‌کند و در کنار این ایده نیست که تنها یک حزب، حکومت را در دست بگیرد.

 «ناظم دباغ» در ادامه سخنانش اظهار داشت: طبیعی است، ایران بخواهد بداند که در اقلیم کردستان چه می‌گذردو به عنوان یک همسایه، نمی‌شود که از آن اطلاع نداشته باشد.

 نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در بخش افزود: به نظرم جمهوری اسلامی ایران، برای اقلیم کردستان و به طور کلی برای عراق، کشوری بوده است که در شادی و غم به همدیگر نیاز داشته‌ایم و در کنار هم بوده‌ایم. ما بایستی ارتباطمان با همسایگان به شیوه‌ای باشد که مشکلات همدیگر را برطرف کنیم.  

 

لینک گفت‌وگو:

http://www.nrttv.com/News.aspx?id=14073&MapID=1

 

 

چهارشنبه, 29 اسفند 1397

رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران با تأکید بر افزایش دید و بازدید کردهای ایران و عراق در نوروز گفت: جشن‌های اقلیم کردستان از فرهنگ ایرانی تأثیر پذیرفته است.

 

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا- مجتبی اسماعیلی: با فرارسیدن عید نوروز همه اقوام ایرانی با برپایی مراسم‌ و جشن‌های خاص خود روزهای خوش و ایام سرزندگی را نوید می‌دهند و در این میان کُردها که جزو اقوام اصیل و نجیب ایران و ساکن در بخش غربی کشور عزیزمان هستند و از مرزبانان غیور محسوب می‌شوند، همواره میزبانان خوبی برای میهمانان از سایر نقاط کشور بوده‌اند.

میهمان‌نوازی گرچه فصل مشترک همه ایرانیان است، ولی در آن سوی مرزها و در کشور برادر عراق، کردها نوع خاصی از مهمان‌نوازی را برگرفته از آداب و رسوم ایرانی متجلی می‌کنند. این مهمان‌نوازی از آن رو خاص تلقی می‌شود که کردهای عراق همواره و در دوره‌های حکومت‌های قبلی از وضعیت خفقان حاکم رنج می‌بردند و حتی در ایام نوروز نمی‌توانستند شادی و خوشحالی خود را به‌طور آشکارا و با آداب و رسوم خاص ابراز کنند.

ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به بررسی آداب و رسوم کردهای عراق در ایام نوروز پرداخته است که در زیر مشاهده می‌کنید:

آنا: ایران و اقلیم کردستان عراق از لحاظ آداب و رسوم ایام نوروز چه اشتراکات فرهنگی با یگدیگر دارند؟

دباغ: ما کردها همچون مردم ایران عید نوروز را عید میهنی و ملی محسوب می‌‌کنیم و در اقلیم کردستان عراق مراسم‌ خاصی برگزار می‌شود. تا جایی که سن من اجازه می‌دهد و در خاطرم هست، در قدیم شب‌ها بعد از غروب بالای کوه، تپه یا پشت بام می‌رفتیم و آتش درست می‌کردیم؛ این سنتی بود که ما به یاد همان آتشی که کاوه روشن کرده بود برپا می‌کردیم. البته این نکته قابل توجه است که ما در گذشته آزادی کاملی برای برگزاری جشن‌های ملی و میهنی خود نداشتیم و به همین دلیل مردم در خیابان‌ها به یکدیگر تبریک می‌گفتند، برخی‌ها غذای مخصوص نوروز درست می‌کردند و به دیدار یکدیگر می‌رفتند.

بازدید نماینده اقلیم ایران در کردستان عراق

یکی دیگر از موارد اشتراک فرهنگی، انجام مراسم و بازی خاصی به یاد بازی ضحاک و کاوه است. ما در این مراسم سیاه‌بازی می‌کنیم، با نواختن آهنگ جشن می‌گیریم و همانند آنچه در کتب تاریخی مذکور است، بازی می‌کنیم.

به گزارش آنا، کردها معتقدند سنت برگزاری نوروز به ضحاک، اسطوره ایرانی و پادشاه ستمگری که مغز جوانان را به خورد ماران سر دوشش می‌داد، برمی‌گردد. آهنگری با نام کاوه که همه فرزندانش، به جز یکی از آن‌ها، قربانی اشتهای سیری‌ناپذیر مارهای ضحاک شده بودند، گروهی از مردم روستایش را گرد هم می‌آورد و قصد جان شاه ستمگر را می‌کند. پس از پیروزی بر ضحاک ماردوش، کاوه بر فراز کوهی چندین مشعل می‌افروزد تا به مردم روستا پیام دهد که اکنون آزاد و ایمن‌اند.

آنا: این خفقان و جلوگیری حکومت‌ها از برگزاری آداب و رسوم کردها تا چه زمانی ادامه داشت؟ آیا اکنون نیز چنین فضای حاکم است؟

دباغ: نه؛ دیگر چنین فضایی حاکم نیست. درواقع قیام مردم علیه حکومت‌های قبلی که نمی‌گذاشتند مردم عید نوروز را جشن بگیرند باعث شد تا این مراسم‌ شکل دیگری به خود بگیرد و اکنون در روزهای عید همه مردم جمع می‌شوند، به تفرجگاه‌ها می‌روند و هر کس با امکاناتی که در اختیار دارد غذا درست می‌کند و به تفریح می‌پردازند و برخی اوقات با خواندن آهنگ و رقص عید نوروز را زنده نگه می‌دارند.

آنا: کردها بیشتر به کدام مکان‌های تفریحی می‌روند؟

دباغ: فرقی ندارد؛ هر کس در شهر خود مراسم و آداب و رسوم را انجام می‌دهد ولی برخی‌ها هم هستند که در فرصت چهار روزه تعطیلات نوروز به زیارت می‌روند. شهر خاصی مد نظر نیست ولی مردم به شهرستان‌های اقلیم سفر و با خانواده‌های خود دیدار می‌کنند به همین مناسبت نوروز هر فرد با همه امکاناتی که در اختیار دارد خود را می‌آراید و زن و مرد لباس‌های سنتی می‌پوشند.

آنا: آیا امسال منع تردد خاصی در مرزهای ایران و اقلیم کردستان وجود دارد؟

دباغ: درحال حاضر هیچ مشکلی برای تردد و دیدار میان کردهای ایران و عراق وجود ندارد و مرزها باز است، ولی در حکومت‌های قبلی محدودیت وجود داشت و مردم نمی‌توانستند آشکارا جشن بگیرند و با خانواده‌های خود دیدار کنند.

آنا: در ایام عید نوروز کجا می‌روید؟ چه غذاهای خاصی در این ایام طبخ می‌شود؟

دباغ: اگر فرصتی باشد ایام عید برای دیدار بستگان و اقوام به اقلیم کردستان بازمی‌گردم و روزهای معمولی نیز در دفتر کارم هستم. ما معمولا دلمه با برگ مو داریم برگ چغندر و بادمجان و گوجه و کدو می‌پزیم ولی اگر برگ مو باشد بیشتر از این مورد استفاده می‌کنیم، زیرا برگ مو بیشتر در مناطق گرمسیری به عمل می‌آید و طبعاً در ایام نوروز امکان برداشت برگ مو وجود دارد ولی در کل غذای خاصی برای این ایام وجود ندارد.

آنا: آیا مناسبتی شبیه سیزده به‌در در ایران، در اقلیم کردستان نیز وجود دارد؟ 

دباغ: کردهای عراق چنین رسمی ندارند ولی در طرف ایرانی این موضوع مشاهده می‌شود که کردها روز ۱۳ فروردین به دامن طبیعت می‌روند و به تفریحات سالم می‌پردازند. جشن نوروز بیشتر به فرهنگ ایرانی مربوط می‌شود ولی بر روی آهنگ‌های کردی نیز تأثیر گذاشته و باعث شده در این زمینه آهنگ‌های متنوعی تولید و پخش شود.

 

 

 

سه شنبه, 21 اسفند 1397

 رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: معتقدم سفر رئیس جمهور ایران به عراق نه‌تنها بر روابط میان اربیل و بغداد، بلکه بر کل عراق اثر مثبتی خواهد گذاشت.

 

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا-مجتبی اسماعیلی: به باور بسیاری از کارشناسان منطقه‌ای عراق در مرحله حساسی قرار گرفته است و توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران منافع این کشور را تأمین خواهد کرد. در این میان مسئولان ارشد عراق به‌صراحت اعلام کرده‌اند که این کشور بخشی از سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران نخواهد بود، زیرا عراق با داشتن مرزهای طولانی مشترک و روابط و منافع اقتصادی با ایران هیچ‌گاه از پایبندی به تحریم‌های آمریکا سود نخواهد برد.

علاوه بر این، عراق اینک شاهد اوج وحدت در روابط میان اربیل و بغداد است و دولت اقلیم کردستان و جریان‌های سیاسی کُردی خواستار تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران بر اساس رعایت حسن همجواری و احترام متقابل هستند و سفر حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به عراق می‌تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت پاسخگوی سؤالاتی درباره این سفر و برخی پرونده‌های جاری در این منطقه بود که در ادامه تقدیم می‌شود.

توافق ایران و عراق به سود همه عراقی‌هاست

آنا: حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در عراق حضور دارند و گویا برنامه‌ای برای سفر به اقلیم کردستان ندارند. آیا روابط ایران و اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی دولت عراق تعریف می‌شود ؟

دباغ: تاکنون هیچ تصمیمی درباره سفر آقای روحانی به اقلیم کردستان گرفته نشده است، ولی در کل معتقدیم هر سیاستی که جمهوری اسلامی ایران و عراق درباره آن به توافق دست یابند، ۱۰۰ درصد به سود کل عراقی‌ها است، زیرا عراق امروز در اوج اتحاد قرار دارد و طبق قانون اساسی، هر تصمیم بغداد به سود همه مردم عراق است.

 

من معتقدم سفر خیلی خوبی انجام شده است، زیرا ایران و عراق در وضعیتی هستند که بیش از پیش به اتحاد میان یکدیگر نیاز دارند. علاوه بر این دوستی، هم‌پیمانی و همکاری میان عراق و ایران لازم است. به نظر من سفر رئیس جمهور ایران به عراق  نه‌تنها بر روابط میان اربیل و بغداد، بلکه بر کل عراق اثر مثبتی خواهد گذاشت، زیرا اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در چارچوب یک قانون و یک وحدت جغرافیایی هستند، و این سفر می‌تواند اثرگذار باشد.

آنا: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دی‌ماه سال جاری در سفری پنج روزه به عراق، به اربیل و سلیمانیه عزیمت کرد. این تحرک دیپلماتیک چه دستاوردی برای اقلیم کردستان داشت؟

دباغ: این سفر باعث تقویت روابط میان جمهوری اسلامی ایران و حکومت اقلیم کردستان عراق شد و این رابطه تنگاتنگ همچنان ادامه دارد. طبعاً این رابطه در چارچوب قانون اساسی عراق است و می‌تواند در افزایش همکاری‌های دوجانبه اثرگذار باشد، زیرا اکنون کردها شریک بغداد هستند. طبعاً وقتی مردم در اقلیم کردستان از وضعیت و سیاست‌های ایران راضی باشند، این موضوع بر روند روابط میان عراق و جمهوری اسلامی ایران تأثیر مثبت می‌گذارد. من سفر ظریف را خوب و مفید ارزیابی می‌کنم.

مرز «شوشمی» از نظر اقلیم کردستان رسمیت ندارد

آنا: «شهاب نادری»، نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مرز «شوشمی»، گفته بود که باتوجه به توافقات میان ایران و اربیل، از دیدگاه ما شوشمی یک مرز مجاز و رسمی است. آیا این گذرگاه مرزی از نظر اقلیم کردستان عراق رسمیت یافته است؟

دباغ: از نظر اقلیم کردستان همچنان مشکلاتی بر سر این مرز وجود دارد، ولی ما حاضریم از آن پشتیبانی کنیم و باقی امور مرزی باید میان ایران و عراق حل‌وفصل شود. باوجود این، تاکنون هیچ توافقی انجام نشده است و مرزهای میان ایران و اقلیم همان مرزهای سابق هستند. بنابراین، مرز شوشمی از نظر اقلیم کردستان رسمیت ندارد.

تشکیل حکومت اقلیم کردستان به سود همه است

آنا: چند روز پیش توافق‌نامه سیاسی جامع میان دو حزب اصلی اقلیم کردستان (حزب دموکرات و حزب اتحادیه میهنی) امضا شد. پیش از اینکه توافق به دست آید، وزیر امور خارجه‌ آمریکا پیامی به مسعود بارزانی فرستاد و خواستار تسریع در امضای توافق شده بود. آیا این مداخله آمریکا تأثیری در توافق داشته است یا خیر؟

دباغ: به‌نظرم این امور بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد و آمریکا پیشنهادی را به مقام‌های اقلیم کردستان ارائه نکرده است. نه‌تنها آمریکا بلکه حتی برخی‌ها مدعی هستند محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پیام داده بود، ولی با توجه به اوضاع اقلیم کردستان و فضای سیاسی موجود، به مصلحت کشورهای همسایه است که حکومت اقلیم تشکیل شود. علاوه بر این، با تشکیل حکومت اقلیم کردستان مخصوصاً بعد از برگزاری انتخابات، امنیت و آسایش بیشتری فراهم می‌شود و این به سود همه هست.

از سوی دیگر معتقدم که بهترین وضعیت برای این دو گروه سیاسی اقلیم کردستان این است که خودشان بدون دخالت خارجی‌ به توافق دست یابند؛ چه حزب اتحادیه میهنی و چه حزب دموکرات حق دارند و به‌دلیل اعتقاد به این حق است که باید به توافقات اساسی دست یابند. ان‌شاءالله به‌زودی شاهد خواهیم بود که کل مشکلات رفع و حکومت جدید اقلیم کردستان تشکیل می‌شود.

آنا: روند تشکیل حکومت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ آیا به‌زودی شاهد تشکیل حکومت خواهیم بود یا مشکلات قبلی سر جای خود باقی هستند؟

دباغ: خیر، به‌نظرم طبق توافقات انجام شده مشکلات چندانی وجود ندارد؛ تنها مشکل این است که به دنبال ایجاد یک سازوکار هستند تا هرچه زودتر کابینه قوی در اقلیم کردستان تشکیل شود و همه‌چیز به این موضوع بستگی دارد که اتحادیه میهنی کردستان هرچه زودتر کاندیدای خود را برای ایفای مسئولیت تعیین کند، کابینه تشکیل شود و شورای اقلیم در اولین فرصت جلسه‌ خود را برگزار کند تا روند تجدیدنظر در قانون انتخابات ریاست اقلیم انجام شود.

آنا: آیا نام فرد خاصی برای نامزدی مطرح شده است؟

دباغ: بله، آقای نیچروان بارزانی ازسوی حزب دموکرات کردستان عراق به‌عنوان نامزد ریاست و مسعود بارزانی به‌عنوان نامزد نخست‌وزیری اقلیم تعیین شده است.

از سرمایه‌گذاری ایران در اقلیم کردستان استقبال می‌کنیم

آنا: حدود یک هفته پیش موضوع سرمایه‌گذاری شرکت اماراتی «دانا گاز» در اقلیم کردستان مطرح شد. آیا این موضوع باعث نمی‌شود که کشوری همچون امارات و در ادامه، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بخواهند از فاز اقتصادی وارد مداخله سیاسی در اقلیم بشوند؟

دباغ: قرارداد گازی میان اقلیم کردستان و دانا گاز پیش‌تر نیز وجود داشت و حال این قرارداد توسعه یافته است. نه‌تنها امارات بلکه ما هم خواهان توسعه روابط خود و سرمایه‌گذاری در اقلیم ازسوی همه طرف‌ها و کشورها هستیم. باوجود این تاکنون جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاری در اقلیم اقدامی انجام نداده است و من حتی با نماینده دانا گاز در تهران ملاقات کردم. ما آماده استقبال از سرمایه‌گذاری ایران در اقلیم کردستان هستیم.

آنا: آیا این موضوع که برخی نماینده‌های مجلس عراق وابسته یا حامی رژیم صهیونیستی هستند صحت دارد؟

دباغ: هر کار و اقدامی که انجام می‌شود باید در چارچوب قانون اساسی عراق باشد. وقتی که دولت مرکزی در بغداد اجازه کاری را بدهد، دست ما نیز برای انجام آن کار در اربیل باز می‌شود. من انتساب هرکدام از نمایندگان مجلس که حامی صهیونیست‌ها باشند به کردها و اقلیم کردستان را رد می‌کنم ولی متأسفانه عرب‌هایی هستند که به سرزمین‌های اشغالی می‌روند و برمی‌گردند.

 

http://ana.ir/fa/news/33/367618/

 

سه شنبه, 23 بهمن 1397

 دواروژ: در مقطع کنونی خیلی سخت است بازرگانان اقلیم کردستان که در ایران پول دارند؛ بتوانند آن را وصول بکنند، همانطور که «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگویی با «دواروژ» گفت: مطمئن نیستم که انتقال نفت کرکوک به ایران متوقف شده باشد یا نه.

 

دواروژ: پس از چندین ماه از آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران، وضعیت اقتصادی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا تحمل این همه فشار را دارد؟

ناظم دباغ: جمهوری اسلامی ایران از چنین تجربه‌هایی برخوردار است و می‌داند که چگونه با چنین مشکلاتی مقابله کند، به‌ویژه در چند سال گذشته، که با تحریم‌های بین‌المللی مواجه بوده، خود را اداره کرده است. با وجود استمرار توافق هسته‌ای (پنج + یک) اگر کشورهای جهان، حتی حامی آن هم نباشند؛ نمی‌توان گفت که با این توافق بین‌المللی دشمنی می‌کنند، البته آمریکا و تعدادی از کشورهای همراه آن، از این قاعده مستثنی هستند. ایرانی‌ها کشور خود را دوست دارند و در برابر این مشکلات، از خود مقاومت نشان داده‌اند، ولی در عین حال، تحریم‌ها نیز بر اقتصاد این کشور، تأثیرات بدی گذاشته است. حمایت چین، روسیه و ژاپن از ایران و تداوم مناسبات اقتصادی ایران با این قدرت‌های جهانی دلیلی است که ایران از پس این تحریم‌ها برآید و روی پای خودش بایستد. به نظرم ایران، تحمل این تحریم‌ها را دارد؛ حتی اگر مدت این تحریم‌ها هم ادامه داشته باشد.

 

دواروژ: تحریم‌های آمریکا تا چه حد بر کاهش روابط اقتصادی اقلیم کردستان و ایران تأثیر گذاشته است؟

ناظم دباغ: این تحریم‌ها روابط اقتصادی بین دو طرف را سست کرده است، بیشتر نگرانی‌ بازرگانان اقلیم کردستان، به نوسانات بازار ارز در ایران برمی‌گردد. به دلیل شرایطی که ایران دارد؛ واردات مواد اولیه در ایران بر اساس دلار انجام می‌شود و افزایش دلار نیز موجب شده است قیمت کالاهای تولیدی این کشور، روند صعودی داشته باشد، از سوی دیگر، از صادرات شماری از اقلام مورد نیاز و ضروری همچون؛ درمان به خارج از ایران ممانعت به‌عمل می‌آید؛ چون برای مصرف خودش هم کافی نیست. به همین دلیل، کالاهای ضروری اقلیم کردستان از طریق ایران کاهش پیدا کرده است. بنابراین، تجار اقلیم کردستان کمتر با ایران مراوده اقتصادی دارند و سطح بازرگانی خود را تغییر داده‌اند.

دواروژ: سیاست ایران، به آینده چگونه خواهد بود؟ این کشورها کدام‌ها هستند که از ایران حمایت می‌کنند؟

ناظم دباغ: تلاش‌های ایران به این دلیل است که از توافق هسته‌ای (پنج + یک) پاسداری بکند و پایبندی خود را نشان دهد؛ و این سیاست، نوعی راهکار است برای اینکه ارتباطات خود را با دنیای بیرون حفظ کند. همانطور که دیدیم، قیمت دلار آمریکا به 17 هزار تومان هم رسید، هم اکنون هم در بین 10 و 11 هزار تومان در نوسان است. ایران، قیمت دلار در برابر تومان را از این نرخ کنونی هم کاهش خواهد داد.       

 

دواروژ: توافقنامه‌ای بین بانک‌های مرکزی ایران و عراق به امضاء رسیده است، جزئیات این توافق چیست؟ تا چه حد، منفعت بازرگانان اقلیم کردستان در آن لحاظ شده است؟

ناظم دباغ: هر توافق اقتصادی میان ایران و عراق در راستای تأمین منافع اقلیم کردستان نیز هست. عراق در خصوص پایبندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تصمیم‌گیری خواهد کرد و اقلیم کردستان نیز در این چارچوب تعامل می‌کند. توافق اخیر، نیز با هدف پرداخت بدهی‌های قدیمی ایران توسط حکومت عراق انجام می‌شود که نزدیک به 2 میلیارد دلار است و همچنین دیگر بدهی‌های عراق را شامل می‌‌شود که بایستی به ایران پرداخت کند. بانک مرکزی عراق قرار است در چند مرحله، این بدهی‌ها را به ایران پرداخت کند.

 

دواروژ: مدت زیادی است که بازرگانان اقلیم کردستان، از بانکها و تجاز ایرانی طلب دارند ولی به دلیل تحریم‌ها نتوانسته‌اند که این طلب‌ها را وصول کنند، احتمال دارد این طلب‌ها بازپس گرفته شود؟   

ناظم دباغ: این تنها شامل بازرگانان اقلیم کردستان نیست و همه عراق‌ها را شامل می‌شود که در بانک‌های ایران پول دارند، این هم در چارچوب این تفاهمنامه بین دو کشور موجود است، اگر ضرورتی باشد بایستی از طریق دادگاه‌های ایران، عراق و اقلیم کردستان در مورد آن تصمیم‌گیری شود. تاکنون از طریق اربیل و بغداد به صورت رسمی کار خاصی در مورد آن صورت نگرفته است. فقط از طریق اشخاص حقیقی بوده است، پولها از طریق صرافها مبادله شده‌اند و این کار، از طریق قانونی و امور بانکی انجام نشده است. به همین دلیل، خیلی سخت است که در این مقطع کنونی پول بازرگانان اقلیم کردستان وصول شود، ضروری است که از طریق میانجی‌گری و تفاهم در میان بازرگانان و طرف دوم در ایران این مشکل، برطرف شود.      

 

دواروژ: به چه دلیل، صادرات نفت کرکوک به ایران متوقف شد؟

ناظم دباغ: در این خصوص، نمی‌توانم اظهارنظر کنم، چونکه مطمئن نیستم که متوقف شده باشد یا نه.

 

دواروژ: احساس می‌شود که روابط اقلیم کردستان با ایران روبه سردی گراییده است، دلیل آن چیست؟

ناظم دباغ: در بعضی از مقاطع، روابط اقلیم کردستان با ایران مستحکم بوده است، اما پس از برگزاری رفراندوم، روابط دو طرف، در چارجوب روابط خارجی دولت عراق صورت می‌گیرد. در مقطع، کنونی نیز، اقلیم کردستان از طریق بغداد با ایران در ارتباط است. در حال حاضر هم، هیچ برنامه‌ای برای سفر هیئت‌های اقلیم کردستان به ایران وجود ندارد.

 

دواروژ: مشکل رسمی شدن چند گذرگاه مرزی مشترک اقلیم کردستان با ایران چگونه حل خواهد شد؟ آیا امسال نیز ایران آب اقلیم کردستان را می‌بندد؟ در مورد حل این دو مشکل چه کارهایی انجام شده است؟

ناظم دباغ: همه این مشکلات به بغداد و تهران مربوط است، گذرگاه‌های مرزی اقلیم کردستان به صورت مشترک با بغداد مدیریت می‌شوند و هر گذرگاه جدیدی نیز که باز شود؛ بایستی بغداد در مورد آن رضایت داشته باشد. اقلیم کردستان به تنهایی نمی‌تواند نسبت به بازگشایی گذرگاه جدید اقدام کند. در مورد مشکل بستن آب توسط ایران نیز، هیچ راهکاری برای حل آن ارائه نشده است.

 

دواروژ: بنابراین، اگر راهکاری برای حل مشکل بستن آب پیدا نشود، ایران امسال نیز آب را خواهد بست؟

ناظم دباغ: در ایران، نزدیک به 20 سد در مراحل پایانی خود قرار دارند، بخصوص خشکسالی سال‌های گذشته، این را به اثبات رسانده است که ضرورت ایجاب می‌کند که همه کشورها به فکر ذخیره آبهای خود باشند، به همین دلیل، امسال و سال‌های آینده نیز ایران، آب اقلیم کردستان را خواهد بست و آن را کم خواهد کرد.      

 

دواروژ: آیا ویزا میان ایران و عراق برداشته خواهد شد؟

ناظم دباغ: میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان برای هموطنان ایرانی که به اقلیم کردستان سفر می‌کنند؛ برنامه‌ای وجود دارد و می‌توانند به مدت دو هفته و بدون ویزا به اقلیم کردستان سفر کنند و در آنجا بسر ببرند. بعداً می‌توانند مدت آن را طولانی بکنند. ولی به دلیل اینکه از طریق سفر هموطنان ایرانی به عتبات عالیات درآمد زیادی نصیب عراق خواهد شد، فعلاً ویزا برداشته نخواهد شد.     

 

سامان قبادی / ویراستاری: احسان ملا فوئاد

 

لینک گفت‌وگو:

http://fa.jamekurdi.com/report-and-discussion/ایرانی-ها-مردمانی-مقاوم-و-وطن-دوست-هستند-جمهوری-اسلامی-دارای-تجربه-گذر-از-تحریم-ها-است.html

 

 

 

 

 

 

صفحه1 از25

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی