امروز: پنج شنبه 10 خرداد 1403 برابر با 31 می 2024

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با روزنامه جام‌جم: نفوذ در ارتش عامل پیشروی داعش است

«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران گفت‌وگو با روزنامه جام‌جم گفت: به جرأت می‌توانم بگویم قدرت اطلاعاتی و همکاری مردم و ساکنان منطقه باعث پیشروی گروه تروریستی داعش در بسیاری از مناطق شده است.

 داعش روز یکشنبه در بیانیه‌ای از تصرف کامل شهر الرمادی در غرب عراق پس از درگیری‌ با لشکر هشتم ارتش عراق خبر داد. این خبر واکنش‌های گسترده‌ای داشت و رئیس شورای استانداری الانبار آن را فاجعه‌بار خواند. در همین رابطه با «ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران گفت‌وگو کرده‌ایم که مشروح آن را می‌خوانید:

 

خبرهای موجود حکایت از سقوط شهر الرمادی به دست داعش دارد، دلایل سقوط این شهر را توضیح می دهید؟

ارتش عراق اقدامات لازم را برای مقابله با داعش انجام نداده است و به جای مقاومت به این گروه تروریستی قدرت داده است. داعش تعداد قابل توجهی تانک و موشک انداز ارتش در الانبار را به غنیمت گرفته بود و حتی ساختمان فرماندهی ارتش عراق در غرب این کشور موسوم به «عملیات الانبار» را تحت کنترل خود درآورد. گسترش نفوذ داعش در عراق تا به آن حد است که نخست وزیر عراق در پی اعلام اشغال شهر الرمادی به دست این گروه تروریستی از نیروهای داوطلب مردمی خواست تا برای مشارکت در درگیری های الانبار آماده شوند.

این گروه تروریستی نفوذ قابل توجهی در مناطق سنی نشین دارد، اما نکته مهم این است که سقوط الرمادی خطری برای عراق بوده و اگر این گروه تروریستی بتواند این شهر بزرگ را در اشغال خود نگهدارد احساس قدرت بیشتری خواهد کرد و می تواند مشکلات فراوانی را برای دیگر شهرهای عراق به وجود آورد. حتی باید محتمل دانست که داعش اگر به نحو پیشروی کند بغداد را هم تصرف نماید.

 

تقریبا یک سال از حمله داعش به عراق و دیگر شهرهای این کشور می گذرد، چرا دولت و نیروهای مردمی تاکنون موفق به شکست این گروه تروریستی نشده اند؟

وجود اختلافات گسترده میان رهبران عراقی باعث شده تا این افراد احساس خطر را درک نکرده و تلاشی برای تقویت وحدت بین خود نکنند. اگر رهبران عراقی خطر داعش در منطقه را درک می کردند، اقدامات قابل توجهی را در این زمینه انجام می دادند، اما واقعیت این است که هر کدام از گروه‌ها تنها به فکر منافع خود بوده و با یکدیگر همدل و یکصدا نیستند. اگر این رهبران به فکر یک عراق دموکرات و قوی بودند، مانع پیشروی داعش می‌شدند و هرگز شاهد رویدادهای موجود در عراق نبودیم.

اهل تسنن تا این لحظه نتوانسته حتی وحدت لازم را میان خود به وجود آورد یا یک فرد را به عنوان نماینده خود معرفی کند. گروه‌های دیگر نیز موفق به معرفی نماینده خود نشده‌اند و نتوانسته‌اند تشکیلاتی را ایجاد کنند که از حقوق اهل تسنن و گروه‌های دیگر دفاع کند.

 

گفته می‌شود یکی از دلایل سقوط الرمادی کنارزدن نیروهای مردمی (حشد الشعبی) است، آیا این استدلال درست است یا خیر؟

داعش با نفوذ در ارتش، پلیس و مردم منطقه توانسته حملات خود را گسترش دهد، چنانچه اولین ابزار قدرت لزوما نظامی نیست. به جرأت می‌توانم بگویم قدرت اطلاعاتی و همکاری مردم و ساکنان منطقه، باعث پیشروی این گروه تروریستی در بسیاری از مناطق شده است.

 

نقش آمریکا در این میان چیست؟

آمریکا ظاهرا با انجام حملات هوایی به ارتش کمک می‌کند. چیزی که برای ما مهم است این که داعش اگر حمایتی در عراق نداشت، به این قدرت نمی‌رسید.

 

پنتاگون ادعا می‌کند می‌تواند به دولت عراق در بازپس گیری الرمادی کمک کند. ایالات متحده تا چه حد قادر است به این ادعا جامه عمل بپوشاند؟

ارتش عراق از آمریکا درخواست کمک کرده و ایالات متحده اگر جدی باشد و بخواهد اقدامی را انجام دهد، با توجه به دارابودن تسلیحات عظیم می‌تواند. هم اکنون وضعیت عراق بشدت نگران کننده شده است.

 

هنوز چه مناطقی از عراق در دست داعش است؟

یک سوم از عراق در دست داعش است که از جمله می‌توان به مناطق فلوجه، سامرا، حویجه و نینوا اشاره کرد.

 

 

روزنامه جام‌جم، سه‌شنبه 29 اردیبهشت ماه 1394، سال شانزدهم، شماره 4261، صفحه 6.

 

کد خبر: 419

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی