امروز: پنج شنبه 10 خرداد 1403 برابر با 31 می 2024

دباغ در گفت‌وگو با ايسنا:

اعلام خروج نيروهاي آمريكايي براي اعمال فشار به دولت عراق است
كردها نمي‌خواهند موجب انشقاق و اختلاف ميان گروه‌هاي مختلف عراقي باشند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: سياسي خارجي - ايران

نماينده كردستان عراق در تهران گفت: اعلام دولت آمريكا براي خروج بخشي از نيروهايش طبق برنامه از عراق براي فشار بر رهبران عراقي است كه هرچه زودتر حكومت را تشكيل دهند.

ناظم دباغ در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه اعلام اوباما براي خروج نيروهايش از عراق طبق برنامه از طرفي تحقق توافقش با دولت عراق است و از طرف ديگر فشار بر گروه‌ها و احزاب داخلي عراق براي تشكيل زودتر حكومت خاطرنشان كرد: به اين شكل آمريكا مي‌تواند براي حمايت از حكومت عراق اقداماتش را انجام دهد.

وي گفت: اما منافع حزبي و تعصب گروها و احزاب سياسي اجتماعي در عراق مانع تشكيل حكومت شده است و متاسفانه حقوق مردم در اين مسير به فراموشي سپرده شده است چرا كه تا الان بايد حكومت تشكيل و به نتايج مثبتي مي‌رسيديم.

نماينده كردستان عراق در تهران درباره اختلاف‌ نظرها ميان احزاب و گروه‌هاي عراقي از جمله ائتلاف قانوني العراقيه در معرفي كانديداهاي مورد نظرشان براي نخست‌وزيري گفت: العراقيه فعلا اعلام كرده است كه مذاكراتش با مالكي را متوقف كرده است و از سويي روي سايت‌ها اين احتمال داده شده است كه مالكي قصد دارد از نخست‌وزيري انصراف دهد و دو كانديداي ديگر را جايگزين كند اما بعيد مي‌دانم اين روند به نتيجه مثبتي برسد.

او با بيان اين كه گروه‌ها تلاش دارند كردها را به حمايت از يك طرف يعني العراقيه و يا دولت قانون بكشانند، اظهار كرد: كردها به دنبال اين هستند كه حكومتي با مشاركت ملي را تشكيل دهند. آن‌ها اساسا به وحدت ملي عراق تمايل دارند و نمي‌خواهند موجب انشقاق و اختلاف ميان گروه‌هاي مختلف باشند.

وي خاطرنشان كرد: تا گروه‌ها و احزاب دست از منافع شخصي و حزبي‌شان در تشكيل حكومت عراق بر ندارند روند به همين شكل ادامه مي‌يابد.

http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1586253&Lang=P

 

 

کد خبر: 205

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی