امروز: شنبه 01 ارديبهشت 1403 برابر با 20 آوریل 2024

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان در ایران در گفت‌وگو با رویداد ۲۴: اقلیم کردستان در شرایط برگزاری همه‌پرسی قرار نداشت

ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران گفت: همه‌پرسی را خفه کردند و احتمالاً دلیل آن این بود که اقلیم کردستان در شرایطی برگزاری آن قرار نداشت. بهتر آن بود تا برگزاری همه‌پرسی به زمانی دیگر موکول می‌شد.

رویداد۲۴ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران گفت: همه‌پرسی را خفه کردند و احتمالاً دلیل آن این بود که اقلیم کردستان در شرایطی برگزاری آن قرار نداشت. بهتر آن بود تا برگزاری همه‌پرسی به زمانی دیگر موکول می‌شد.
 
ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران با حضور در غرفه رویداد۲۴ در نمایشگاه مطبوعات، دلیل بی‌نتیجه بودن همه‌پرسی اقلیم را چنین بیان کرد: همه‌پرسی را خفه کردند و احتمالاً دلیل آن این بود که اقلیم کردستان در شرایطی برگزاری آن قرار نداشت و بهتر آن بود تا برگزاری همه‌پرسی به زمانی دیگر موکول می‌شد، البته این مسئله به اشتباهات آقای بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و احزاب و تشکیلات سیاسی مربوط نمی‌شود بیشتر به مشورت‌های غلط ارتباط پیدا می‌کند زیرا مشاورهای آقای بارزانی اطلاعات نادرست به او دادند.
 
وی در ادامه افزود: البته می‌توان به این نکته هم اشاره کرد که شاید اتفاق اقلیم کردستان نقشه توطئه‌ای بود که به‌جای اکثریت و تمامیت در کردستان سبب شود تا به سال 2003 بازگردیم.
 
نماینده حکومت اقلیم کردستان در رابطه باعجله در برگزاری رفراندوم اظهار داشت: آقای بارزانی باید نسبت به مشورت‌هایی که می‌گیرد، بیش از این دقت می‌کرد و حداقل به رایزنی‌ها و درخواست‌هایی که دوستان کرد در ایران، اروپا و آمریکا برای عدم انجام این همه‌پرسی داشتند، توجه بیشتری نشان می‌داد.
 
دباغ درباره دلیل حمایت‌های اسرائیل از برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان بیان کرد: به‌عنوان یک کرد به پشتیبانی اسرائیل هرگز اعتماد نمی‌کنم زیرا ورود اسرائیل به معنای دشمنی کشورهای عربی و اسلامی با اقلیم است. بر همین اساس به نظر می‌رسد که اسرائیل از طرح این موضوع به دنبال هدف خاصی بود.
 
وی در خصوص اینکه اسرائیل از این طریق در فکر نزدیک کردن پایگاه خود به تهران است، یادآور شد: اسرائیل از استقلال خاورمیانه نگرانی دارد تا از آب آلوده، ماهی گیرد.
 
دباغ در رابطه با تأثیر دلگیری مردم اقلیم کردستان از ایران ابراز کرد: دلگیری مردم کرد از جمهوری اسلامی ایران، دوستانه است و به‌مانند دلخوری بین دو برادرمی ماند. شاید رهبر اقلیم به مشورت‌های جمهوری اسلامی ایران توجه نکرده باشد ولی بدین معنا نیست که دوستی بین ایران و اقلیم از بین رفته است زیرا این دو سرزمین دارای جغرافی، نژاد و دین مشترک هستند بنابراین برای آینده به یکدیگر نیازمندند.
 
نماینده حکومت اقلیم کردستان در ادامه افزود: به همین دلیل در شرایط کنونی انتظار داریم که جمهوری اسلامی به نقش دوستانه و پشتیبانی از کردها برگردد زیرا حفظ وحدت بین کرد و شیعه سبب ایجاد یک عراق همراه با آسایش خواهد شد.
 
نماینده حکومت کردستان درباره مخالفت جلال طالبانی درصورتی‌که در قید حیات بود، خاطرنشان کرد: خلأ آقای طالبانی در اقلیم کردستان مشخص شد. آقای طالبانی استدلال می‌کرد که استقلال اقلیم کردستان یک کار شاعرانه است و این البته بدین معنا نبود که با این اعتقاد دست به مبارزه نزده باشد ولی باید درباره شرایط فراهم‌شده اعلام استقلال خیلی فکر شود؛ بنابراین درصورتی‌که برگزاری رفراندوم به اختیار او بود چنین اتفاقاتی نمی‌افتاد
کد خبر: 535

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی