امروز: پنج شنبه 16 مرداد 1399 برابر با 06 آگوست 2020

ناظم دباغ در گفتگو با آنا:سفر روحانی به عراق بر روابط بغداد-اربیل اثر مثبت خواهد داشت

 رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران گفت: معتقدم سفر رئیس جمهور ایران به عراق نه‌تنها بر روابط میان اربیل و بغداد، بلکه بر کل عراق اثر مثبتی خواهد گذاشت.

 

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا-مجتبی اسماعیلی: به باور بسیاری از کارشناسان منطقه‌ای عراق در مرحله حساسی قرار گرفته است و توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران منافع این کشور را تأمین خواهد کرد. در این میان مسئولان ارشد عراق به‌صراحت اعلام کرده‌اند که این کشور بخشی از سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران نخواهد بود، زیرا عراق با داشتن مرزهای طولانی مشترک و روابط و منافع اقتصادی با ایران هیچ‌گاه از پایبندی به تحریم‌های آمریکا سود نخواهد برد.

علاوه بر این، عراق اینک شاهد اوج وحدت در روابط میان اربیل و بغداد است و دولت اقلیم کردستان و جریان‌های سیاسی کُردی خواستار تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران بر اساس رعایت حسن همجواری و احترام متقابل هستند و سفر حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به عراق می‌تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت پاسخگوی سؤالاتی درباره این سفر و برخی پرونده‌های جاری در این منطقه بود که در ادامه تقدیم می‌شود.

توافق ایران و عراق به سود همه عراقی‌هاست

آنا: حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در عراق حضور دارند و گویا برنامه‌ای برای سفر به اقلیم کردستان ندارند. آیا روابط ایران و اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی دولت عراق تعریف می‌شود ؟

دباغ: تاکنون هیچ تصمیمی درباره سفر آقای روحانی به اقلیم کردستان گرفته نشده است، ولی در کل معتقدیم هر سیاستی که جمهوری اسلامی ایران و عراق درباره آن به توافق دست یابند، ۱۰۰ درصد به سود کل عراقی‌ها است، زیرا عراق امروز در اوج اتحاد قرار دارد و طبق قانون اساسی، هر تصمیم بغداد به سود همه مردم عراق است.

 

من معتقدم سفر خیلی خوبی انجام شده است، زیرا ایران و عراق در وضعیتی هستند که بیش از پیش به اتحاد میان یکدیگر نیاز دارند. علاوه بر این دوستی، هم‌پیمانی و همکاری میان عراق و ایران لازم است. به نظر من سفر رئیس جمهور ایران به عراق  نه‌تنها بر روابط میان اربیل و بغداد، بلکه بر کل عراق اثر مثبتی خواهد گذاشت، زیرا اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در چارچوب یک قانون و یک وحدت جغرافیایی هستند، و این سفر می‌تواند اثرگذار باشد.

آنا: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دی‌ماه سال جاری در سفری پنج روزه به عراق، به اربیل و سلیمانیه عزیمت کرد. این تحرک دیپلماتیک چه دستاوردی برای اقلیم کردستان داشت؟

دباغ: این سفر باعث تقویت روابط میان جمهوری اسلامی ایران و حکومت اقلیم کردستان عراق شد و این رابطه تنگاتنگ همچنان ادامه دارد. طبعاً این رابطه در چارچوب قانون اساسی عراق است و می‌تواند در افزایش همکاری‌های دوجانبه اثرگذار باشد، زیرا اکنون کردها شریک بغداد هستند. طبعاً وقتی مردم در اقلیم کردستان از وضعیت و سیاست‌های ایران راضی باشند، این موضوع بر روند روابط میان عراق و جمهوری اسلامی ایران تأثیر مثبت می‌گذارد. من سفر ظریف را خوب و مفید ارزیابی می‌کنم.

مرز «شوشمی» از نظر اقلیم کردستان رسمیت ندارد

آنا: «شهاب نادری»، نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مرز «شوشمی»، گفته بود که باتوجه به توافقات میان ایران و اربیل، از دیدگاه ما شوشمی یک مرز مجاز و رسمی است. آیا این گذرگاه مرزی از نظر اقلیم کردستان عراق رسمیت یافته است؟

دباغ: از نظر اقلیم کردستان همچنان مشکلاتی بر سر این مرز وجود دارد، ولی ما حاضریم از آن پشتیبانی کنیم و باقی امور مرزی باید میان ایران و عراق حل‌وفصل شود. باوجود این، تاکنون هیچ توافقی انجام نشده است و مرزهای میان ایران و اقلیم همان مرزهای سابق هستند. بنابراین، مرز شوشمی از نظر اقلیم کردستان رسمیت ندارد.

تشکیل حکومت اقلیم کردستان به سود همه است

آنا: چند روز پیش توافق‌نامه سیاسی جامع میان دو حزب اصلی اقلیم کردستان (حزب دموکرات و حزب اتحادیه میهنی) امضا شد. پیش از اینکه توافق به دست آید، وزیر امور خارجه‌ آمریکا پیامی به مسعود بارزانی فرستاد و خواستار تسریع در امضای توافق شده بود. آیا این مداخله آمریکا تأثیری در توافق داشته است یا خیر؟

دباغ: به‌نظرم این امور بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد و آمریکا پیشنهادی را به مقام‌های اقلیم کردستان ارائه نکرده است. نه‌تنها آمریکا بلکه حتی برخی‌ها مدعی هستند محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پیام داده بود، ولی با توجه به اوضاع اقلیم کردستان و فضای سیاسی موجود، به مصلحت کشورهای همسایه است که حکومت اقلیم تشکیل شود. علاوه بر این، با تشکیل حکومت اقلیم کردستان مخصوصاً بعد از برگزاری انتخابات، امنیت و آسایش بیشتری فراهم می‌شود و این به سود همه هست.

از سوی دیگر معتقدم که بهترین وضعیت برای این دو گروه سیاسی اقلیم کردستان این است که خودشان بدون دخالت خارجی‌ به توافق دست یابند؛ چه حزب اتحادیه میهنی و چه حزب دموکرات حق دارند و به‌دلیل اعتقاد به این حق است که باید به توافقات اساسی دست یابند. ان‌شاءالله به‌زودی شاهد خواهیم بود که کل مشکلات رفع و حکومت جدید اقلیم کردستان تشکیل می‌شود.

آنا: روند تشکیل حکومت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ آیا به‌زودی شاهد تشکیل حکومت خواهیم بود یا مشکلات قبلی سر جای خود باقی هستند؟

دباغ: خیر، به‌نظرم طبق توافقات انجام شده مشکلات چندانی وجود ندارد؛ تنها مشکل این است که به دنبال ایجاد یک سازوکار هستند تا هرچه زودتر کابینه قوی در اقلیم کردستان تشکیل شود و همه‌چیز به این موضوع بستگی دارد که اتحادیه میهنی کردستان هرچه زودتر کاندیدای خود را برای ایفای مسئولیت تعیین کند، کابینه تشکیل شود و شورای اقلیم در اولین فرصت جلسه‌ خود را برگزار کند تا روند تجدیدنظر در قانون انتخابات ریاست اقلیم انجام شود.

آنا: آیا نام فرد خاصی برای نامزدی مطرح شده است؟

دباغ: بله، آقای نیچروان بارزانی ازسوی حزب دموکرات کردستان عراق به‌عنوان نامزد ریاست و مسعود بارزانی به‌عنوان نامزد نخست‌وزیری اقلیم تعیین شده است.

از سرمایه‌گذاری ایران در اقلیم کردستان استقبال می‌کنیم

آنا: حدود یک هفته پیش موضوع سرمایه‌گذاری شرکت اماراتی «دانا گاز» در اقلیم کردستان مطرح شد. آیا این موضوع باعث نمی‌شود که کشوری همچون امارات و در ادامه، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بخواهند از فاز اقتصادی وارد مداخله سیاسی در اقلیم بشوند؟

دباغ: قرارداد گازی میان اقلیم کردستان و دانا گاز پیش‌تر نیز وجود داشت و حال این قرارداد توسعه یافته است. نه‌تنها امارات بلکه ما هم خواهان توسعه روابط خود و سرمایه‌گذاری در اقلیم ازسوی همه طرف‌ها و کشورها هستیم. باوجود این تاکنون جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاری در اقلیم اقدامی انجام نداده است و من حتی با نماینده دانا گاز در تهران ملاقات کردم. ما آماده استقبال از سرمایه‌گذاری ایران در اقلیم کردستان هستیم.

آنا: آیا این موضوع که برخی نماینده‌های مجلس عراق وابسته یا حامی رژیم صهیونیستی هستند صحت دارد؟

دباغ: هر کار و اقدامی که انجام می‌شود باید در چارچوب قانون اساسی عراق باشد. وقتی که دولت مرکزی در بغداد اجازه کاری را بدهد، دست ما نیز برای انجام آن کار در اربیل باز می‌شود. من انتساب هرکدام از نمایندگان مجلس که حامی صهیونیست‌ها باشند به کردها و اقلیم کردستان را رد می‌کنم ولی متأسفانه عرب‌هایی هستند که به سرزمین‌های اشغالی می‌روند و برمی‌گردند.

 

http://ana.ir/fa/news/33/367618/

 

کد خبر: 662

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی