امروز: پنج شنبه 10 خرداد 1403 برابر با 31 می 2024

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد: ائتلاف بين‌المللي از كردهاي سوريه بيشتر حمايت مي‌كند

ميثم سليماني/ آخرين اخبار از شرايط داخلي سوريه و مناطق جنگي حاكي از آن است كه كردهاي سوريه روز‌به‌روز به پايتخت خودخوانده داعش يعني «رقه» نزديك شده و در مسير خود موجب عقب‌نشيني قابل توجه نيروهاي داعش مي‌شوند. شرايط داخلي و اوضاع ميداني كردهاي سوريه باعث شده است تا در اين خصوص با آقاي «ناظم دباغ»، نماينده اقليم كردستان عراق در ايران گفت‌وگويي داشته باشيم.

 كردهاي سوريه ماه‌ها بعد از بازپس گرفتن كوباني، پيشروي در مناطق تحت تسلط تروريست‌هاي داعش در سوريه را آغاز كرده‌اند، شرايط كردها را چگونهارزيابي مي‌كنيد؟

شرايط كردها در سوريه رو به پيشرفت است و از سوي ديگر پشتيباني‌هاي بين‌المللي از كردها باعث شده است تا كردها بتوانند مناطق تحت‌تسلط خود را حفظ كنند و پيروزي‌هايي را در برابر تروريست‌هاي داعش داشته باشند و با اين روند انتظار مي‌رود كه پيروزي‌ها ادامه پيدا كند.

 

دليل اصلي پيشروي كردها را چه مي‌بينيد؟

در كل قدرت مقاومت، وحدت و شجاعت كردها از يك طرف و مقاومت مردمي در سوريه در از بين بردن داعش علت اصلي به‌وجود آمدن اين پيروزي‌ها هستند. داعش خطر بزرگي نه‌تنها براي منطقه بلكه در كل جهان است. اين نكته را بايد يادآور شد كه در جنگ‌هاي اخير نيروهاي ائتلاف بيشترين كمك را به كردها داشتند. شرايط كنوني بسيار بهتر شده و حملات هوايي و حمايت‌هاي تسليحاتي و مهماتي نيز افزايش يافته است.

 

پس چرا اين حملات تاثيري كه براي كردهاي سوريه داشته براي نيروهاي عراقي در مبارزه با داعش نداشته است؟

نبايد اين موضوع را ناديده گرفت كه شدت حملاتي كه ائتلاف بين‌المللي در حمايت از كردهاي سوريه انجام مي‌دهد خيلي بيشتر از عراق است و به نظر مي‌رسد نمي‌خواهند چندان در عراق تاثيرگذار باشند. مساله ديگر هم عدم وحدت ميان نيروهاي زميني در عراق است كه نتوانستند از اين حملات استفاده لازم را ببرند.

 

ما در عراق شاهد آن بوديم كه نيروهاي عراقي در استان صلاح‌الدين موفق عمل كردند اما در انبار موفقيت گذشته را نداشتند آيا كردها نيز به اين شرايط دچار خواهند شد؟

ببينيد نتايج نبردها حاكي از آن است كه داعش در مناطق مختلف شكست خورده است و حتي اگر به اقليم كردستان هم بيايد شكست خواهد خورد. توفيقات داعش بيشتر درمناطق سني‌نشين بوده است.

 

به نظر شما  داعش حجم نيروهاي خود در سوريه را افزايش مي‌دهد يا نيروهايش را در عراق   متمركز مي‌كند؟

به نظر من داعش در عراق از شرايط بهتري برخوردار است. البته اين بستگي به اين دارد كه شرايط داخلي عراق به چه سمتي سوق پيدا مي‌كند.

 

در اين بين، برخي كشورهاي منطقه نگران اين هستند كه كردهاي داخل سوريه بخواهند منطقه‌اي خودمختار را درون سوريه ايجاد كنند آيا در حال حاضر كردها به دنبال چنين موضوعي هستند؟

تا اين لحظه كردها مطالبات قانوني نكردند. آنها در حال حاضر تمركزشان روي خروج داعش از مناطق كردنشين سوريه است. اما آن چيزي كه در اين خصوص مي‌توان گفت اين است كه كردها دو هدف كوتاه و بلندمدت را دنبال مي‌كنند. نخست اينكه داعش را از مناطق تحت تسلط خود خارج كنند و در بلندمدت نيز به دنبال احقاق حقوق مشروع خود در چارچوب قانون اساسي كشور متبوع خود خواهند بود. وقتي كه وضعيت جديد براي كردها در سوريه به وجود آمد مناطق كُردي به دست داعش افتاد ولي مقاومت مردم و حمايت‌هاي بين‌المللي باعث شد تا شرايط را به نفع خود تغيير دهند و مناطق كردنشين مانند كوباني كه تحت محاصره داعش بود را مجدداً در اختيار خود بگيرند. حال بايد ديد چه شرايطي در انتظار سوريه است اما كُردها همواره به دنبال حقوق مشروع خودشان  هستند.

 

 

روزنامه اعتماد، چهارشنبه 3 تیرماه  1394، سال سیزدهم، شماره 3276، ستون «گفت‌وگوي روز»، صفحه 6. 

کد خبر: 426

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی