امروز: جمعه 31 شهریور 1396 برابر با 22 سبتامبر 2017

   اخبار

   اخبار

چهارشنبه, 15 شهریور 1396

ناظم عمر دباغ

با پایان جنگ جهانی اول و سقوط دولت عثمانی و متعاقب آن تشکیل دولت جدید در عراق، یعنی بعد از انعقاد قراردادهای لوزان و سایکس – پیکو، بخشی از کردها به اجبار به عراق فعلی ملحق شدند؛ به‌همین‌دلیل از همان ابتدا، نارضایتی‌ها آغاز و از راه اعتراضات و قیام‌های متفاوت، مبارزه مردم کُرد برای احقاق حقوق خود، تاکنون تداوم داشته است. 

اولین قیام، قیام شیخ‌ محمود حفید بود که در ٢٢ مارس ١٩١٩ با رهبری ایشان در سلیمانیه، حاکمیت کردستانی اعلام و خود ایشان به‌عنوان ملک محمود معرفی و شناخته شدند. حاکمیت کردها به رهبری شیخ محمود در مقاطع متفاوتی تداوم داشت تا سال ١٩٣٠ که از سوی ارتش انگلستان که در عراق حضور داشتند، به این قیام پایان داده شد. 
 بعد از آن، جنبش بارزان در زمان جنگ جهانی دوم آغاز شد و تا زمان قیام سپتامبر به رهبری ملامصطفی بارزانی تداوم داشت که این قیام هم به اهدافش نرسید و در سال ١٩٧٥ درر نتیجه‌ قرارداد الجزایر میان شاه ایران و صدام حسین، شکست داده شد و یک سال بعد از این تاریخ، قیام کردها بار دیگر شروع شد. بعد از جنگ اول خلیج فارس فرصتی برای کردهای عراق ایجاد شد و بعد از آزادی کویت در سال ١٩٩٠ قیام و رستاخیز مردمی کردها شروع شد و در نتیجه منطقه پرواز ممنوع شکل گرفت و تحت‌ تأثیر آن شکلی از مدیریت و حاکمیت مستقل شکل گرفت. 
باید اذعان کرد که بعد از قیام بارزانی و قیام سپتامبر در سال ١٩٦١ و قیام نوین مردم کردستان، چه در زمان سیستم‌ پادشاهی و چه در زمان استقرار جمهوری در عراق، هیچ‌گاهه حقوق کردهای عراق تأمین نشد و اجازه ندادند حداقل خواسته‌ها و حقوق این ملت تأمین و رعایت شود؛ به‌همین‌دلیل از راه‌های متفاوت مبارزه و قیام، جنبش مردم کردستان تداوم داشته است. حکمرانی اقلیت اهل سنت در عراق تا زمان حمله آمریکا به عراق ادامه داشت. در زمان جنگ دوم خلیج فارس و هم‌پیمانی بین‌المللی که به فرماندهی آمریکا شکل گرفت، دروازه‌ای برای ورود آمریکا به عراق و اقلیم کردستان گشوده شد، به‌ویژه که ترکیه اجازه نداد آمریکا از پایگاه نظامی انجرلیک و مرزهای آن کشور استفاده کند، و چنین شد که اقلیم کردستان از این شرایط سود برد و اجازه استفاده از آسمان و خاکش را به هم‌پیمانان داد تا علیه حکومت صدام وارد عمل شوند. 
البته نباید این واقعیت تلخ را فراموش کنیم که نه قیام کردها و نه اپوزیسیون عراقی توان نابودی رژیم بعث را نداشتند؛ به‌همین‌دلیل هم‌پیمانی میان عراقی‌ها و کردها از یک طرف، ازز طرفی دیگر با جمهوری اسلامی ایران و از آن سو نیز با هم‌پیمانان غربی و آمریکا شکل گرفت و توانستند رژیم بعث را نابود کنند. 
بعد از سقوط رژیم صدام و ورود آمریکا و هم‌پیمانان، ارتش آمریکا نیروهای خود را در عراق و اقلیم به شیوه‌های گوناگون حفظ کرد، تا زمان شکل‌گیری دولت نوری مالکی که با توافقق استراتژیک میان دو کشور، خواسته شد ارتش آمریکا از عراق خارج شود. من همان زمان پیش‌بینی کردم که آمریکایی‌ها با این خروج، کاری خواهند کرد که خود عراقی‌ها زمانی خواهان بازگشت آنها شوند که چنین نیز شد و تروریست‌ها در عراق و اقلیم کردستان فعالیت‌های خود را گسترش دادند و مناطق زیادی به دست داعش اشغال شد. ارتش عراق شکست سهمناکی متحمل شد و نهایتا شهر موصل را تسلیم کردند و داعش به سمت اقلیم کردستان هجوم آورد. 
این عوامل باعث شد که ارتش آمریکا بیش‌از‌پیش جای پای خود را در عراق و اقلیم کردستان مستحکم کند. 
در‌این‌میان در نتیجه ظهور و بروز داعش و هجومی که به سمت اقلیم کردستان انجام داد، نیروهای پیشمرگه‌ نقش مهمی ایفا کردند و توانستند مناطق اشغالی را با موفقیت آزاد کنندد و نیروی پیشمرگه تبدیل به نماد دفاع و مقابله با تروریست‌ها شد؛ در نتیجه نیروهای هم‌پیمان و آمریکا اهمیت زیادی برای پیشمرگه و ملت کرد قائل شدند. 
درحال‌حاضر نیز داعش با شکستی بزرگ روبه‌رو و در آستانه نابودی است؛ هرچند کاملا از بین نخواهد رفت و ضعیف خواهد شد. به درازای تمام این وقایع نیز کردها در فکر راه‌‌ چاره‌ایی بودند که حقوق مشروع خود را تأمین و به مسیر جنگ برای تأمین امنیت منطقه پایان دهند و در این راه نیز ثابت کرده‌اند که بخشی از راه‌حل و عامل مهمی برای ثبات و امنیت هستند. 

 

رهبری کردها برای مقطع بعد از داعش و آینده عراق به این نتیجه رسیده که بهترین راه‌حل تصمیم‌گیری برای سرنوشت خود انجام همه‌پرسی برای استقلال از عراق است. این نیز از راه گفت‌وگو و مذاکره جدی با عراق و بعدها نیز با کشورهای همسایه و دولت‌های خارجی ممکن است.
در این مرحله نیز آمریکا و نیروهای بین‌المللی بیشتر از بقیه برای حفظ برنامه‌های خود در منطقه و تأمین منافع استراتژیک خود به تکاپو افتاده‌اند و از این راه می‌خواهند حضور نظامیی خود را تقویت و پایگاه‌های خود را افزایش دهند. واضح است که وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا ارتباطی با رفراندوم و استقلال کردستان ندارد؛ بلکه از قبل وجود داشته است؛ اما ممکن است از این به بعد بیش‌از‌پیش به گسترش آن فکر کنند؛ علاوه بر اینکه نباید از یاد برد براساس توافقی استراتژیک میان عراق و آمریکا، در عراق حضور دارند. 
برای مقابله با اقداماتی از این دست، به عقیده‌ من باید کشورهای همسایه و به‌ویژه ایران بیشتر از قبل به این مسائل بیندیشند؛ همچنان که به درازای تاریخ جنبش آزادی‌خواهانهه ملت عراق و اقلیم کردستان تا جنگ علیه تروریست‌ها و گروه تکفیری داعش، جمهوری اسلامی ایران کمک‌های شایانی به عراق و کردها داشته و اکنون نیز به همان شیوه سابق که همکار و هم‌پیمان کُرد و شیعه و حتی اهل سنت عراق علیه ظلم و دیکتاتوری صدام بوده‌اند، می‌توانند از راه گفت‌وگو و کمک به تأمین حقوق مشروع مردم کردستان که در قانون اساسی عراق نیز بر آنها تأکید شده، همه گروه‌ها را در راه رسیدن به حقوق خود یاری دهند. این در حالی است که حق تعیین سرنوشت در قانون اساسی عراق مورد تأکید قرار گرفته است. از این راه می‌توان مانع گسترش و تقویت پایگاه‌ها و مراکز کشورهای دیگر در عراق شد؛ چون کردها در گذشته ثابت کرده‌اند که می‌توانند بخشی از راه‌حل و عاملی مهم برای تأمین امنیت باشند و مسلما در آینده نیز چنین خواهند بود.
 *نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران

سه شنبه, 14 شهریور 1396

ناظم دباغ معتقد است: پیله وری و پیکانکاری خرد، کار تجاری واقعی و در حد و اندازه های اقتصاد ایران و عراق نیست

مریم خورشیدی - با وجود تفاهم و اشتراکات مذهبی و سیاسی بین ایران و عراق همچنان در حوزه تجارت و فعالیت های اقتصادی مشکلات زیادی بین دو کشور وجود دارد. ظرفیت های بالقوه موجود در بازار عراق این فرصت را در اختیار ایران قرار داده که در عرصه اقتصادی این کشور حرف های جدی برای گفتن داشته باشد. ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم عراق در گفتگو با اگزیم نیوز به تشریح برخی موانع بر سر راه توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور پرداخته و می گوید: بخش خصوصی حاضر در بازار عراق مشکلات عدیده ای دارند که ادامه فعالیت طولانی مدت را برای طرف ایرانی با مشکل مواجه می کند، از جمله این مشکلات تازه کار بودن و نداشتن رزومه قوی در حوزه های مربوطه است.

دباغ افزود: به نظر می رسد فعالین اقتصادی بخش خصوصی ایران تحت شرایط خاص و با حمایت های ویژه وارد عراق شده و به دلیل عدم توانایی، تجربه و سرمایه کافی نمی توانند در پروژه های بزرگ موفق عمل کنند. کار در عراق نیازمند بهره مندی از توان بالا در مدیریت بحران است که  متاسفانه پیمان کاران ایرانی در حال حاضر از آن بی بهره هستند و این خلا مبدل به فرصتی برای رقبا شده تا با مدیریت بهتر جایگاه مناسب تری نست به ایران کسب کنند.

وی خاطر نشان کرد: ملاحظات تاریخی بین دو کشور نشان داده که همه گروه های سیاسی در عراق با ایران رابطه سیاسی حسنه داشته اند و این موضوع منجر به ایجاد امنیت خاطر بین فعالین اقتصادی دو طرف شده است. هرچند ایرانیها همیشه دیدگاه امنیتی به بازار عراق داشته اند حال آنکه اگر بخواهند حضور پررنگ تری در کشور ما داشته باشند، باید از منظر استاندارد های بازرگانی و تجاری به موضوع بنگرند.

ناظم دباغ در مورد قیمت های پیشنهادی پیمانکاران ایرانی گفت: دو وضعیت در این خصوص وجود دارد اول آنکه پیمانکاران ایرانی با ارائه قیمت های پایین در مناقصه به هر ترتیب برنده می شوند ودر ادامه با تورم ایجاد شده توان تکمیل پروژه ها را ندارند. هزینه های بالای مراحل اجرایی با زقم پیشنهادی هنگام مناقصه همخوانی ندارد و ادامه کار را برای پیمانکار ایرانی غیر ممکن می کند. حالت دوم شامل پیمانکارانی است که با قیمت های بالا وارد رقابت می شوند. حال آنکه رقبا با قیمت های پایین تر نظر طرف عراقی را جلب کرده و نتیجه این می شود که پیمانکار ایرانی به حاشیه رانده می شود.

وی از دیگر مشکلات فعالیت اقتصادی در عراق را برای پیمانکاران ایرانی مبحث ضمانت بانک و حکمیت دانست و اذعان داشت: هر چند دولت ایران در بحث ضمانت کارهای خوبی انجام داده اما به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب از این خدمات، بسیاری از شرکت های ایرانی بدون بهره مندی از این مزیت در عراق کار می کنند و گهگاه شاهد بروز مشکل در این بخش هستیم.

دباغ تصریح کرد: در مجموع باید گفت تفاوت زیادی بین قوانین و مقررات ایران و کشورهای دیگر طرف تجاری ایران وجود دارد. کار با این مقررات دست و پا گیر و فرایند کند تجارت در مقایسه با کشورهای دیگر برای بازرگانان عراقی جذاب نیست. باید برای تسهیل قوانین و مقرراتی که به نوعی مانع در مسیر تعاملات تجاری محسوب می شوند تلاش کرد.

وی با اشاره به ابعاد بزرگ پروژه های حال حاضر و آتی در عراق گفت: پیله وری و پیمانکاری خرد، کار تجاری واقعی و در حد و اندازه های اقتصاد ایران و عراق نیست. پروژه های اقتصادی در عراق به اندازه ای بزرگ هستند که برای ورود به آنها نیازمند پیمانکاران قوی و بزرگ هستیم که از سوی دولت ایران حمایت شوند. در حال حاضر عمده فعالیت تجاری در مرزهای ایران پیله وری است و برای کار جدی و بزرگ باید برنامه ریزی بهتری مدون و حساب شده داشت.

ناظم دباغ گفت: اخیرا دولت ایران چند شرکت معتبر به عراق فرستاد اما متاسفانه به دلیل همزمانی حضورشان با بحران اخیر اقلیم کردستان یعنی قطع بودجه و کاهش درآمدهای نفتی، نتوانستند به کار خود ادامه دهند.

وی به جایگاه ویژه ایران دربازار عراق تاکید کرد و گفت: سطح حضور و سهم ایران از بازار عراق بستگی به این دارد که دولت ایران تا چه اندازه از بازرگانان خود حمایت می کند و قوانین و مقررات را در مسیر تسهیل روابط تجاری تغییر می دهد. خوشبختانه بعد از برداشته شدن تحریم ها این فرصت برای ایران وجود دارد که فعالیت اقتصادی خود را در کشورهای منطقه، به ویژه عراق توسعه دهد.

 

 ناظم دباغ تاکید کرد: همواره معتقدم ایران می تواند شریک تجاری اول عراق باشد. از سال ۲۰۰۴ شرکت های ایرانی در عراق رشد چند برابری داشته اند و امروز ترکیه گوی سبقت را از ایران ربوده است. هرچند ایران در رتبه دوم شرکای تجاری عراق قرار دارد اما فاصله اش با ترکیه زیاد است.  ایران می تواند با رفع مشکلات ذکر شده این فاصله را کم و حتی از رقبا عبور کند.

شنبه, 04 شهریور 1396

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید بستن مرزها آخرین گزینه روزی میز ایران در صورت اعلام موضع علیه رفراندوم است و تا این لحظه نیز هیچگونه تصمیمی در این راستا اتخاذ نکرده‌اند.


ناظم دباغ می‌گوید: ایران در مورد رفراندوم و همه‌پرسی صادقانه‌ترین موضع را داشته، که عدم برگزاری رفراندوم است، همچنین ایران اعلام آمادگی کرده که در چارچوب قانون اساسی عراق و توافقات صورت گرفته، میان بغداد و اقلیم، از اقلیم کردستان حمایت کند. 

ناظم دباغ در ادامه گفت: "اما باید دید موضع ایران بعد از توافقاتش با ترکیه چه سمت و سویی پیدا خواهد کرد، تا این لحظه هیچ تصمیمی مبنی بر بستن مرزها اتخاذ نکرده، اما با تحلیل تهدیداتی که مطرح می‌شود مسلما اگر بخواهند در مقابل رفراندوم مانعی ایجاد کنند، بستن مرزها، یکی از گزینه‌های احتمالی خواهد بود".

نماینده اقلیم در تهران معتقد است ایران بدون همراهی ترکیه چنین اقدامی نخواهد کرد، "به نظر من ایران موضع خود را متکی به موضع بغداد خواهد کرد، چه برای بستن مرزها یا مخالفت با کلیت مساله." و تاکید کرد بستن مرزها آخرین گزینه‌ی ایران است، "معتقدم ایران بدون همراهی ترکیه چنین نخواهد کرد، مسلما موضع ایران در مقابل موضع ترکیه بهتر خواهد بود"

 

در  تاریخ ٧/٦/٢٠١٧ در جلسه میان مسعود بارزانی و ١٥ جریان سیاسی اقلیم (به جز جنبش تغییر و جمعیت اسلامی) در پیرمام تصمیم گرفته شد که در تاریخ ٢٥/٩/٢٠١٧ رفراندوم و همه‌پرسی استقلال در اقیم کردستان برگزار شود، براساس این تصمیم رفراندوم در مناطق کردستانی خارج از اداره‌ی اقلیم کردستان نیز برگزار خواهد شد. 

 

جمعه, 03 شهریور 1396

موضع ایران و ترکیه تغییر نمی‌کند و تا این لحظه با همه‌پرسی در اقلیم کردستان موافق نیستند. نماینده‌ی حکومت اقلیم کردستان در تهران با اعلام این مساله گفت ایران و ترکیه به دنبال راه‌حلی هستند تا این مساله  یا برگزار نشود و یا به تعویق بیفتد.

 ناظم عمر دباغ نماینده حکومت اقلیم در تهران به KurdsatNews گفت: همه‌پرسی برای استقلال، وظیفه‌ی مقدس تک‌تک انسان‌های وطن‌پرست در کردستان است، اما زمان برگزاری آن و موضع کشورهای همسایه و دول جهانی در این مورد، بر تعویق آن است و زمان فعلی را مناسب نمی‌دانند، ناظم عمر همچنین اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران و ترکیه نیز جز کشورهایی هستند که همواره از حفظ تمامیت ارضی عراق سخن می‌گویند، همچنین تاکید دارند که حقوق قانونی ملت کرد در چارچوب قانون اساسی عراق محقق شود، بنابراین موضع آنها موضعی ثابت درباره برگزاری رفراندوم در زمان مقرر است. 

چهارشنبه, 01 شهریور 1396

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران در گفتگو با روداو: ایرانی‌ها امید فراوانی دارند که بتوانند از راه گفتگو کردها را از انجام رفراندوم منصرف کنند


نماینده حکومت اقلیم اقلیم کردستان در تهران اعلام کرد هرچند در اقلیم کردستان اقدامات لازم برای انجام همه‌پرسی در جریان است، و هیات اقلیم کردستان نیز برای انجام گفتگوهای لازم با مسئولین سیاسی و دولتی در بغداد حضور دارند، اما جمهوری اسلامی ایران بر موضع خود در مورد همه‌پرسی ٢٥ سپتامبر مصر است.

ناظم عمر، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران اعلام کرد: مسئولین ایرانی حفظ یکپارچگی خاک عراق و حل مشکلات کردها در چارچوب قانون اساسی عراق را به عنوان تنها راه‌حل ممکن می‌شناسند.


ایشان در ادامه گفتند که مسئولین ایرانی مطلعند که در سال‌های گذشته قانون اساسی عراق در مورد کردها پایمال شده، اما آماده هستند میان اربیل و بغداد میانجیگری کنند، " آنها می‌گویند می‌دانیم و اطلاع داریم، به همین دلیل آماده‌ایم میان اربیل و بغداد میانجیگری کنیم تا مشکلات فیمابین را حل کنند، هر توافقی نیز در این چارچوب صورت بگیرد، ما حمایت خواهیم کرد."

جدیدترین موضع مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان درباره‌ی رفراندوم در گفتگویی با روزنامه‌ی عکاظ عربستان بود که یکشنبه گذشته منتشر شد و در این مصاحبه آقای بارزانی اعلام کرد که پیشنهاد آمریکا را مبنی بر تعویق زمان برگزاری رفراندوم نپذیرفته‌اند و تاکید کرد که این امر در زمان مقرر خود برگزار خواهد شد. روزهای گذشته نیز درهای مراکز ثبت‌نام و ثبت اسامی رای‌دهندگان در جنوب کردستان باز شدند.

نماینده‌ی حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید حکومت اقلیم کردستان روزانه و از طریق کانالهای مختلف با ایران و ترکیه در ارتباط و تماس است و مسلما در این ارتباطات در مورد رویدادهای احتمالی و اتفاقات سیاسی و همه‌پرسی نیز صحبت خواهد شد، "اما ایران و ترکیه تلاش خواهند کرد تا حدممکن از طریق گفتگو و نزدیک‌ساختن اقلیم کردستان و بغداد، کردها را از انجام همه‌پرسی پشیمان و منصرف کنند، آنها از طریق بغداد در این راه می‌کوشند"

 

دباغ در ادامه گفتند: "تا جایی که من مطلعم، هم ایران و هم ترکیه تلاش خواهند کرد که در بحرانی‌شدن وضعیت منطقه، پیشقدم نشوند، همچنین تا دقیقه نود نیز تلاش خواهند کرد که این رفراندوم برگزار نشود، مسلما رهبری سیاسی اقلیم کردستان نیز تا پایان تلاش خواهد کرد که این مساله در زمان مقرر برگزار شود، اما باید منتظر نتایج گفتگوها بود".

سیستم فدرالی که اقلیم کردستان بعد از نشیب و فراز و فشارهای فراوان در سال ٢٠٠٣ توانست در قانون اساسی عراق جای دهد، در آن زمان از طرف ترکیه و ایران به عنوان تهدید و تغییری جدید در منطقه به حساب آمد. اما نهایتا با آن تعامل کردند، اکنون رهبری کردها معتقدند که فقط بر روی کاغذ فدرال تصویب شده و عدم اجرای قانون اساسی را مثال می‌زنند، که بیشتر راه‌های پیش‌روی آنها را مسدود کرده، بنابراین به این نتیجه رسیده‌اند که تصمیمی بزرگتر از تصمیم ٢٠٠٣ اتخاذ کنند و خواهان همسایگی خوب و مفید با عراق باشند.

ناظم عمر، معتقد است ایرانی‌ها در موفقیت فدرالیسم در عراق نقش داشته‌اند و می‌گوید همان زمان با توافق میان مجلس اعلای اسلامی عراق و جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان این طرح امضا شد، بنابراین ممکن است شرایط فعلی با شرایط ٢٠٠٣ متفاوت باشد، چون در حال حاضر ترکیه و ایران با اصل رفراندوم مخالف هستند، نه اینکه خواهان تعویق آن باشند.

اما آیا ایرانی‌ها که قبل از بحران اقتصادی سالیانه بیش از پنج میلیارد دلار تبادل اقتصادی با اقلیم کردستان داشتند و در حال حاضر به سه میلیارد دلار افت کرده، بعد از انجام همه‌پرسی چه تصمیمی برای مرزهای تجاری اتخاذ خواهند کرد که همواره فعال هستند و می‌خواهند حجم بیشتری از صادرات و واردات در این مناطق صورت گیرد؟

ناظم عمر می‌گوید: "همه‌پرسی حق مشروع مردم کردستان برای احقاق حقوق خودشان است، اما بستن مرزهای بازرگانی وتجاری، آخرین انتخاب تهران است. آنها می‌گویند تعطیلی مرزها آخرین گزینه‌ای است که به آن فکر می‌کنند، من معتقدم ایران آخرین کشور منطقه خواهد بود که واکنشی چنین تند در مقابل اقلیم کردستان و در واکنش به برگزاری همه‌پرسی اتخاذ کند.

هیات عالی رفراندوم برای مذاکره با مقامات بغداد، با تمام جریان‌های عراقی دیدار کردند، بعدتر نیز اکثریت سفرای خارجی در عراق را وارد گفتگوها کردند که یکی از آنها سفیر ایران در بغداد بود، بعد از جلسه نیز، ایرج مسجدی سفیر ایران گفت: "کردها به هر توافقی با بغداد برسند، ما از آن حمایت می‌کنیم"  اما امروزه سخنی تقریبا عالم‌گیر در مورد بغداد وجود دارد که می‌گوید ظاهری عربی با اندیشه‌ای ایرانی است.

 

نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران می‌گوید ایران خیلی زود و از همان ابتدا پیام و آخرین موضع‌گیری خود را در مورد همه‌پرسی به هیات اتحادیه میهنی اعلام کرده و مخاطب این پیام تمام رهبران کرد بوده است نه فقط اتحادیه میهنی، " اما ایرانی‌ها امید فراوانی دارند که بتوانند از راه گفتگو کردها را از انجام رفراندوم منصرف کنند"

 

 

 

 

 

پنج شنبه, 02 شهریور 1396

«ناظم دباغ» نماینده‌‌ی حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در مورد رفراندوم و تاثیرات آن بر منطقه و رویکرد کشورهای منطقه به این اتفاق، به انصاف نیوز گفت: کردها می‌توانند برای ثبات و تثبیت آرامش در بخش‌های دیگر همکار و همیار باشند.

 

به ادعای پایگاه خبری لبنان ۲۴، مسقط این روزها شاهد رفت و آمد هیات‌هایی از ایران، عربستان، ترکیه و عراق است که برای مذاکره بر سر حل معضل سوریه در این شهر حضور پیدا می‌کنند و عمان هم ناظر بر این مذاکرات است. همچنین در گزارش این پایگاه خبری، به «سیاست باز ایران و ترکیه در مساله‌ی کردستان» اشاره شده است.

 

ناظم دباغ در ارزیابی این خبر به خبرنگار انصاف نیوز گفت: ما تنها در این حد مطلع هستیم که رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، بر اساس دعوت رسمی مقامات ترکیه با مقامات آن کشور  گفتگو کرده و باهم توافق کرده‌اند که برای تامین امنیت کشورهای خود همکاری نظامی داشته باشند.

 

وی افزود: یکی از مشکلات کردها این است که هرگاه می‌خواهند به حقوق مشروع خود برسند، کشورهایی که در ساختار جمعیتی خود کرد دارند تلاش‌های خود را برای جلوگیری از این مساله تجمیع می‌کنند، هرچند که کردها می‌توانند برای ثبات و تثبیت آرامش در بخش‌های دیگر همکار و همیار باشند.

 

موضع ایران از ابتدا روشن بود

 

دباغ درباره‌ی موضع ایران گفت: موضع ایران از ابتدا در مورد رفراندوم روشن بوده و بر حفظ یکپارچگی خاک عراق اصرار ورزیده و برای حل مشکلات اقلیم کردستان در چارچوب حقوق حقه‌ی خود و در چارچوب قانون اساسی عراق و توافقات صورت گرفته میان کردها و عراق اعلام آمادگی کرده است.

 

وی افزود: کشورهای جهانی و همسایگان ما حساسیت‌های ویژه‌ی خود را دارند، کشورهای همسایه معتقدند که این مساله بر کشورهایی که دارای جمعیت کرد هستند تاثیر خواهد گذاشت، اما گذشته ثابت کرده که اقلیم کردستان توانسته برای حل مشکلات عراق و منطقه و همچنین تثبیت امنیت و آرامش مرزها و منطقه، موثر و مفید باشد. علاوه بر اینکه نیروی پیشمرگه، نیرویی اساسی و مهم در جنگ با تروریست‌ها و داعش بوده و هست. کشورهای اروپایی و آمریکا نیز معتقدند که این مساله بر جنگ و مبارزه با داعش تاثیر خواهد گذاشت. همچنانکه گفتم پیشمرگه‌ها قهرمانانه و در نهایت شجاعت با داعش می‌جنگند. اما عامل اصلی و مهم به منافع مشترک آنها با عراق و کشورهای عربی و ترکیه و ایران برمی‌گردد، به ویژه در حوزه‌‌ی امنیت و انرژی.

 

لینک خبر:

http://www.ensafnews.com/?p=75280    

 

 

 

 

صفحه1 از26

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی