امروز: پنج شنبه 10 خرداد 1403 برابر با 31 می 2024

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با کردپرس:برهم صالح با ادامه راه مام جلال عامل ثبات در عراق و منطقه خواهد بود

سرویس عراق و اقلیم کردستان – ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با کردپرس ضمن تاکید بر شخصیت مستقل و تکنوکرات برهم صالح رئیس جمهور جدید عراق بر استقلال رای وی تاکید کرد.

کردپرس: ناظم عمر دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با خبرنگار کردپرس، در خصوص تأثیرات انتخاب برهم احمد صالح به عنوان رئیس‌جمهور عراق بر آینده سیاسی این کشور و دورنمای اختلافات و مسائل میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان گفت: قبل از هر چیز باید بگویم دکتر برهم صالح که هم‌اکنون منصب ریاست جمهوری عراق را به دست آورده است یکی از شاگردان مکتب جلال طالبانی است و این نیز به معنی پیروی و اجرای همان سیاست مام جلال می‌باشد که با آن می توان به صلح و ثبات و آرامی و حل مشکلات و مسائل منطقه ای دست یافت، به همان نحوی که در دوران طالبانی شاهد آن بودیم.

دباغ تاکید کرد: دکتر برهم صالح شخصیتی نیست که فقط از سوی یک حزب یا طیف خاصی برای تصدی منصب ریاست جمهوری عراق نامزد شده باشد، تا بعداً صرفاً مأمور اجرای برنامه های آن حزب یا طیف باشد، وی دارای شخصیتی مستقل، پروژه و سیاست خاص خویش می باشد و همین امر بود که موجب شد در مجلس نمایندگان عراق موفق به کسب 219 رأی در مقابل 20 رأی نامزد رقیب شود.

وی افزود: بر این عقیده ام که برهم صالح در کسوت ریاست جمهوری عراق می تواند عامل ثبات و آرامش سیاسی در عراق گردد و از سوی دیگر دارای پروژه و برنامه ویژه برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم عراق می باشد. ایشان دارای  سابقه بلندبالایی در کار دولتی است و معاونت نخست وزیری و وزیر برنامه ریزی و در عراق و همچنین نخست وزیری اقلیم کردستان را در کارنامه دارد و همان گونه که اشاره کرده اند دارای برنامه ای جامع برای ریاست جمهوری است و اگر آن گونه که تلاش هایی برای جلوگیری از ریاست جمهوری وی در جریان بود؛ بر سر اجرای برنامه هایش مانع تراشی نشود قادر به انجام کارهایی بزرگ است.

نماینده اقلیم کردستان در ایران درباره تأثیر انتخاب برهم صالح به ریاست جمهوری عراق بر روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران، گفت: همان گونه که اشاره کردم دکتر برهم صالح پرورش یافته و شاگرد صادق مکتب جلال طالبانی است و به همین دلیل بود هنگامی هم که خارج از اتحادیه میهنی بود همیشه بر راه و مسلک طالبانی تاکید داشت و این یعنی اعتقادات و مواضع مام جلال در روابط با جمهوری اسلامی ایران و تاکید بر این که ما دارای مرزها و جغرافیای سیاسی مشترکی با همسایگان و به ویژه جمهوری اسلامی ایران هستیم و قادر به تغییر این جغرافیا نیستیم و این در راستای تلاش برای بهبود هر بیشتر روابط با جمهوری اسلامی ایران می باشد و مطمئناً این مهم در رابطه با ایران و دیگر کشورها در چارچوب برنامه ایشان در منصب ریاست جمهوری خواهد بود.

ناظم دباغ تصریح کرد: عراق و اقلیم کردستان به عنوان بخشی از این کشور هم اکنون در شرایطی نیست که در مناقشات منطقه ای و جهانی در جبهه خاصی جای گیرد و می تواند به عنوان کشوری بی طرف و میانجی در حل و فصل مشکلات و مناقشات منطقه ای و جهانی نقش آفرینی کند.

شایان ذکر است که نمایندگان پارلمان عراق در جلسه شامگاه امروز (سه شنبه) با اکثریت آرا برهم احمد صالح، معاون دوم دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان و نامزد حزب را به عنوان نهمین رئیس جمهوری تاریخ این کشور انتخاب کردند.

 پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور در مجلس عراق، برهم صالح در سخنانی در مجلس، گفت:  وحدت و استقلال عراق را حفظ و بر اساس سیستم دمکراتیک فدرال فعالیت خواهم کرد. عراق بحران های دیگری را تحمل نمی کند.

برهم صالح رئیس جمهور جدید عراق با تاکید بر این که این کشور تاب تحمل بحران های بیشتری را ندارد، گفت: رئیس جمهوری عراق خواهم بود نه یک گروه یا یک جریان مشخص

برهم صالح گفت: به سوگندی که خوردم پایبند خواهم بود و برای دولت شهروندی فعالیت خواهم کرد.

رئیس جمهور کُرد عراق افزود: ملت عراق شایستگی آن را دارد که همه تلاش خود را برای فراهم ساختن خدمات لازم برای آن‌ها به کار بگیریم.

مصاحبه: حسن صالحی

سرویس عراق و اقلیم کردستان / خبرگزاری کردپرس

 

کد خبر: 622

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی