امروز: پنج شنبه 29 فروردين 1398 برابر با 19 آوریل 2019

شروط کردها برای پیوستن به ائتلاف بزرگ از زبان نماینده اقلیم کردستان در ایران

 نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران گفت: کردها با هر گروه و جریان سیاسی که عملاً خواستار اجرایی شدن حقوق و مطالبات کردها در چارچوب قانون اساسی عراق باشد، توافق می‌کنند، اما تاکنون هیچ یک از جریانات سیاسی تضمینی در این خصوص به ما نداده‌اند.

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو  با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با اشاره به نقش کردها در تشکیل بزرگترین  فراکسیون  پارلمان عراق در خصوص  پیوستن  آنان به  ائتلاف صدر یا فتح گفت: کردها به هیچیک از ائتلاف‌هایی که در پارلمان وجود دارد، نپیوسته‌اند و نباید هم به این ائتلافها بپیوندند. کردها دو شرط در این خصوص دارند، اول اینکه باید توافق، توازن و مشارکت عملی وجود داشته باشد. دوم اینکه پایبند قانون اساسی عراق برای حل و فصل  مشکلات کردها باشند. مثل ماده 140 قانون اساسی، قانون مربوط  به پیشمرگ‌ها، قانون روابط بین حکومت اقلیم کردستان و بغداد و امثال اینها.

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران تصریح کرد: کردها با هر گروه و جریان سیاسی که  عملاً خواستار اجرایی شدن حقوق و مطالبات کردها در چارچوب قانون اساسی عراق  باشد، توافق می‌کنند. این برای ما مهم  است  اما  تاکنون هیچ یک  از جریان های  سیاسی عراق تضمینی در خصوص حقوق و مطالبات کردها نداده‌اند و فقط به حرف بسنده کرده‌اند.

وی درباره  تشکیل  بزرگترین  فراکسیون  در  نشست  امروز  پارلمان  عراق  گفت:   فکر نمی کنم  چنین  فراکسیونی  امروز  تشکیل شود.  من  دیروز  به  خبرنگاران گفتم  احتمال می دهم  نشست پارلمانی عقب بیفتد.  اگر  برگزار  نشود  یک جلسه  باز می گذارند. بعداً تشکیل فراکسیون  طول می کشد.  تاکنون  توافقی  در ارتباط با رئیس  پارلمان،  رئیس جمهور  و نخست وزیر نشده است. حداقل اول  باید  رئیس  پارلمان  مشخص شود.  وقتی  او  تعیین  شد،  رئیس جمهور  انتخاب  می شود.  وقتی رئیس جمهور  تعیین  شود نخست وزیر مشخص خواهد شد.

ناظم دباغ  درباره نامزد کردها برای پست ریاست جمهوری گفت: تاکنون این نامزد مشخص نشده است. حزب اتحاد میهنی کردستان عراق باید نامزد ریاست جمهوری را  تعیین کند.

 

کد خبر: 611

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی