امروز: پنج شنبه 10 خرداد 1403 برابر با 31 می 2024

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا: تفکر مالکی برای عراق کارساز نیست

نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، انتخاب نوری مالکی به عنوان نخست‌وزیر عراق را کاری اشتباه دانست که موجب استمرار و پیچیده شدن مشکلات در عراق می‌شود.

 «ناظم دباغ» در گفت‌وگو خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به قرار گرفتن در آستانه انتخاب نخست وزیر و برخی اظهارات از سوی مقامات عراقی مبنی بر این که نوری مالکی مسئول تشکیل کابینه خواهد شد ابراز عقیده کرد که آقای مالکی نباید به عنوان نخست وزیر انتخاب شود و این کاری اشتباه است چرا که با این کار نه تنها همه مشکلات عراق ادامه پیدا می‌کند بلکه بر دامنه و عمق مشکلات افزوده خواهد شد.

 

وی گفت: ما با شخص آقای مالکی مشکلی نداریم بلکه تفکر او و افرادی نظیر وی است که دیگر نباید در اداره عراق حضور داشته باشد . تجربه سال‌های گذشته ثابت کرده است که تفکر مدیریتی آقای مالکی برای عراق کارساز نیست و به مشکلات آن افزوده است. نتیجه مدیریت آقای مالکی حضور و تسلط داعش بر یک سوم مناطق عراق است. از این رو معتقدم عراق به چهره جدیدی در این پست نیاز دارد.

 

نماینده اقلیم کردستان در تهران ادامه داد: اگر فردی با تفکر جدید ولو از بین شیعیان روی کار بیاید فضای سیاسی اجتماعی عراق را متحول و آرام می‌کند. در حال حاضر، اغلب گروه‌های سیاسی در عراق به جز حزب آقایمالکی خواستار تغییر او هستند. همچنین نماینده آیت الله سیستانی نیز در اظهاراتی اعلام کردند که خوب است مسوولان پابند مناصب خود نباشند. علاوه بر این، بهتر است بعد از یک دوره هشت ساله فرد جدیدی روی کار بیاید.

 

دباغ با اشاره به انتخاب رییس پارلمان و رییس جمهور این روند را مثبت ارزیابی کرد و گفت: روند پیش رو گام‌هایی به سمت شکل‌گیری حکومت مستقل و واحد عراقی است و مساله انتخاب نخست وزیر، گام باقی مانده از این روند مساله‌ای مربوط به گروه‌های سیاسی به ویژه گروه‌های شیعه است.

 

وی درباره نقش جلال طالبانی در ایجاد آرامش و رفع اختلاف‌های کنونی در عراق اظهار کرد: نقش طالبانی در ایجاد آرامش در عراق از گذشته تاکنون کاملا تثبیت شده است و خلاء حضور او را هیچ کس نتوانست در این کشور جبران کند. متاسفانه امروز عراق بین گروه داعش، کردها و سایر عراقی‌ها تقسیم شده است و اگر اختلاف‌ها رفع نشود این وضع ادامه پیدا می‌کند.

کد خبر: 313

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی