امروز: یکشنبه 03 تیر 1403 برابر با 23 جون 2024

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با خبرگزاری موج: اصلاحات عراق در بن بست فساد دولتمردان عراقی

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران اجرای پروژه اصلاحات دولت عراق را نیازمند رهبری شخصی دانست که سلامت اقتصادی و سیاسی وی تایید شده باشد. 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، «ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران، در خصوص پیشبرد اصلاحات دولت عراق گفت: وضعیت در عراق به‌گونه‌ای است که می‌توان گفت این کشور از لحاظ اقتصادی و فسادهای جاری در آن، در یک شرایط بحرانی قرار داد. از این رو مساله اصلاحات اگر بتواند به نتیجه‌ای منجر شود، پروژه مثبتی خواهد بود اما متاسفانه اگر بررسی صورت گیرد این احتمال وجود دارد که برخی از کسانی که شعار اصلاحات را سر می‌دهند خود از همه فاسدتر باشند. از این رو، انجام این پروژه نیازمند افراد سالمی است.

دباغ با اشاره به مخالفت پارلمان عراق با دولت تکنوکرات پیشنهادی نخست وزیر افزود: پارلمان متشکل از گروه‌ها و فراکسیون‌هایی است که منتخب مردم محسوب می‌شود. لذا حیدر العبادی بایستی پیش از ارائه طرح اصلاحات با این گروه‌ها مشورت می‌کرد تا امروز این مخالفت پیش نمی‌آمد. زیرا پیش از جایگزینی تکنوکرات‌ها با افراد پیشین در دولت، لازم بود کارنامه این وزرا ارائه شود تا مشخص شود که علت این کنار زده‌شدن در این است که آیا آن‌ها دچار فساد و یا تخلفی بوده‌اند یا خیر.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در ادامه ضمن تاکید بر اینکه کردها از هر اقدامی که به اصلاحات منجر شود حمایت می‌کند، گفت: با این همه، حمایت باید دو طرفه باشد اما متاسفانه برخی از اقدامات اصلاحی بر خلاف خواسته اربیل بوده است. زیرا اگر قرار به تغییر وزرا بود باید با گروه‌های کردی مشورت می‌شد. همچنین باید تعریف روشنی از تکنوکرات ارائه می‌دادند که تکنوکرات به معنی یک شخص دارای تحصیلات آکادمیک است و یا کسی که رزومه خوبی برای انجام تخصص‌های وزارتخانه دارد.

وی همچنین در خصوص موضع گروه‌های سیاسی عراق در مورد اصلاحات تصریح کرد: تا امروز میان جریان‌های سیاسی اتفاق نظری در این باره رخ نداده است و حتی برخی گروه‌های بیان می‌کند اگر قرار است تکنوکرات‌ها بر دولت حاکم شوند خود شخص حیدرالعبادی نیز باید جزو اشخاصی باشد که کنار گذاشته می‌شود. 

دباغ در پایان به اظهار داشت که با توجه به وضعیت سیاسی عراق، به روند اصلاحات خوش‌بین نیست. زیرا به زعم وی برخی تلاش دارند این پروژه را نتیجه اقدامات خود و نه ماحصل همکاری میان تمامی گروه‌ها به مردم عراق معرفی کنند.

کد خبر: 464

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی