امروز: یکشنبه 02 ارديبهشت 1397 برابر با 22 آوریل 2018

   اخبار

   اخبار

یکشنبه, 26 فروردين 1397

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران اعلام کرد انتخابات عراق برای تحقق و کسب حقوق ملت کرد بسیار مهم است.

ناظم دبا‌غ این سخنان را در دیدار با کارا جانسون مالینا، جانشین نمایندگی یونامی در ایران مطرح کرد.

ناظم دباغ درباره انتخابات پارلمان عراق و مشارکت اقلیم کردستان افزاد:انتخابات عراق برای تحقق و کسب حقوق ملت کرد بسیار مهم است و اقلیم کردستان پایبند به قانون اساسی عراق فدرالی است. 
همچنین درباره ارتباطات میان اربیل و بغداد گفتند: هر روز ارتباط  میان ما رو به بهبود است و بعد از ارسال بودجه و برگزاری انتخاباتی پارلمان عراق، انتظار داریم همکاری‌های بیشتر و فعالتری میان دو طرف صورت گیرد.  

لازم به ذکر است که انتخابات پارلمانی عراق در تاریخ ١٢/٥/٢٠١٨ در سراسر عراق برگزار شود.

 

شنبه, 19 اسفند 1396

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: سفیر ایران در عراق در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.

 گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ منابع کرد‌زبان ازجمله شبکه روداو خبر دادند که احمد مسجدی، سفیر ایران در عراق در سفر به اربیل با مقام‌های اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره این دیدار گفت: «احمد مسجدی در دیدار با نمایندگان احزاب و گروه‌های کردی درباره اوضاع اقلیم رایزنی کرد و از آمادگی ایران برای میانجی‌گری میان اقلیم و بغداد خبر داد.»

وی افزود: «سفیر ایران در عراق در این دیدار از دو طرف خواست تا پایبند به قانون اساسی عراق باشند و از اختلافات خودداری کنند.»

دباغ اخبار منتشره درباره احتمال لغو محدودیت‌ها از فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل عراق از سوی بغداد را تایید کرد و گفت: «تاکنون از لحاظ فتی و پروتکلی همه موضوعات میان اربیل و بغداد حل شده است و تنها موضوع باقی‌مانده این است که دو طرف پایبند به قانون اساسی عراق باشند و فرودگاه‌ها به دولت بغداد تحویل داده شود.»

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تاکید کرد تاکنون هیچ زمانی برای لغو محدودیت‌ها مشخص نشده است.

جمعه, 18 اسفند 1396

شامگاه جمعه 18 اسفندماه با حضور مقامات مختلف کشوری از جمله علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری، علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جعفری رئیس دفتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سید صادق حکیم فرزند سید محمد باقر حکیم، ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، راجح الموسوی سفیر عراق، یاسر عبدالزهرا رایزن فرهنگی جمهوری عراق و نمایندگان نهادهای و سازمان های عراقی در ایران و عراقیان مقیم تهران در دولت آباد تهران برگزار شد.

جمعه, 13 بهمن 1396

 نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران، دیدار نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و هیئت همراه با مقامات ایرانی را موفقیت آمیز خواند و تاکید کرد که نقش تهران در مسائل کردها در عراق به ویژه در روابط با بغداد، همیشه و در همه مقاطع، پشتیبانی از طرفین و میانجیگری میان آن ها بوده است.

به گزارش کوردپاریز ، نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در صدر هیئتی عالی رتبه پس از دیدار از بغداد در روز شنبه (۳۰ دی ماه) وارد تهران شد و روز بعد از آن با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، حسن روحانی رئیس جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس ایران دیدار و گفتگو کرد.

ناظم دباغ نماینده‌ دولت اقلیم کردستان در ایران در خصوص دیدارهای انجام شده‌ میان نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان با مقامات عالی رتبه ایرانی و محورهای این دیدارها به خبرنگار کردپرس، گفت: “دیدارها بسیار خوب و موفقیت آمیز بود؛ نگاه‌ طرفین به‌ نوعی بود که‌ مسائل پیش آمده‌ در گذشته همچون مسائل در میان اعضای یک خانواده بوده‌ است، به‌ همین دلیل طرفین بر این امر تاکید کردند که‌ جمهوری اسلامی ایران در مراحل مختلف، در مسئله‌ کُرد در عراق پشتیبان و حامی کُردها بوده‌ است و همچنین از حل مسائل و مشکلات کُردها در عراق یکپارچه و در چارچوب قانون اساسی این کشور پشتیبانی کرده است.

دباغ تاکید کرد: لازم است طرفین با تجدیدنظر، روابط را به‌ سطح پیشین بازگردانند و برای آینده‌ نیز این روابط در همه‌ زمینه‌ های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی، در سطحی عالی تر و قوی تری باشد.

وی درباره‌ این که در دیدارهای انجام شده میان نیچروان بارزانی با مقامات ایرانی در خصوص میانجیگری تهران برای نزدیک تر کردن اربیل و بغداد گفتگویی انجام شده است، گفت: بله،‌ این مسئله‌ مطرح شد و بر این امر تاکید گردید که‌ هر گاه‌ لازم باشد جمهوری اسلامی ایران می تواند در یافتن راه‌حل برای مشکلات میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق همکاری نماید و میانجیگری کند.

نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران در خصوص ضرورت عادی سازی روابط اربیل و بغداد و اهمیت نقش آفرینی ایران در این موضوع، خاطرنشان ساخت: تامین و حفظ امنیت و ثبات منطقه‌، منوط به‌ وجود آرامی و ثبات در عراق است و امنیت عراق و اقلیم کردستان، امنیت جمهوری اسلامی ایران می باشد. به‌ همین دلیل هر گاه‌ لازم باشد جمهوری اسلامی ایران در راستای یافتن راه‌حل های سیاسی میان اقلیم کردستان و عراق، پشتیبان طرفین و میانجی آن ها خواهد بود.

 

وی در پایان گفت: به‌ عقیده‌ من؛ در گذشته‌، حال و آینده‌ هم، جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی خود را از حل مشکلات اقلیم کردستان و بغداد به‌ اثبات رسانیده‌ و خواهد رساند و باید شاهد گشایش بیشتر در روابط اربیل – بغداد باشیم.

 

دوشنبه, 09 بهمن 1396

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران اعلام کرد: در جریان سفر اخیر اقای نچیروان بارزانی نخست‌وزیر این کشور به تهران مقامات ایران اعلام کرده‌اند که حاضر هستند به نزدیکی هرچه بیشتر اربیل و بغداد کمک کنند به شرطی که هر دو طرف در چارچوب قانون اساسی عراق عمل کنند.

 ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رابطه اکراد و جمهوری اسلامی ایران در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی  و همچنین سفر اخیر نخست‌وزیر کردستان عراق به تهران و رایزنی او با تعدادی از مقامات عالیرتبه کشورمان خاطرنشان کرد: در این سفر گفت‌وگوهای خوبی در ارتباط با گسترش روابط و رفع موانعی که در این زمینه وجود دارد، انجام شد و می‌توان گفت شرایط به نحوی است که روابط تهران و اربیل می‌تواند قوی‌تر از گذشته  به پیش رود.

وی با بیان اینکه  این برنامه ریزی وجود دارد که در آینده هیاتی از ایران به اربیل سفر کند، در مورد اینکه چرا دیدار نخست‌وزیر کردستان عراق با ظریف لغو شد، گفت: متاسفانه به  دلیل تداخل برنامه‌ها و همچنین یک روزه بودن این سفر این امکان فراهم نشد که این دیدار صورت بگیرد.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در تهران همچنین در مورد نقش ایران در راستای حل مسائل موجود بین اربیل و بغداد اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مثبتی در خاورمیانه دارد و این نقش قابل توجه است. ایران و منطقه اقلیم همیشه رابطه خوبی داشته‌اند البته  در مقطعی  موضوع رفراندوم لطمه‌ای را به این روابط وارد کرد ولی بعد از آن دو طرف تلاش کردند که مشکلات به وجود آمده را حل کنند و روابط تقویت شود.

 دباغ ادامه داد : با توجه به روابط خوب ایران با بغداد و همچنین روابط خوب تهران و اربیل، جمهوری اسلامی ایران از این ظرفیت برخوردار است که بتواند در ارتباط با حل مسائل موجود بین اربیل و بغداد نقش موثری را ایفا کند چراکه هر دو طرف به ایران اعتماد دارند.

 

 

 وی تاکید کرد : در جریان سفر آقای بارزانی به تهران نیز مقامات ایرانی تاکید کردند که آمادگی دارند از دو طرف حمایت کنند به شرطی که هم بغداد و هم اربیل به قانون اساسی عراق پایبند باشند.

 دباغ  در بخشی دیگر از گفت وگوی خود با ایسنا با تشریح  آخرین وضعیت اتحادیه میهنی کردستان عراق بعد از فوت جلال طالبانی گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده در  ماه مارس کنگره اتحادیه میهنی کردستان عراق برگزار می‌شود.

دوشنبه, 02 بهمن 1396

 نماینده اقلیم کردستان درباره سفر نخست وزیر این منطقه به ایران و دیدار با مقامات کشورمان گفت:‌ دیدارهای هیئت کردی در ایران عالی بود و از دیدارهای ثمر بخش برای آینده عراق، اقلیم و ایران به شمار می‌رود.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم در خصوص سفر نیچروان بارزانی نخست وزیر این منطقه به ایران و  دیدار با مقامات کشورمان گفت:‌ دیدارهای هیئت کردی در ایران عالی بود و از دیدارهای ثمر بخش برای آینده عراق، اقلیم و ایران به شمار می‌رود.

وی با اشاره به دیدارهای بارزانی با مقامات کشورمان از جمله رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: در این دیدارها بر تقویت روابط و آمادگی ایران برای میانجیگری بین اربیل و بغداد از سوی تهران تاکید شد و هیئت کردی نیز بر حفظ وحدت و سرزمین عراق و تبعیت از قانون اساسی تاکید کرد و اعلام داشت که برای حل تمامی مشکلات آمادگی گفت‌وگو دارد.

نماینده اقلیم کردستان ادامه داد: تهران تاکید داشت که در چارچوب قانون اساسی عراق حقوق مردم اقلیم کردستان محفوظ باشد.

دباغ با اشاره به دیدار نیچروان بارزانی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق، پیش از سفر به تهران گفت: یکی از دلایل مثبت بودن سفر تهران همان دیدار است. در دیدارهای تهران نکته مثبت این بود که طرفین به فکر آینده بودند و هیچیک از طرفین به گذشته بازنگشتند.

وی در خصوص شرط عبادی برای عادی سازی روابط با اقلیم که عبارتست از لغو رسمی همه پرسی گفت: موضوع همه پرسی به تاریخ پیوسته است. وقتی اعلام کردیم که به قانون اساسی عراق و حفظ وحدت کشور پایبند هستیم به طور خودکار همه پرسی و هر موضوع دیگری که باعث استقلال یا جدایی باشد خنثی شده است. علاوه بر این، دادگاه عالی قانون اساسی عراق اعلام کرده که همه پرسی غیر قانونی است و ما به این رای احترام می‌گذاریم.

نماینده اقلیم کردستان گفت: اگر حکومت عراق نیز به قانون پایبند باشد مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر نباشد، این مسائل باقی خواهد ماند.

دباغ در خصوص نتایج دیدار نیچروان بارزانی با حیدر العبادی نیز گفت: کمیسیون‌های مربوطه کار خود را در مسائل فنی پیش برده‌اند و پیش از دیدار عبادی و بارزانی توافقنامه‌ای درخصوص همه مسائل موجود از جمله وضعیت مرزها، حقوق پیشمرگه و بحث نفت تهیه و به امضا رسید اما دلیل اینکه بغداد این موضوع را اعلام نمی‌کند را نمی‌دانیم. 

 

 

صفحه1 از32

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی