امروز: جمعه 04 خرداد 1397 برابر با 25 می 2018

   اخبار

   اخبار

سه شنبه, 01 خرداد 1397

 «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران، با خانم «نوشین رهگذر» مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه بلژیک در ایران دیدار کرد.

  خانم «نوشین رهگذر» مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه کشور بلژیک در تهران، روز شنبه 22 می 2018 (اول خرداد ماه جاری) از دفتر نمایندگی حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران بازدید کرد و مورد استقبال «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران قرار گرفت.

 مدیر و مشاور بخش بازرگانی سفارتخانه بلژیک در تهران، خوشحالی خود را از این استقبال و پذیرایی ابراز داشت و در مورد ارتباط بازرگانی، روابط دیپلماتیک میان دو طرف، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین تولید مشترک میان کشور بلژیک و اقلیم کردستان مسائلی را در میان گذاشت.

  در ادامه این دیدار، نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران، از پیشنهادهای خانم «نوشین رهگذر» برای ارتباط هر چه بیشتر بازرگانی و حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی برای آبادکردن و همچنین انجام پروژه و تولیدات مشترک در اقلیم کردستان استقبال کرد.

  در بخش دیگری از این نشست، «ناظم دباغ» وضعیت امنیتی کردستان را برای حضور و فعالیت شرکت‌های خارجی خیلی خوب توصیف کرد و در ادامه گفت: برای ما جای بسی خوشحالی است که بین دو طرف، ارتباط هیأتهای بازرگانی و سرمایه‌گذاری برقرار باشد و بازار اقلیم کردستان برای فعالیت شرکت‌های خارجی جای بسیار مناسبی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران رسما تاریخ شروع پروازهای تهران – سلیمانیه را اعلام کرد و می‌گوید: ٢٥ رمضان اولین پرواز انجام خواهد شد.

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران به آژانس خبری اس‌ان‌ان اعلام کرد که توافقنامه‌ی شروع این پروازها امضا شده و از تاریخ یکشنبه ١٠/٦/٢٠١٨ مصادف با ٢٠ خرداد ١٣٩٧این پروازها شروع خواهد شد.

دباغ افزود: "هرچند مقرر شده بود که این پروازها از ٦/٦/٢٠١٨ شروع شود اما به علت مصادف شدن با ماه رمضان که تعداد سفرها پایین است، شروع این پروازها به ١٠/٦ قبل از عید فطر به تعویق افتاد.

درباره نحوه پروازها نیز اعلام کرد که این پروازها به شکل دوبار در هفته در روزهای یکشنبه و چهارشنبه انجام خواهد شد، بعضی اوقات نیز پروازها به کشورهای دیگر نیز متصل خواهد شد به این شکل که توریست‌های اروپایی را از تهران به کردستان خواهند آورد و بالعکس.

شروع مجدد پروازهای میان ایران و فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه در حالیست که در نتیجه برگزاری رفراندوم استقلال در جنوب کردستان که حدود هشت ماه قبل انجام شد، این پروازها متوقف شده بود.

 

یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397

 نماینده‌ی اقلیم کردستان عراق در ایران ضمن توضیح درباره‌ی نتایج انتخابات پارلمانی این کشور، درباره‌ی وضعیت سلیمانیه و اخباری مبنی بر درگیری در این منطقه گفت: در حال حاضر می‌توان گفت که تا حدی امنیت برقرار است.

«ناظم دباغ» به خبرنگار انصاف نیوز گفت: درگیری در سلیمانیه خیلی بزرگ نبود. یک اتفاق محلی و منطقه‌ای بود و کنترل شد. در حال حاضر می‌توان گفت که تا حدی امنیت برقرار است.

 

وی درباره‌ی درخواست برخی احزاب در برگزاری مجدد انتخابات گفت همه منتظر هستند تا کمیسیون انتخابات تصمیم نهایی‌اش را راجع به بازشماری دستی آرا بگیرد. در کل نارضایتی‌هایی درمورد انتخابات وجود دارد؛ طبق اخباری که از عراق می‌رسد، مثل اینکه در منطقه‌ی اربیل و دهوک حزب پارتی اول است و در منطقه‌ی سلیمانیه حزب اتحادیه میهنی اول است.

 

شنبه, 22 ارديبهشت 1397

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران با بیان اینکه مشارکت عراقی‌های ساکن ایران در انتخابات پارلمانی این کشور خوب بود ولی مشارکت بیشتر از این را انتظار داشتیم، تصریح کرد: از صبح امروز نیز برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در خود این کشور آغاز شده و تا این لحظه طبق گزارش‌های واصله استقبال خوبی از این انتخابات شده است.

ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت و ویژگی‌های این دوره از انتخابات پارلمانی عراق، تصریح کرد: این اولین انتخاباتی است که بعد از خروج داعش از عراق برگزار می‌شود. در این انتخابات ائتلاف‌ها و گروه‌های جدیدی شکل گرفت و همه منتظر این هستند که ببینند بعد از برگزاری انتخابات، گروه‌های سیاسی در عراق چگونه برنامه‌هایشان برای آینده عراق را به پیش می‌برند و در راستای ایجاد اصلاحات و توسعه در عراق قدم بر می‌دارند.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در لیست گروه‌های شیعه، گروه نصر پیشتاز باشد، تصریح کرد: بر اساس شواهد، شاید یک گروه شیعه به تنهایی نتواند نخست‌وزیر را تعیین کند و باید با ایجاد ائتلاف اقدام به انتخاب نخست‌وزیر کند.

دباغ با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی عراق، نخست‌وزیر از بین شیعیان، رییس مجلس، از اهل تسنن و رییس‌جمهور از بین اکراد انتخاب می‌شود، خاطرنشان کرد: در منطقه اکراد به نظر می‌رسد لیست اول حزب دموکرات کردستان باشد گرچه شاید این حزب نیز برای انتخاب رییس‌جمهور مجبور به ائتلاف با گروه‌های دیگر شود.

نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در ایران در مورد میزان مشارکت اکراد در انتخابات پارلمانی عراق در ایران نیز گفت: بعد از خروج داعش از عراق، تعداد زیادی از اکراد که به ایران پناهنده شده بودند به منطقه اقلیم بازگشتند و در حال حاضر تعداد اکراد در ایران کم است و ما بیشتر شاهد حضور آنها در مناطقی چون نقده هستیم که در آنجا نیز شاهد مشارکت گسترده‌ای نبودیم.

جمعه, 07 ارديبهشت 1397

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران اعلام کرد که پروازهای تهران – سلیمانیه از سرگرفته می‌شود.

 به گزارش اعتدال،‌ ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری خندان اعلام کرد که شرکت‌های گردشگری سلیمانیه و ایران مصوبه‌ای صادر کردند که به موجب آن پروازهای تهران – سلیمانیه از سرگرفته می‌شود.
 
وی افزود: از سرگیری این پروازها نیازمند برخی مقدمات است که احتمال دارد یک هفته طول بکشد.
 
هم‌چنین بر اساس گزارش الفرات نیوز، قرار بود روز سه شنبه هیاتی از اقلیم کردستان عراق به بغداد سفر کند و در رابطه با گذرگاه‌های مرزی ایران و سلیمانیه بحث و گفت‌وگو کنند.
 
براساس این گزارش، ریکوت، عضو اتحادیه میهنی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که این هیات متشکل از هفال ابوبکر،‌ فرماندار سلیمانیه و سالار عبدالله مدیر گذرنامه‌ها و مدیر کل نیروهای مرزی است.
 
نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان  پیش از این ضمن ابراز خرسندی از سرگیری پروازهای تهران ـ اربیل، گفت: اقلیم کردستان روابط خوبی با همسایگان دارد و از شروع به کار دوباره پروازهای تهران ـ اربیل استقبال می‌کند.
 
مرتضی عبادی،سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل نیز روز سه شنبه 28فروردین اعلام کرد: خطوط پروازی تهران به اربیل که مدتی قبل با انسداد خطوط هوایی اقلیم توسط بغداد متوقف شد از روز جمعه ۷ اردیبهشت ماه از سرگرفته می‌شود.  خطوط هوایی تهران- اربیل فعلا با دو پرواز در روزهای سه شنبه و جمعه در هفته آغاز و برای افزایش آن تلاش خواهد شد.
 
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل از سرگیری پروازها بین اربیل و تهران را در افزایش همکاری‌های فی مابین و تعامل تجار وبازرگانان  و همچنین رونق گردشگری موثر دانست.
 
بر اساس این گزارش، وی روز سه شنبه 12دی 96 نیز در اطلاعیه اعلام کرده بود: نظر به رایزنی‌های معمول با دولت جمهوری عراق، فعالیت مرزهای رسمی تمرچین در پیرانشهر و پرویزخان در قصرشیرین با اربیل و سلیمانیه که از مدتی قبل بنا به  درخواست رسمی دولت آن کشور متوقف شده بود، از روز سه‌شنبه تاریخ ۱۲دی از سرگرفته و علاوه بر تردد مسافرین، مبادلات تجاری و بازرگانی  در این گذرگاه‌ها انجام خواهد پذیرفت.
 
هم‌چنین مرحمت سلیمان نژاد، مدیر گمرک تمرچین پیرانشهردی ماه 96در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که مرز تمرچین از هر دو طرف باز بوده خاطرنشان کرد: از امروز تمام فعالیت های گمرکی پایانه مرزی تمرچین همزمان با بازگشایی رسمی این مرز از سرگرفته  و به روال عادی باز می گردد.
 
بر اساس این گزارش از  چند ماه قبل رفت‌وآمد و فعالیت در  این مرزها به در خواست دولت عراق در پی تحولات صورت گرفته در منطقه اقلیم کردستان متوقف شده بود.
 

 

یکشنبه, 26 فروردين 1397

 نماینده حکومت اقلیم کردستان در تهران اعلام کرد انتخابات عراق برای تحقق و کسب حقوق ملت کرد بسیار مهم است.

ناظم دبا‌غ این سخنان را در دیدار با کارا جانسون مالینا، جانشین نمایندگی یونامی در ایران مطرح کرد.

ناظم دباغ درباره انتخابات پارلمان عراق و مشارکت اقلیم کردستان افزاد:انتخابات عراق برای تحقق و کسب حقوق ملت کرد بسیار مهم است و اقلیم کردستان پایبند به قانون اساسی عراق فدرالی است. 
همچنین درباره ارتباطات میان اربیل و بغداد گفتند: هر روز ارتباط  میان ما رو به بهبود است و بعد از ارسال بودجه و برگزاری انتخاباتی پارلمان عراق، انتظار داریم همکاری‌های بیشتر و فعالتری میان دو طرف صورت گیرد.  

لازم به ذکر است که انتخابات پارلمانی عراق در تاریخ ١٢/٥/٢٠١٨ در سراسر عراق برگزار شود.

 

صفحه1 از32

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی