امروز: دوشنبه 31 تیر 1398 برابر با 22 جولای 2019

ناظم دباغ : بغداد بنا ندارد وارد کمپین تحریم های آمریکا علیه ایران شود

انوار - همزمان با فشار آمریکا به بغداد برای قطع روابط تجاری با ایران برهم صالح رئیس‌جمهورجدید عراق به تهران سفر کرد. درهمین باره نماینده اقلیم کردستان در تهران ضمن مثبت خواندن سفر اخیر برهم صالح تصریح کرد: دولت عراق بنا ندارد وارد کمپین آمریکا علیه ایران شود. ناظم دباغ تاکید کرد: عراق به هیچ کشوری اجازه نمی دهد صحنه تسویه حساب یا توطئه علیه ایران باشد. مشروح گفت وگوی ناظم دباغ نماینده منطقه کردستان در تهران با خراسان را می خوانید.

*  ارزیابی تان از سفر رئیس جمهور عراق به تهران چیست؟

به طور حتم هر سفری برای منافع دو کشور دستاوردهای فراوانی خواهد داشت. ویژگی این سفر در آن است که رئیس جمهور جدید عراق  پیرو مدرسه آقای طالبانی بوده و با همان تفکرات به ایران سفر کرده است و خوشبختانه هم نظری وهمراهی برای آینده منطقه بین دو رئیس جمهور وجود داشت.در این سفر موضوع  تأمین و ارتقای امنیت ،همکاری های لازم برای تقویت روابط دوجانبه و مسائل مشترک بین دو کشور از جمله آب، فعال کردن اروندرود و مسائل زیست محیطی  مطرح شد.همچنین در این سفر مقرر شده برای همگرایی و هم نظری بین کشورهای منطقه برنامه و طرح جدیدی تدوین شود و برای تشکیل  کمیسیون مشترک در حوزه صنعتی و تجارت نیز بین دو کشور توافق شد.

* با توجه به فشار آمریکا به عراق درباره روابط تجاری با ایران، دولت جدید عراق چه تمهیداتی اندیشیده است؟

دولت عراق تأکید دارد که وارد کمپین علیه منافع مردم عراق و ایران نخواهد شد.

* با توجه به فشارمقامات آمریکایی درباره تحریم ها آیا ممکن است در آینده این فشارها  بر روابط بین دو کشور تأثیر بگذارد؟

عراق و جمهوری اسلامی دو کشور مستقل هستند و نباید اجازه بدهیم که مسائل خارجی بر روابط بین دو کشور تأثیر بگذارد. ما باید برای کشور خودمان احترام قائل شویم و اجازه ندهیم کشور دیگری بر روابط مان با کشورهای دیگر تاثیر بگذارد. عراق به هیچ کشوری اجازه نمی دهد صحنه تسویه حساب یا توطئه علیه ایران باشد و فعلا بناندارد وارد کمپین تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شود.

*   اخباری مبنی بر فشار آمریکا بر اقلیم کردستان علیه جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است...

البته فشارهای آمریکا بر اقلیم کردستان وجود داشته ، دارد و خواهد داشت اما واقعیت این است که اتحادیه اروپا از مواضع عراق در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت کرده است علاوه بر این که سیاست حکومت اقلیم کردستان در چارچوب سیاست حکومت عراق خواهد بود.

*  با توجه به این که سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق از ایجاد منطقه آزاد تجاری با اقلیم خبر داده، تشکیل این منطقه در چه مرحله ای است؟

ایجاد منطقه آزاد تجاری موضوع جدیدی نیست، چند سالی است که این تصمیم گرفته شده و دو طرف توافق دارند اما برخی اختلاف نظرها مانع این کار شده است از جمله اختلاف نظرها درباره محل احداث این منطقه  و این که در خاک عراق باشد یا در خاک ایران یا در منطقه مشترک احداث شود .

 

 

کد خبر: 630

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی