امروز: شنبه 01 ارديبهشت 1403 برابر با 20 آوریل 2024

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر: ایران حامی اصلی کردهای عراق برای جنگ با داعش است

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق ضمن اشاره به مقاومت نیروهای پیشمرگ در مقابل با پیش روی گروه تروریستی داعش، گفت: جمهوری اسلامی حامی اصلی و مهم اقلیم کردستان عراق در جنگ با داعش است.

 

گروه بین الملل ـ آرمان نصراللهی: «ناظم دباغ» سالهاست تحت عناوین مختلفی به عنوان نماینده اقلیم کردستان عراق در جمهوری اسلامی ایران حضور دارد و این دیپلمات کُرد عراقی که در آستانه ۷۰سالگی است، در این سالها همواره تسهیل کننده ارتباط کردهای عراق با جمهوری اسلامی ایران بوده است.

 

نماینده دائمی اقلیم کردستان عراق مدعی است که ارتباط بسیار خوبی با مسئولان مختلف جمهوری اسلامی ایران دارد و به همین دلیل است که حتی در موارد مسائل منطقه ای گاهی مورد مشورت نیز قرار می گیرد.

 

وی که علاوه بر زبان کردی، با زبان های عربی، فارسی و حتی انگلیسی هم آَشنا است با روی گشاده به سوالات خبرنگاران مهر در خصوص موضوعات داخلی و منطقه ای نیز پاسخ داد و تصریح کرد که در شرایط فعلی رسانه ها نقش مهمی در تحولات منطقه ای خواهند داشت.

 

وی در جریان بازدید از خبرگزاری مهر  ضمن تبریک به مناسبت آغاز به کار سرویس زبان کردی این رسانه در گفت و گو با خبرنگاران مهر شرکت و به سوالات  پاسخ داد. مشروح گفتگوی نماینده اقلیم کردستان عراق در جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

 

به عنوان سوال نخست شرایط و وضعیت حاکم بر روابط جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟

بدون شک جمهوری اسلامی ایران نزدیک کشور عراق به ویژه کردهای این کشور است و با توجه به سوابق موجود تاریخی و همچنین با عنایت به ویژگی های مشترک در تمامی حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ارتباط اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی مطلوب است ولی تلاش ما این است که با توجه به ظرفیت های در اختیار سطح این روابط را در تمامی بخش ها به ویژه اقتصادی و بازرگانی ارتقاء دهیم که البته در این میان باید تسهیلات از سوی دو طرف در این زمینه ایجاد شود که مقدمات کار برای این مهم نیز صورت گرفته است.

در واقع وجود مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با اقیلم کردستان عراق این ظرفیت ها را افزایش می دهد و زمینه را برای توسعه همکاری های مختلف فراهم می کند و البته نباید فراموش کرد که اقلیم تمایل دارد این ارتباط و همکاری ها افزایش یابد ولی به هر حال یک سری مشکلات هم در این زمینه وجود دارد که باید رفع کنیم.

 

خوب در مورد مشکلات صحبت کردید، مهمترین مشکلات و یا مباحثی که در تقویت این ارتباط وجود دارد شامل چه مواردی است؟

در واقع یکی از مشکلات در حوزه زیرساختی است که هر چند که در حال حاضر مرزهای رسمی با جمهوری اسلامی ایران در استان های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی داریم ولی به هر حال باید این مرزها را تقویت کرد و البته در کنار آنها بازارچه های مرزی را هم در نظر گرفت و امکانات مختلف انسانی و مالی را در این مرزها تامین کرد تا این ارتباط  در حوزه های اقتصادی و بازرگانی به بهترین شکل ممکن ادامه داشته باشد.

 

سطح روابط جمهوری اسلامی ایران در سایر حوزه ها از جمله سیاسی و امنیتی با اقلیم چگونه است؟

در واقع می توان گفت جمهوری اسلامی ایران با بدو پیروزی انقلاب به عنوان یک دوست همواره در کنار کردهای عراق بوده است و ما در هر زمان و شرایطی که به جمهوری اسلامی ایران نیاز داشته ایم آنها بدون هیچ گونه چشم داشتی از ما حمایت کرده اند که در واقع نهایت انتظار جمهوری اسلامی ایران برای ارتباط با اقلیم کردستان عراق در طی چند سال اخیر و بعد از سقوط رژیم بعث تلاش برای وحدت در چهارچوب عراق یکپارچه و فدرال بوده است.

همچنین در این بخش می توان به سابقه تاریخی ارتباط ایران با اقلیم اشاره کرد که دو نمونه بارز آن موضوع شیمیایی حلبچه است به گونه ای که اگر جمهوری اسلامی ایران نبود به هیچ عنوان زوایای این فاجعه انسانی به این اندازه در دنیا مطرح نمی شد و مورد دوم که جدید و تازه است به بحث حمایت های جمهوری اسلامی ایران از اقلیم کردستان عراق در موضوع داعش مربوط است.

 

به موضوع داعش اشاره کردید، در خصوص کمک های جمهوری اسلامی ایران به اقلیم کردستان عراق در این موضوع هم توضیح دهید که ایران به چه شکلی از شما حمایت کرده است؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی و مهم ما برای جنگ با داعش است و در همان روزهای اول حضور این گروه تروریستی ایران در تمامی حوزه های مشورتی و حتی کمک های تسلیحاتی ما را کمک کرده و البته در این شرایط نیز کمک های جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد.

من باید اعلام کنم که نقش جمهوری اسلامی ایران برای کمک به اقلیم کردستان عراق در جنگ با داعش فراموش شدنی نیست و به همین دلیل هم امروز کردستان عراق توانسته است در مقابل داعش ایستادگی کند و بدون شک این مقاومت و ایستادگی و کسب پیروزی های اخیر در مقابل این گروه تروریستی ادامه دارد. حتی در سفر اخیر نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به ایران بار دیگر مسئولان جمهوری اسلامی ایران بر ادامه حمایت های خود از اقلیم برای مقابله با داعش تاکید کردند که این برای ما جای بسی خوشحالی است.

 

یکی از مسائل مهمی که طی چند هفته اخیر در اقلیم کردستان عراق به وجود آمده موضوع اختلاف گروه های سیاسی به ویژه در مورد موضوع ریاست اقلیم است، در خصوص دلیل وقوع این اختلافات توضیح دهید؟

در عصر حاضر برگزاری تظاهرات در کشورهای مختلف یک امر و روال طبیعی است و اگر در کشوری عده ای به دلیل اعتراض به یک موضوع تظاهرات برگزار کردند نیز نباید زیاد نگران بود ولی نکته نگران کننده در خصوص وقوع تظاهرات در اقلیم آسیب رساندن به اموال عمومی بود که البته با تدبیر رهبران گروه های سیاسی خیلی زود این موضوع مدیریت شد و ادامه پیدا نکرد.

به هر حال به دنبال مطرح شدن مسائلی در خصوص ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان عراق گروه مخالف دست به برگزاری راهپیمایی و تظاهرات زد که متاسفانه در بعضی از شهرها این تظاهرات هم به خشونت کشیده شد ولی در نهایت حرف اصلی این است که تنها با گفتگو می توان این مسائل را حل کرد و حتی شخص آقای بارزانی اعلام کرده است که اگر سایر گروه های سیاسی فردی را برای ریاست اقلیم مطرح کنند می توان در مورد آن اظهار نظر کرد و در این شرایط که عده ای می گویند باید آقای مسعود بارزانی از ریاست اقلیم دست بکشد نادرست است چرا که تا زمان مطرح شدن فرد جدید نمی توان این خواسته را پذیرفت.

من در اینجا می خواهم به یک موضوع مهمتر اشاره کنم و آن هم نقش بزرگانی همچون مسعود بارزانی و جلال طالبانی در اقلیم و حتی کشور عراق است، کسانی که سالها در مبارزان کردهای عراق حضور داشته و هزینه کرده اند نباید اینگونه با آنها برخورد شود که بدون شک با تدبیر رهبران گروه های سیاسی این موضوع حل می شود.

 

به دنبال وقوع این اتفاقات یکی دو رسانه در اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران در مسائل داخلی اقلیم و حتی ابقای آقای بارزانی دخالت کرده اند، این موضوع صحت دارد یا خیر؟

بعد از وقوع این حوادث هیئت های مختلفی از جمهوری اسلامی ایران با مقامات و مسئولان اقلیم دیدار کرده اند ولی به هیچ عنوان بحثی در خصوص ماندن و یا رفتن کسی مطرح نشده است و همواره حرف مسئولان ایرانی تلاش برای حفظ وحدت در اقلیم بوده و آنها به صورت صریح گفته اند که در این شرایط که اقلیم با داعش درگیر جنگ است باید گروه های سیاسی با گفتگو مسائل خود را مورد بحث قرار داده و حل کنند. من این مسئله را به شدت تکذیب می کنم که ایران در مسائل داخلی دخالت کرده باشد. در طول هفته های اخیر نشست های گروه های دو طرف ادامه داشته و طی یکی دو روز آینده باز هم دیدارهای برگزار می شود.

 

در خصوص دیدارهای یکی دو روز آینده اطلاعات خاصی دارید که اعلام کنید؟

بله بر اساس هماهنگی های صورت گرفته قرار است تیمی به ریاست رستم قاسمی به اقلیم کردستان عراق سفر کنند که هدف اصلی از این سفر بحث و گفتگو در خصوص چگونگی مدیریت مسائل مالی و بحران اقتصادی به وجود آمده در اقلیم است که انتظار می رود بتوانیم از برگزاری این نشست های مشترک برای رفع مشکلات اقلیم به ویژه در حوزه های مالی و اقتصادی بهره برداری مناسبی داشته باشیم.

 

یکی از مسائل مهم این روزهای کشور عراق مربوط به بحث اختلاف اقلیم با حکومت مرکزی این کشور است، در این خصوص وضعیت به چه شکلی است و چه برنامه ای برای حل آن وجود دارد؟

به هر حال بر اساس قانون اساسی عراق دولت مرکزی مسئولیت های در قبال اقلیم دارد که متاسفانه بخشی از این تعهدات اجرایی نشده است و به همین دلیل هم به ویژه در بحث بودجه و مسائل مالی اقلیم با مشکلاتی مواجه است که البته قرار است که این مسائل را گفتگو حل شود.

 

در حال حاضر به دلیل مشکلات مالی بخش زیادی از نیروهای پیشمرگ که بر اساس قانون اساسی عراق جزو نیروهای مسلح این کشور هستند، چندین ماه است حقوق دریافت نکرده اند که روی این مسئله ما به دولت مرکزی معترض هستیم، یکی دیگر از موارد مورد اختلاف بحث نفت است که متاسفانه دولت مرکزی در این زمینه نیز تعهدات خود را اجرایی نکرده است. بر اساس هماهنگی های صورت گرفته در آینده ای نزدیک قرار است تیمی از مسئولان اقلیم با نخست وزیر و رئیس جمهور عراق دیدار کرده و در مورد این مشکلات بحث و گفتگو شود.

کد خبر: 448

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی