امروز: یکشنبه 03 تیر 1403 برابر با 23 جون 2024

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر:پیام سفر لاریجانی به عراق/ جزئیات توافق بغداد ـ اربیل و وضعیت کوبانی

نماینده اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر به تشریح پیام سفر رئیس مجلس ایران به عراق پرداخت و جزئیات توافق بغداد ـ اربیل و آخرین وضعیت کوبانی را بررسی کرد.

 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران اخیرا به عراق و اقلیم کردستان این کشور سفر کرد و در جریان سفر چند روزه خود با مقامات بغداد و اربیل دیدار و گفت‌وگو کرد به همین مناسبت گفت‌وگویی را با «ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران انجام شده که مشروح آن به شرح زیر است:

سفر آقای لاریجانی به عراق ابتدا به بغداد صورت گرفت و سپس به اقلیم کردستان عراق، این سفر چه پیامی داشت و ارزیابی گروه‌های کردی به ویژه اتحادیه میهنی کردستان عراق از این سفر چه بوده است؟

 سفر آقای لاریجانی به اقلیم کردستان عراق حاوی این پیام بود که ایران در هر شرایطی به ویژه در حالتی که خطر مردم اقلیم را تهدید می‌کند همیشه حضور فعالی داشته است. این سفر بر این نکته تأکید داشت که عراق کشوری متشکل از کُرد و عرب است و این مسئله برای ایران فرقی ندارد لذا آقای لاریجانی هم به بغداد و هم مناطق اقلیم کردستان عراق سفر کردند.

 در مورد برداشت کردها از سفر آقای لاریجانی باید گفت تمامی گروه‌های کردی عقیده دارند ایران دوست اقلیم کردستان عراق است و به همین دلیل است که آقای لاریجانی هم دیدارهای رسمی و هم دیدارهای شخصی در اقلیم کردستان عراق برگزار کردند به این ترتیب که ابتدا به سلیمانیه رفتند و به دلیل دوستی با آقای طالبانی، آقای لاریجانی با ایشان دیدار کردند و سپس در سفری رسمی به اربیل رفتند.

 برای نخستین بار است که یک مقام جمهوری اسلامی ایران از ساختمان پارلمان اقلیم کردستان عراق بازدید کرد و با مقامات این منطقه ملاقات کردند. آقای لاریجانی با آقای «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم و «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم جلسه‌ای برگزار کردند و در جریان این دیدارها بر همکاری و حمایت ایران از کردها به ویژه در شرایط کنونی که عراق درگیر مبارزه با داعش و تروریست‌ها است تأکید کردند.

 تمامی گروه‌های کرد تأکید دارند روابط با ایران روابطی مبتنی بر واقعیت و هم پیمانی است و به خاطر اهمیت موقعیت جغرافیایی و سیاسی ایران در منطقه چنین رابطه‌ای باید وجود داشته باشد.

 موضعگیری‌های ترکیه چه تأثیری بر رویکرد حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق داشته است گفته می‌شود گرایش این حزب به ترکیه بیشتر بوده و بعد از مواضع آنکارا در خصوص مبارزه با داعش این گرایش تضعیف شده است؟

واقعیت جغرافیای اقلیم کردستان عراق ایجاب می‌کند که اربیل با تمامی کشورهای همسایه رابطه داشته باشد و یکی از این کشورها ترکیه است که رابطه با آن باید منوط بر حفظ منافع دو طرفه و در چارچوب سیاست اقلیم کردستان و حکومت مرکزی بغداد باشد لذا اگر سیاستی باشد که در راستای منافع کل عراق و اقلیم کردستان عراق نباشد مردود است. ترکیه در روند مبارزه با داعش کمک کرده است اما انتظار کمک بیشتری از این کشور می‌رفت و آقای بارزانی در ملاقات با آقای لاریجانی از ایران به خاطر حمایت‌های این کشور از عراق در مبارزه با تروریسم تشکر کردند.

بغداد و اربیل اخیرا توافقاتی با یکدیگر داشته‌اند ارزیابی‌تان چیست و نکات مهم این توافقنامه چیست؟

توافقات بغداد و اربیل را تا این لحظه مثبت ارزیابی می‌کنیم و این توافقات اولیه بود و انتظار داریم در آینده اجرایی شود. طبق این توافق، اقلیم کردستان عراق روزانه 300 هزار بشکه نفت از کرکوک و روزانه 250 هزار بشکه نفت از مناطق دیگر این اقلیم صادر می‌کند و در مقابل 17 درصد از بودجه سال آینده عراق به اقلیم کردستان اختصاص یافته است. همچنین دولت عراق یک میلیارد دلار برای کمک به نیروهای پیشمرگه در نظر گرفته است و این نخستین بار است که به طور رسمی هزینه‌های نیروهای پیشمرگه بر عهده دولت عراق است.

وضعیت امنیتی شهر کوبانی در حال حاضر چگونه است؟

 پیش از این، ترس داشتیم کوبانی سقوط کند؛ اما اکنون وضعیت امنیتی این شهر روز به روز بهتر می‌شود و اخیرا شهرداری کوبانی از سیطره داعش خارج شده است و اکنون 85 درصد شهر کوبانی در دست نیروهای پیشمرگهاست.

 در مورد وضعیت منطقه سنجار در عراق نیز باید گفت این منطقه شاهد درگیری روزانه میان نیروهای پیشمرگه و داعش است. مقاومت همچنان وجود دارد و ما امیدواریم این منطقه از یوغ تروریست‌های داعش به طور کامل پاکسازی شود.

 نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در پایان گفت‌وگو اعلام کرد که «فؤاد معصوم» رئیس جمهوری عراق در آینده ای نزدیک در رأس هیئتی بلندپایه به ایران سفر خواهد کرد. این سفر اوایل ژانویه سال آتی میلادی خواهد بود.

 

 گفت‌وگو: سمیه خمارباقی

 

 

 

 

کد خبر: 398

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی