امروز: پنج شنبه 10 خرداد 1403 برابر با 31 می 2024

«ناظم دباغ»در گفت‌وگو با نشان آنلاین: نیروهای پیشمرگه باید بخشی از نیروهای نظامی و امنیتی عراق باشند

 تا همین چند ماه پیش اختلافات داخلی، عراق را تا مرز تجزیه پیش برده بود. این روزها اما پدیده داعش و شرایط و الزامات خاص عراق، موج همگرایی در عراق را موجب شده است.

 نشان آنلاین / گروه تحلیل خبر ، مهدی الیاسی: تا همین چند ماه پیش اختلافات داخلی، عراق را تا مرز تجزیه پیش برده بود. این روزها اما پدیده داعش و شرایط و الزامات خاص عراق، موج همگرایی در عراق را موجب شده است. پس از سفر چندی پیش «نیچیروان بارزانی» به بغداد و مذاکره میان نمایندگان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق و حضور وزرای کُرد در کابینه «حیدر العبادی»، همکاری میان نیروهای کُرد و دولت مرکزی عراق آغاز شده است. «هوشیار زیباری» دیروز در گفت‌وگو با العربیه با تأکید بر این که «عقربه‌های ساعت حرکت خود را برای آغاز عملیات آزادسازی موصل آغاز کرده‌اند» از نقش اساسی نیروهای پیشمرگ کُرد در این عملیات در کنار ارتش عراق علیه داعش خبر داد. در این خصوص با «ناظم دباغ» نمایده اقلیم کردستان عراق در تهران به گفت‌وگو نشستیم:

 شما چندی پیش گفتید وزرای کُرد برای حضور در دولت مرکزی عراق به بغداد رفته‌اند و امیدوارم بودید دولت وحدت ملی در عراق محقق شود. در حال حاضر «دولت وحدت ملی» تا چه میزان محقق شده و اوضاع عراق از این حیث چگونه است؟

 بعد از سفر آقای «نیچیروان بارزانی» و هیئت همراه ایشان به بغداد، توافقاتی راجع به بودجه، نحوه فروش نفت اقلیم کردستان و غیره انجام شد و در حال حاضر ما امیدوار هستیم و منتظریم این توافقات در آینده اجرایی شود. پیشرفت در مذاکرات و اجرای توافقات اوضاع عراق را بهبود می‌بخشد.

 در حال حاضر دولت عراق قصد دارد عملیات آزادسازی موصل را اجرا کند. دیروز آقای «هوشیار زیباری» گفتند که نیروهای پیشمرگه کُرد نیز در کنار ارتش عراق در این عملیات شرکت می‌کنند. آیا همکاری نیروهای پیشمرگه و ارتش دولت مرکزی عراق را می‌توان نشان دهنده توافقاتی میان کردها و دولت عراق دانست؟

 بله ، ما کردها وقتی می‌گوییم نیروهای پیشمرگه باید بخشی از نیروهای نظامی و امنیتی عراق باشند به این معنی است که مأموریت‌های نظامی و امنیتی باید شامل همه نیروهای نظامی و امنیتی عراق و از جمله نیروهای پیشمرگه بشود و پیشمرگه‌ها نیز در دفاع از عراق ایفای نقش کنند. اخیرا پیشرفت خوبی در مذاکرات نمایندگان اقلیمکردستان و دولت عراق انجام شد و توافقاتی صورت گرفت که این همکاری‌ها محصول آن است.

 در حال حاضر، همکاریهای امنیتی و نظامی میان نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق در چه سطحی است؟

 خوب است. در بعضی شرایط زمانی و مکانی، هماهنگی‌های لازم میان نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق وجود دارد.

 از نظر پشتیبانی تسلیحاتی و لجستیک چطور؟

 قبلا در حوزه همکاری و پشتیبانی تسلیحاتی محدودیت وجود داشت که انتظار داریم این محدودیت‌ها در مذاکرات آینده رفع بشود و از نظر مبادله سلاح و پشتیبانی لجستیک بیشتر با هم همکاری کنیم. البته این منوط به توافقاتی است که باید صورت بگیرد.

 با توجه به این که آقای «هوشیار زیباری» وزیر دارای عراق شده‌اند وضعیت بودجه عراق و سهم دولت اقلیم کردستان از بودجه در حال حاضر به چه نحو است؟ آیا موارد اختلافی که در گذشته وجود داشت در مسیر حل و فصل شدن قرار گرفته است؟

مسائل مالی عراق و اختلافات اقلیم کردستان با بغداد مربوط به نحوه توزیع درآمد نفت عراق است. شرایط مالی عراق به دلیل بحران کنونی و مسائلی که وجود دارد چندان خوب نیست. مسائلی از قبیل جنگ با داعش و کاهش قیمت نفت، محدودیت‌های مالی بسیار و کسری بودجه را موجب شده است. انتظار داریم با همدلی و همکاری همه جانبه بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

 به مشکلات مالی در عراق بر اثر کاهش قیمت نفت اشاره کردید. آیا دولت عراق و همین طور دولت اقلیم کردستان حاضرند برای مقابله با کاهش قیمت نفت از میزان صادرات نفت خود بکاهند؟

 در این خصوص بهتر است وزیر نفت عراق پاسخ بدهد؛ اما در کل باید بگویم عراق عضو مجموعه اوپک است و در چارچوب تصمیمات اوپک و همین طور شرایط و نیازهای خاص عراق عمل می‌کند.

کد خبر: 395

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی