امروز: شنبه 01 ارديبهشت 1403 برابر با 20 آوریل 2024

یادداشت «ناظم دباغ» در روزنامه اعتماد / ايران به كردستان به عنوان بخشي از عراق كمك مي‌كند

سفر «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه ايران به اقليم كردستان عراق نشان‌دهنده وجود رابطه استراتژيك قوي ميان حكومت اقليم كردستان عراق و جمهوري اسلامي ايران است. اين سفر نشان داد كه دولت جمهوري اسلامي ايران چه در گذشته، چه امروز و چه در آينده، آماده كمك به دولت مركزي در عراق و همين طور حكومت اقليم كردستان عراق است.

 ايران و عراق در چند ماه اخير نشان دادند كه حاضر به مشاركت‌هاي فشرده با هم و مبارزه عليه افراطيون در راستاي برقراري آرامش و ثبات در منطقه هستند. مساله‌يي كه بايد در اين ميان مورد توجه قرار گيرد اين است كه در طول تاريخ، رابطه دوجانبه ميان حكومت اقليم كردستان و جمهوري اسلامي ايران، هرگاه كردستان به كمك نياز داشته اين ايران بوده كه به كمك كردها آمده و در راستاي برقراري ارتباط ميان كردها و دولت مركزي در بغداد وارد عمل شده است.

در حال حاضر دولت «حيدر العبادي» در عراق تمام تلاش خود را براي نزديك كردن ديدگاه‌هاي سياسيون مختلف از قوميت‌هاي متفاوت به هم به كار گرفته است اما به نظر من در سياست اقليم كردستان در خصوص خودمختاري هيچ گونه تغيير جدي ايجاد نشده است. تغييري كه در حال حاضر ايجاد شده اين است كه نگاه دولت عراق به بسياري از مسائل براي آينده تغيير كرده است. تأكيد ما همواره بر اين بوده است كه ما در كنار دولت مركزي در بغداد قرار مي‌گيريم به شرط آنكه دولت مركزي در بغداد به قانون اساسي و ساير مقررات موجود در عراق پايبند باشد.

در خصوص روي كار آمدن «حيدر العبادي» هم من فكر نمي‌كنم كه تغيير چهره اهميت آنچناني داشته باشد و آنچه كه مهم است تغيير نگاه‌ها به آينده عراق است. «حيدر العبادي» و «نوري مالكي» هر دو از يك تشكيلات سياسي بودند اما مسأله تفاوت در نگاه‌هاست. العبادي اعلام كرده كه ما مشكلات گذشته را حل مي‌كنيم و به شرايط پيشين باز نمي‌گرديم.

ما هم اميدوار هستيم كه چنين مساله‌يي محقق شود. اما در خصوص نگاه وزير امور خارجه ايران به مسأله استقلال‌طلبي كردها بايد تأكيد كنم كه ظريف در اين سفر هم تأكيد كرد كه كشورش به دليل حفظ امنيت و ثبات در عراق به عنوان يك كشور است و در همين راستا به كردستاني كمك مي‌كند كه بخشي از عراق است.

مسأله ديگر اين جا است كه داعش خطري نيست كه تنها كردهاي عراق را تهديد كند. داعش خطري است كه كل منطقه و البته امنيت بين‌المللي را تهديد مي‌كند. حضور داعش در عراق نتيجه سوءمديريتي است كه قبلا در عراق وجود داشته است. البته داعش هم تشكيلاتي است كه بدون مرز و بدون كشور است. اعضاي داعش از اقوام و كشورهاي مختلف دور هم جمع شده و به منطقه و به شكل خاص عراق آمده‌اند.

بر همين اساس من فكر مي‌كنم كه داعش مي‌تواند منجر به شكل‌گيري يك ارتباط جديد ميان كل كشورهاي منطقه با دولت مركزي در بغداد و به شكل خاص‌تر با حكومت اقليم كردستان عراق شود. جهان امروز متوجه اين مساله شده است كه داعش تهديدي براي كل جهان است و به همين دليل مي‌بينيم كه در چند هفته اخير مقام‌هاي متفاوتي از كشورهاي اروپايي و منطقه‌يي با حضور در بغداد يا اقليم كردستان عراق آمادگي خود را براي كمك به كردها در راستاي مهار داعش اعلام كرده‌اند.

ايران همواره بر حفظ وحدت ملي در عراق تاكيد داشته و به دنبال تقويت حكومت مركزي بوده است. «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه ايران نيز در اين سفر تأكيد داشتند كه تهران از هرگونه توافق ميان بغداد و اقليم كردستان عراق استقبال مي‌كند. وزير امور خارجه ايران همچنين تأكيد كرد كه تهران خواهان شكل گرفتن حكومتي فراگير در عراق است.

 

روزنامه اعتماد، دیدگاه، پنجشنبه 6 شهریورماه 1393، سال دوازدهم، شماره 3044، صفحه 15.

 

 

 

کد خبر: 339

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی