امروز: دوشنبه 13 آذر 1402 برابر با 04 دسامبر 2023

گفتگوی نامه نیوز با نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران ؛ ناظم دباغ: کردهای سوریه چوب تکیه به ابرقدرت‌ها را خوردند/ کردها برای مقابله با تشدید بحران وارد تعامل دیپلماتیک شوند

این کارشناس مسائل سیاسی کردها با اشاره به این نکته که «این مسئله دخالت و پیشتیبانی خارجی بخصوص در میان احزاب موجود در مناطق کردنشین سوریه بیشتر مشاهده می‌شود» بیان کرد: برای همه روشن بود که وقتی این کشورها منافعشان از برخی تحولات تامین شود، خواهند رفت و کردها را تنها خواهند گذاشت. در منطقه نیز آمریکا منتظر تضمین منافع خود بود و وقتی شرایط را مشاهده کرد، از منطقه خارج شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز- گروه سیاست: پس از آنکه با خروج همراه با توافق نانوشته نیروهای آمریکا از شمال سوریه و مناطق کردنشین تحت کنترل احزاب کردی سوریه، ترامپ در حساب توییتر خود اعلام کرد که دیگر دوست ندارد وارد جدال‌های قومی خاورمیانه شود، همه پیش‌بینی می‌کردند که فضا برای گسیل نیروهای ارتش ترکیه به دستور اردوغان به این مناطق (به بهانه مبارزه با تروریسم و گروه‌های سیاسی مسلح کرد) باز شود. با دستور رئیس جمهور ترکیه برای حمله به مواضع کردها بود که وزارت خارجه ایران به سرعت با انتشار بیانیه‌ای، هرنوع حمله به خاک سوریه را محکوم کرد. در چنین شرایطی همه نگران هستند که بر سر مردم کرد سوریه چه بلایی خواهد آمد و نیروهای سیاسی کرد و احزاب آن چه موضع و واکنشی خواهند داد. اینکه تا دیروز شمال سوریه و نیروهای سیاسی کرد تحت حمایت ارتش آمریکا بودند، خود یکی از مسائلی است که در گفتگو با «ناظم دباغ» کارشناس مسائل بین المللی و نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران آن را بررسی کرده‌ایم:

این کارشناس مسائل بین‌المللی در گفتگو با خبرنگار «نامه نیوز» این اتفاقات در طول تاریخ معاصر برای کردها تکراری بوده است، زیرا ما در طول تاریخ صد سال اخیر شاهد همکاری و پیشتیبانی‌ نیروهای خارجی و فرامنطقه‌ای با جریانات سیاسی کرد بوده‌ایم که با نیت‌های مختلف وارد تعامل شدند.

دباغ با تاکید بر ضرورت بازخوانی تجربه تاریخی نیروهای کرد در یک قرن اخیر، گفت: هرجا ما شاهد تشکیل یک دولت در خاورمیانه بوده‌ایم، شاهد این بحران در نیروهای سیاسی کرد هستیم که برخی به خارج از مرزها و بیگانگان و نیروهای فرامنطقه‌ای تکیه می‌کنند و نتیجه آن را می‌بینند. مثلا در جریان تشکیل دولت پهلوی در ایران یا تشکیل دولت ترکیه و سوریه پس از فروپاشی عثمانی دیدیم که اعتماد به ابرقدرت‌های خارجی و تکیه به آن‌ها چه نتایجی به بار آورد.

این کارشناس مسائل سیاسی کردها با اشاره به این نکته که «این مسئله دخالت و پیشتیبانی خارجی بخصوص در میان احزاب موجود در مناطق کردنشین سوریه بیشتر مشاهده می‌شود» بیان کرد: برای همه روشن بود که وقتی این کشورها منافعشان از برخی تحولات تامین شود، خواهند رفت و کردها را تنها خواهند گذاشت. در منطقه نیز آمریکا منتظر تضمین منافع خود بود و وقتی شرایط را مشاهده کرد، از منطقه خارج شد.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، با تاکید بر اینکه «اکنون باید خود نیروهای کرد در شوراهای خودشان و با همکاری با احزاب اقلیم کردستان عراق تلاش کنند تا به جای تقابل نظامی راه حل دیپلماتیک پیدا کنند» اظهار کرد: انتظار می‌رود نیروهای کرد و احزاب آن‌ها بیشتر با هم هماهنگ باشند و تعاملات بیشتری با همسایگان و سایر نیروهای کردی دیگر کشورها داشته باشند تا اینکه خودشان تک روی کنند تا از فجایع جلوگیری و مشکلاتشان بهتر حل شود.

ناظم دباغ با تاکید بر اینکه حوادث اخیر باید برای کردها تجربه شود، گفت: این درس مهمی است تا گروه‌های سیاسی کرد یاد بگیرند که اعتماد کردن به کشورهای ابر قدرت خارجی و کشورهایی که برای منافع خودشان کیلومترها دورتر از سرزمین خود در منطقه حضور دارند، هر لحظه ممکن است تنهایشان بگذارند. اکنون نیز کردهای سوریه چوب تکیه قدرت‌های فرامنطقه‌ای را می‌خورد و تنها راه حل پیش روی این نیروها دیپلماسی فعال‌تر برای جلوگیری از بحران است.

وی در پایان با اشاره به بحث «دو طرفه بودن رابطه با همسایگان در مذاکرات نیروهای سوری کرد» تصریح کرد: اگر کردها با دولت بشار اسد بخواهند مذاکره کنند، باید بدانند که دولت سوریه و سایر همسایگان نیز از آنها انتظاراتی دارند، و قرار نیست تنها یک طرف در مذاکره و دیپلماسی امتیاز دهد. علاوه بر این، بسیار مهم است که کردها بدانند باید حرف‌های خود و احزابشان را یکی کنند و یک خطابه به سمت آن سوی میز مذاکره باید وجود داشته باشد، لذا آنان در این موقعیت حساس در موضع‌گیری و عمل باید وحدت داشته باشند تا این بحران پشت سر گذاشته شود.

https://namehnews.com/fa/news/557881/ناظم-دباغ-کردهای-سوریه-چوب-تکیه-به-ابرقدرت‌ها-را-خوردند-کردها-برای-مقابله-با-تشدید-بحران-وارد-تعامل-دیپلماتیک-شوند

کد خبر: 695

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی