امروز: شنبه 01 ارديبهشت 1403 برابر با 20 آوریل 2024

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با فارس:کردهای عراق حق دارند از کوبانی در مقابل داعش حمایت کنند/ هنوز نتایج ملموسی از تغییر دولت نگرفته‌ایم

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق گفت: نخست وزیر عراق عنوان کرد که 3 ماه برای حل مسائل نفت و اداری اقلیم و یک سال برای ماده 140 زمان می‌خواهد که از آن زمان 2 ماه گذشته و هنوز خبری نشده است.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در حاشیه بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات اخیر عراق و وضعیت تروریست‌های تکفیری ـ بعثی داعش در این کشور گفت: پدیده داعش در عراق نتیجه سیاست‌هایی بوده که تا امروز شرایطش فراهم است.

 وی افزود: حکومت اقلیم در روزهای اول،نظر خود را که داعش یک گروه تروریستی است، اعلام داشت اما مستقیماً وارد جنگی نشد که نتیجه آن مشخص نبود.

 نماینده اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه داعش در کردستان حضور نداشت بلکه در منطقه اهل سنت رشد کرد که بر آن 100 هزار نیروی نظامی عراقی مسلط بودند، اظهار داشت: داعش وقتی فلوجه و انبار را تصرف کرد؛ مرزی با کردستان نداشت که کردها وارد شوند. وقتی داعش مرزهای خود را توسعه داد و به سمت کردستان آمد کردها مقاومت کردند و امروز در جنگ روزانه با آنها هستند.

 دباغ در خصوص اینکه گفته می‌شود مرزهای بین داعش و کردها در یک توافق نانوشته به رسمیت شناخته شده و آنها با یکدیگر جنگی ندارند، گفت: اگر این بود چرا داعش به مناطق کردی حمله کرد؟؛ این موضوع کذب است و هیچ همدستی بین کردها و داعش نبوده و نیست.

 وی در پاسخ به این سوال که چرا با روی کار آمدن دولت جدید و کنار رفتن بهانه‌های گذشته برای عدم همراهی با دولت در مبارزه با داعش در بین کردها و اهل سنت هنوز هم داعش حضوری فعال در این کشور دارد گفت:‌ این یک اتفاق مثبت بود اما یک مشکل چند ساله در چند ماه حل نمی‌شود. باید همه عراق اعم از شیعه،‌ سنی و کُرد با هم متحد باشند و با داعش بجنگند؛ نکته مهم این است که داعش در منطقه اهل سنت حضور دارد و اگر اهل سنت واقعاً در جنگ داعش نباشد این گروه تروریستی رشد هم خواهد کرد.

نماینده اقلیم کردستان عراق با ذکر این نکته که امروز کردها به نمایندگی کل دنیا با داعش می‌جنگند، یادآور شد: به همین دلیل است که نیروهای ائتلاف و کشورهای همسایه با کردها همکاری می‌کنند و کردها در مواقع مورد نیاز با حکومت عراق هم هماهنگ هستند.

دباغ با طرح این سؤال از دولت مرکزی که تا به حال چه کمک‌های مالی، نظامی و اداری به پیشمرگه‌های کُرد کرده است؟ گفت: کمک‌های دولت مرکزی به نیروهای مردمی شیعه که در حال مبارزه با داعش هستند اصلاً قابل مقایسه نیست. وی در پاسخ به این سؤال که چرا ائتلاف ضدداعش بیشترین کمک‌های نظامی را به کردها می‌کند،‌ گفت: بیشتر جبهه کُرد درگیر جنگ است و کردها به نسبت ارتش عراق ضعیف بودند و تسلیحات کمی داشتند. نماینده اقلیم کردستان عراق همچنین درخصوص اعزام پیشمرگه‌های کُرد به کوبانی گفت: این موضوع غیرقانونی نیست. اگر مشکلات با دولت مرکزی حل شود همه امور در چارچوب قانون اساسی پیش می‌رود. همه دنیا با داعش می‌جنگند و کردها نباید در قابل کردهای کوبانی که تحت حمله هستند ساکت باشند.

دباغ در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن نیست، این بدعتی در خصوص تصمیمات در حوزه سیاست خارجی اقلیم باشد که هر امری که صلاح دانست بدون اجازه دولت مرکزی انجام دهد؟ گفت: تا زمانی که عراق پایبند قانون اساسی نباشد و مشکلات را حل نکند حق مسلم کُرد است که در حمایت از خودش، سیاستش و اعتقادش کار کند.

وی همچنین در پاسخ به این موضوع که با کنار رفتن مالکی و روی کار آمدن «حیدر العبادی» هنوز سیاست‌های مشخص نشده و بهتر نبود که به وی زمانی برای اعمال سیاستش داده می‌شد و بعد تصمیم می‌گرفتید، اظهار داشت: تغییر چهره مهم نیست بلکه تغییر سیاست ملاک است؛ «حیدر العبادی» هنوز با تفکرات گذشته برخورد نکرده است. ما به منظور حمایت از دولت مرکزی در کابینه شرکت کردیم، اما منتظر نتیجه سیاست‌های دولت مرکزی هستیم.

دباغ افزود: عبادی عنوان کرد که 3 ماه برای حل مسائل نفت و اداری اقلیم و یک سال برای ماده 140 زمان می‌خواهد که از آن زمان 2 ماه گذشته و هنوز خبری نشده است.

وی در پایان، از جمهوری اسلامی ایران و ائتلاف ضد داعش برای کمک به کردها تشکر و قدردانی کرد

کد خبر: 385

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی